שתף קטע נבחר

היום שבו התחילו לבטל גיורים

בית המשפט יידרש להכריע בקרוב בסוגיית ביטולי הגיור בבתי הדין. רבקה לוביץ' חוזרת לסיפור הביטול הראשון - לפני שמונה שנים, ולשאלות הקשות שעדיין לא נמצא להן פיתרון

מתי התחילו לבטל גיורים? קשה לומר. רק בתי הדין הרבניים יודעים כמה מקרים כאלו יש. למעשה, רק הרב בן דהן, מנכ"ל בתי הדין הרבניים, יודע כמה יש. הציבור לא יידע לעולם, אלא אם כן ייכפה על בתי הדין לפרסם נתון זה.

 

ייתכן שהביטול הראשון היה לפני כ-8 שנים. מדובר בא', בת לאב יהודי ולאם שאינה יהודיה. א' התגיירה בבתי הדין המיוחדים לגיור אשר פועלים מטעם הרבנות הראשית לישראל בשנת 1999, יחד עם ילדיה. זמן מה אח"כ באה א' להירשם על מנת להינשא ליהודי. רושם הנישואין (פקיד מדינה!) ברחובות סירב לרשום אותה למרות שהיא הראתה לו תעודת גיור מטעם הרבנות הראשית לישראל. במקום זאת היפנה אותה הפקיד לבית הדין הרבני לאישור תעודת הגיור שלה.

 

א' עברה כפי הנראה חקירה לא פשוטה בבית הדין הרבני לגבי אורח חייה ושמירת המצוות שלה, כאשר בסופו של דבר פסק בית הדין כי "לא ניתן לאשר את הגיור שנעשה למבקשת... כן לא ניתן לסדר חופה וקידושין למבקשת על יסוד הגיור שנעשה בבי"ד לגיור בירושלים...".

 

הרב רוזן, מנהל בתי הדין המיוחדים דאז, נזעק חמס ועשה הכול כדי לבטל את הגזירה. הוא שלח מכתבים למנהל בתי הדין הרבניים ולרבנים הראשיים דאז. בעקבות התכתבות זו הוציא בית הדין ברחובות החלטה נוספת, הפעם בחתימתו של דיין אחד בלבד. בפסק-הדין השני קובע הדיין כי פסק דינו הקודם הוא "חוקי וקובע הן מבחינת החוק והן מבחינת ההלכה והוא מנוסח ומנומק באופן ברור". הוא מסביר את ההיררכיה של בתי הדין וכלשונו: "בתי הדין לגיור לא הוקמו כמערכת אוטונומית שאינה נתונה למרות ולסמכות הכוללת של בתי הדין הרבניים... בשום פנים לא ניתנה להם סמכות כזו שאינה הנתונה לביקורת של בתי הדין הרבניים". הידעתם? הגיורים של בתי הדין המיוחדים לגיור תחת שהוקמו בסמכותו של הרבנות הראשית נתונים לביקורת של בתי הדין הרבניים! כך סבור הדיין מרחובות.

 

צוחק מי שצוחק אחרון

סוף טוב הכל טוב. א' ערערה לבית-הדין הגדול ושם הצילו אותה מבית-הדין האזורי וקבעו כי תעודת גיור מטעם הרבנות הראשית וכי היא אינה זקוקה לגיור נוסף.

 

אלא שצוחק מי שצוחק אחרון: לא זו בלבד שאין בבית הדין תקדים מחייב, ולכן הפסיקה הזאת שניתנה בראשותו של הרב דיכובסקי אינה מחייבת את הדיינים האחרים, אלא גרוע מכך - אותו הדיין שישב ברחובות וניסה לפסול את גיורה של א' יושב היום בבית הדין הגדול והיה שותף לפסילה האחרונה שנעשתה.

 

יש הרבה מסקנות מהסיפור הזה. אחת מהן היא זו: לא את כל הבעיות ניתן לפתור בבית הדין הרבני הגדול. ייתכן שרק העתירה שהוגשה זה עתה מטעם מרכז צדק לנשים תפתור את הבעיה. אנו מצפים, בין השאר, כי בית המשפט יביע את עמדתו הברורה שאינה משתמעת לשתי פנים לגבי סמכויותיהם וחוסר סמכויותיהם של רושמי הנישואין לשלוח אנשים בעלי תעודת גיור לאישור נוסף, וכן לגבי סמכותם וחוסר סמכותם של בתי הדין האזוריים לדחות גיורים שנעשו על ידי בתי הדין המיוחדים לגיור הפועלים מטעם הרבנות הראשית לישראל.  

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית העובדת ב"מרכז צדק לנשים" טל': 02-5664390

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
תעודת הגיור
צילום גלי תיבון
מומלצים