שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תקדים: מעשנת תפצה אדם שנפגע מעישון פסיבי

  מעשנים, האחריות עליכם: עובדת במכון כושר שעישנה בסמוך לכניסה למועדון חויבה לשלם פיצוי בסך אלף שקל לאדם שדרש ממנה להפסיק לעשן. לדברי השופט, לנפגעי עישון יש עילה להגיש תביעה אזרחית נגד המעשנים

  אדם שנפגע מעישון פסיבי רשאי להגיש גם תביעה אזרחית נגד המעשן - כך פסק אתמול (ב') בית משפט השלום בתל אביב. בהתאם לכך, חייב בית המשפט עובדת מכון כושר לפצות מנוי שהתלונן על כך שהיא מעשנת בכניסה למועדון, בסכום של אלף שקלים. 

   

  לטענת התובע, אדם אשר סובל מאסטמה כרונית, ושרכש מנוי למועדון הכושר "שייפ" בדיזינגוף סנטר, הנתבעת, שעבדה בחברה שמנהלת את המועדון, עישנה בסמוך לכניסה למועדון, דבר שגרם לו אי נוחות וקשיי נשימה. לטענת התובע,

   עובדים נוספים של החברה עישנו מחוץ למועדון ובמתחם בית הקפה "ארקפה" הסמוך. 

   

  התובע טען כי העיר מפעם לפעם לאנשי הקבלה במועדון על כך שהעישון בשטחי המרכז המסחרי אסור, וכי כשהוא נכנס ויוצא מהאזור ונושם את עשן הסיגריות הוא לא חש בטוב, אולם ללא הועיל.

   

  התובע הגיש תביעה על סך 50 אלף שקלים וטען כי החברה הפרה חובה חקוקה עת אפשרה לעובדיה לעשן במקום ציבורי בניגוד להוראות החוק למניעת עישון. בנוסף, לפי התביעה, הפרה החברה את הוראות חוק שוויון זכויות, שכן בהיותו סובל מאסטמה כרונית, העשן בכניסה למועדון סיכן את יכולתו לנשום אוויר והגביל את נגישותו. כן טען התובע, כי יש לחייב את העובדת לפצות אותו על אי הנוחות ועוגמת הנפש שנגרמו לו.

   

  השופט עודד מאור דחה את טענות התובע ביחס לחוק שוויון הזכויות, וכן דחה את טענותיו באשר לאחריותה של החברה. לדבריו, "מאחר והעישון נעשה מחוץ למועדון, מקום שלחברה לא היתה שליטה עליו, אין להטיל עליה אחריות בגין מעשיה של העובדת". עם זאת קבע, כי לתובע יש עילה להגיש תביעה אזרחית נגד העובדת, כמי שנפגע מנזקי העישון.

   

  השופט ציין כי העישון גורם נזק בריאותי כבד למעשנים ולסובבים אותם, וכי מטרת החוק היא למנוע את העישון במקומות ציבוריים ואת חשיפת הציבור לעישון. לדבריו, "ראוי לפסוק פיצוי הולם, אף ללא הוכחת נזק, על מנת להרתיע את עוברי העבירה ועל מנת לחזור ולהשריש את הנורמה הברורה שנקבעה על ידי המחוקק".

   

  השופט הדגיש, כי מעבר לעונש הפלילי צפוי מי שעובר על החוק למניעת עישון להיענש גם בתביעה אזרחית, ובית המשפט יפסוק פיצוי ראוי בגין מעשי אלו הפוגעים בבריאות הזולת. "חברה מתוקנת אינה יכולה להשלים עם מעשי יחידיה, הבוחרים להתעלם - לעיתים אף במפגיע - מהוראות החוק למניעת עישון", סיכם השופט מאור.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מעשן במקום ציבורי? צפה לתביעה אזרחית
  צילום: index open
  לאתר פסק דין - לחצו כאן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים