שתף קטע נבחר

תקווה: תאי דם אדומים ללא הגבלה

מדענים דיווחו כי הם הצליחו להפיק תאי דם אדומים מתאי גזע עובריים

מדענים דיווחו כי עלה בידם להפיק תאי דם אדומים מתאי גזע עובריים של בני אדם. מדובר בשלב חשוב בדרך ליצירת מאגרים של תאי דם אדומים לצורכי השתלה. תאי דם אדומים הם מרכיב חשוב ביותר בגוף האדם שכן הם נושאים חמצן לכל חלקי הגוף, היכולת לפתח תאים כאלה תבטיח מאגרים עצומים של תאי דם ותבטל את התלות בתרומות דם.

 

מומחים בתחום טוענים כי מדובר בהתקדמות חשובה אך הזהירו כי הטכנולוגיה עוד לא נמצאת בשלב היישומי וכי ישנן עדיין בעיות רבות שיש לפתור, בטרם נוכל לייצר מאגרים של תאי דם אדומים.

 

המחקר, נערך על ידי חוקרים מספר אוניברסיטאות בארה"ב. החוקרים דיווחו כי התאים שיוצרו התנהגו כמו תאי דם אדומים בבדיקות מעבדה. הם כתבו כי המשמעות של תוצאות הניסויים היא שתאי גזע עובריים יוכלו לשמש בעתיד כפס ייצור ממנו יופקו תאי דם לחולים עם דם מסוג O שלילי.

 


המטרה - מאגר בלתי נדלה של תאי דם אדומים (צילום: Liquidlibrary)

  

השלב הבא הוא לבדוק האם הטכנולוגיה יעילה מספיק כדי לייצר תאי דם בכמויות גדולות, והאם תאי דם אלה יכולים לשרוד מחוץ לתנאי מעבדה מספיק זמן כדי להיות מוחדרים לגופו של בן אדם ולמלא את ייעודם. אורך חייהם של תאי דם אדומים הוא 120 יום בממוצע.

 

תאים שנויים במחלוקת

 

תאי גזע עובריים הם תאים המתמיינים, בתהליך התפתחות העובר, לתאים ייעודיים המרכיבים את הרקמות השונות בגוף האדם. הם נבדלים מהתאים הייעודיים בכך שהם מסוגלים להתמיין לכל סוג של תא, בעוד התאים הייעודיים מסוגלים להתמיין רק לתאים מהסוג שלהם. בשל תכונה זו של תאי הגזע העובריים, מגלים מדענים עניין רב באפשרות להפיק מהם, בתנאי מעבדה, תאים שונים בהם ניתן לעשות שימוש ברפואה.

 

מדענים מנסים להזריק תאי גזע (לאו דווקא עובריים) לרקמות שנפגעו כתוצאה מדלקת או מפציעה, בתקווה שתאי הגזע יעוררו תהליך של התחדשות ברקמות הפגועות. כמו כן מקווים להשתמש בתאי גזע כתחליף לניתוחים פלסטיים.

 

השימוש בתאי גזע עובריים לצרכים מדעיים הוא שנוי במחלוקת ובמדינות רבות מגבילים אותו בחקיקה. הרקע להתנגדות הוא המקור לתאי הגזע העובריים – עוברים. על מנת לדגום תאי גזע, עושים מדענים שימוש בעוברים שהומתו בהפלה מלאכותית או "עודפי עוברים" שנותרו לאחר הפריה חוץ-גופית. ב-2001 הכריז הבית הלבן כי הממשלה הפדרלית של ארה"ב לא תממן יותר ניסויים שיערכו בתאי גזע עובריים. ההחלטה אינה רטרואקטיבית ופרויקטים שמימונם אושר לפני ההחלטה ממשיכים להתקיים, לצד פרויקטים שנערכים במימון עצמי. בעתיד, מקווים מדענים לפתח טכנולוגיה שמישה שתיצור תאי גזע עובריים מתאי עור, וכך למנוע את הצורך בשימוש בעוברים.

 

עוד בנושא:

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי גל
תאי גזע עובריים. יהלום רפואי ממכרה בעייתי
צילום: איתי גל
מומלצים