שתף קטע נבחר

תקווה חדשה לנמר הערפילי הנדיר

צוות חוקרי חיות בר תיעדו באינדונזיה לראשונה אוכלוסיה חדשה של נמר ערפילי ממין נדיר. בראיון מהשטח מספרת החוקרת על הקשיים הרבים שמאיימים על הטורף ועל המאמצים לשמר את המין מהכחדה. ובינתיים בבריטניה נולדו ארבעה גורים של נמר ערפילי ממין דומה בשבי

לפני יותר משנה גילו חוקרי קרן הטבע העולמית (WWF) מין חדש של הנמר הערפילי באזור בורניאו שבאינדונזיה; בחודש שעבר, הצליחו חוקרים בפארק הלאומי "Sebangau" להשיג תיעוד ראשוני של זכר בוגר ממין זה באזור הפארק.

 

"זו הפעם הראשונה שישנה תצפית מאושרת של נמר ערפילי מבורניאו (Neofelis diardi) באזור זה, ואנחנו עדיין לא יכולים להעריך את גודל האוכלוסיה המדוייק בשלב זה", אמרה ל-ynet חוקרת חיות בר סוזן צ'ייני, ראש צוות המחקר בראיון טלפוני מאינדונזיה. "גודלו של הפארק מאפשר קיום של אוכלוסייה יציבה למדי. העבודה שלנו כרגע תתמקד בניסיון לפענח את מספר הנמרים הקיימים בפארק". 


עדות ראשונה לקיום הנמר בפארק בבורניאו (צילום: Sebangau Field Project)

 

הנמר הערפילי צולם באזור בו מתקיימת פעילות מחקר מזה שישה חודשים, במטרה לזהות את מיני בעלי החיים המצויים בו ולנסות לשמור עליהם מפני סכנות. מצלמות המופעלות על חיישני תנועה פוזרו ברחבי הפארק העצום הצליחו ללכוד בחודשים האחרונים נמר ערפילי ושלושה חתולים נמריים ממרחק רב. בתמונות שפורסמו כעת נחשפו גם דוב מלאי וחתול נמרי.

 

לדברי צ'ייני, האיומים המרכזיים על הנמר הערפילי הם אובדן שטחי היערות בעקבות כריתת עצים למטרות תעשייה, שריפות גדולות המכלות את שטחי המחייה וציד. "לצערי ציד בלתי חוקי עדיין נחשב לצרה גדולה עקב הדרישה לפרוותו של הנמר, וכן בגלל ציד יתר של הטרף הטבעי שלו - איילים, חזירי בר וקופי מקוק".

 

המלחמה של צ'ייני וארגון השימור CIMTROP היא יומיומית. "אנו מקיימים סיורים משותפים כדי להגן על הטבע וחיות הבר, ונעזרים גם בכוחות כיבוי אש כדי לכבות שריפות גדולות שפורצות מדי שנה ביערות", היא מספרת. "הנמר הערפילי הוא הגדול מבין שלושה מיני חתולים שחיים באזור, ואחד האתגרים שלנו הוא לבדוק האם הם מתחרים על טרף וטריטוריה ביער. אם לא נשכיל להבין את הקשר ההדוק בין טורף לנטרף, לא נוכל להגן על האזור ועל חיות הבר מפני הכחדה עתידית".

 

 

בעוד צ'ייני עמלה על הגנת הנמר הערפילי בטבע, המאמץ לשמור את הנמרים הערפיליים מתבצע גם בשבי. בפארק חיות הבר "Howletts" שבמחוז קנט בבריטניה חשפו השבוע ארבעה גורי נמרים ערפיליים מצויים - המין הנפוץ באסיה (Neofelis nebulosa).

 

בתחילת השנה המליטו צמד הנמרים, ני-הא ונאניו שני גורים, ולפני מספר חודשים הצטרף אליהם צמד נוסף, הורים בשם בן ומנדליי, שהולידו שני צאצאים - זכר ונקבה.

 

נאניו, זכר בן שמונה ובן, זכר בן שש, נולדו בפארק המקומי. שתי הנקבות הובאו לשם כדי ליצור גרעין רבייה ולנסות להציל את המין מסכנת הכחדה. "רביית נמרים ערפילים בתנאי שבי היא אחד האתגרים הקשים ביותר, אך למרות זאת מאז שפתחנו את הפארק הצלחנו להעמיד שושלת של 23 נמרים. מעט מאוד גני חיות בעולם הצליחו לקיים תוכניות לרביית נמרים במימדים כה גדולים", אמר ראש מחלקת החתוליים בפארק, ג'יימס וואסי.

 

צילום: Dave Rolfe

 

 

מאז שנות ה-60, פארק חיות הבר "Howletts" משמש מקלט לנמרים ערפילים מדרום מזרח אסיה, ורק לאחר עשור הצליחו שם להביא להמלטה מוצלחת בשבי. לדברי מנהלי הפארק, "לאור הקצב ההולך וגובר של מינים שנעמים מהעולם ב-20 השנים האחרונות, אנו נרגשים לקחת חלק ולהגשים את השאיפות שלנו בכל הנוגע לתוכניות רבייה.

 

איימוס קורג', מהנהלת הפארק הסביר את הקושי ברביית נמרים בשבי. "הסיבות העיקריות לכך הן האגרסיביות שמפגינים הזכרים כלפי הנקבות, הירידה במספר ההזדווגויות, הסטרס (עקה) שהם חווים וכן תמותה גבוהה של גורים. אחת המגמות הבולטות ברביית נמרים ערפיליים בשבי היא שהאוכלוסיות אומנם מאריכות חיים, אך עם המיעוט בהמלטות קשה ליצור מגוון גנטי גדול בשבי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חתול נמרי ביער
צילום: Susan Cheyne - Sebangau Felid Project
דוב מלאי
צילום: Susan Cheyne - Sebangau Felid Project
גורי נמר ערפילי בבריטניה
צילום: Dave Rolfe
מומלצים