שתף קטע נבחר

משטרת ירושלים נגד משמרת הצניעות

הרחוב החרדי סוער בעקבות גל מעצר של פעילי משמרת הצניעות. במסגרת המחאה מתקיימות הפגנות בכל ערב והיום צעירים אף הפכו ניידת של שוטרי הבירה. בעדה החרדית מאשימים: "הפעילים של משמרת הצניעות עושים את העבודה שהמשטרה הייתה צריכה לעשות. במקום להגיד תודה - מנסים לחסל את המשמרת"

הפרשייה החמה של הקיץ: כבר מזה שבוע ימים שהרוחות סוערות במאה שערים בעקבות מעצרם של שלושה החשודים בפעילות במשמרת הצניעות. לאחר שבשבוע האחרון התקיימו מדי ערב הפגנות בכיכר השבת במחאה על מעצרם של השלושה, היום (ה') הדברים הגיעו לידי עימות עם כחולי המדים, במסגרתו הפכו המפגינים ניידת משטרה ברחוב יואל ירושלים.  


העימותים היום ברחוב יואל (צילום: פיני רוזן) 

 

נגד העצור הראשון בפרשה, אלחנן בוזגלו, אשר נעצר לפני כשלושה שבועות, הוגש כתב אישום במסגרתו הוא מואשם בתקיפת אישה המתגוררת בשכונת מעלות דפנה בירושלים לאחר שזו נחשדה כי היא מקיימת קשרים לא נאותים עם גברים נשואים. עוד נטען בכתב האישום כי בתמורה להשתתפותו בתקיפת המתלוננת קיבל סכום של 2000 דולר. בעקבות מעצרו של בוזגלו, נעצרו השבוע שני חשודים נוספים במעורבות בפרשה. אחד מהם הוא שמואל וייספיש, החשוד כפעיל במשמרת הצניעות, שבין השאר נטען בכתב האישום נגדו כי היה מעורב בשריפתה של חנות "ספייס" שמכרה מכשירי MP4 , בניגוד להוראות בד"ץ העדה החרדית. בנוסף, נעצר ביום רביעי האחרון בנימין מאירוביץ', חרדי תושב ירושלים, החשוד כאחד מראשי הארגון, וכאחראי לפעולות רבות שנעשו בשם הארגון. ביום שישי הקרוב עומד להתקיים דיון נוסף בהארכת מעצרו.

 

הקרב נגד ה-MP4

המחאה כנגד מעצרם של השלושה התעצמה לאחר ההחלטה שהתקבלה ביום שני להאריך את מעצרו של וייספיש בשבעה ימים נוספים. בין לבין, המפגינים ניתבו את זעמם לחנות 'ספייס' הממוקמת בכיכר השבת, בהאשימם כי במקום נמכרים מכשירי mp4 'לא כשרים'. אמש (ד') הפגינה קבוצה אברכים מול חנות 'גרינטק' ברחוב מאה שערים בדרישה: תפסיקו למכור סרטים 'טמאים'".

 

ברחוב החרדי מאשימים את המשטרה כי "החליטה לחסל את המשמרת הצניעות", אמר פעיל בולט בעדה החרדית. לדבריו, למשמרת הצניעות אין כל קשר לאירועים האלימים. "הפעילים של משמרת הצניעות עושים את העבודה שהמשטרה הייתה צריכה לעשות. במקום להגיד לנו תודה שאנחנו משליטים סדר, הם פועלים נגדנו ומנסים לחסל את המשמרת", הוסיף.  


"במקום להגיד תודה - עוצרים". רחוב יואל אחר הצהריים (צילום: פיני רוזן)

 

דובר משטרת ירושלים, שמוליק בן רובי, מסר בתגובה כי "בעקבות חקירה מאומצת שהתבצעה בשבועות האחרונים נעצרו שלושה גברים חרדים החשודים במעשי הביריונות, התקיפה והוונדליזם והם הובאו לבית המשפט להארכת מעצרם. בית המשפט האריך את מעצרם והמשטרה מתכוונת להמליץ להעמידם לדין בהאשמות חמורות והשתייכות לארגון בלתי חוקי המתנכל לחלק מאנשי העדה החרדית המתנהלים שלא לטעמם של אנשי משמרת הצניעות הביריונים".

 

פעילות משמרת הצניעות. כתב האישום

כתב האישום שהוגש כנגד בוזגלו מגוללים את פרטי האירוע הקשה:

 

"ביום 1.6.08 סמוך לשעה 22:45, הגיע הנאשם ביחד עם שישה נוספים לביתה של המתלוננת, כאשר הם מצוידים באלה ובגז מדמיע. הנאשם והאחרים דחפו את המתלוננת, הפילוה לרצפה, הכו אותה, הטיחו את ראשה ברצפה ובעטו בכל חלקי גופה. הנאשם או מי מהאחרים התיישבו על ראשה במטרה למנוע ממנה לראות את המתרחש וכן כדי למנוע ממנה להתנגד.

 

"כמו כן, חסמו הנאשם ואחרים את פיה של המתלוננת בפיסת בד, ואיימו עליה כי אם תפקח את עיניה יותז לתוכן גז מדמיע. הנאשם או מי מהאחרים חקרו את המתלוננת בדבר קשריה עם גברים, וביקשו לקבל פרטים של אותם גברים. התוקפים לקחו מן המתלוננת שני מכשירי טלפון ניידים כדי לבדוק את שמות המתקשרים אליה. בסופו של האירוע אמרו הנאשם או מי מהאחרים למתלוננת כי עליה לעזוב את הדירה בה היא מתגוררת, אחרת "זו רק ההתחלה", וכי אם תמשיך להתגורר במקום, תירצח".

 

בעקבות האירוע, למתלוננת נגרמו חבלות חמורות וחבלות בכל חלקי גופה, והיא נזקקה לטיפול רפואי. מדברי המתלוננת המופיעים בכתב האישום עולה כי האיומים עליה לא פסקו לאחר האירוע הקשה שתיארה, והיא קיבלה שיחות טלפון מאיימות ברציפות במשך השבוע שלאחר מכן. לאחר הפסקה של חודש מצאה בתיבת הדואר שלה מכתב מאיים. בעקבות המכתב החליטה לעזוב את דירתה למרות שהחוזה שלה עומד לפוג רק בעוד כשנה.

 

מעצרו של בוזגלו התקיים על רקע מציאת טביעות אצבעותיו בדירתה של המתלוננת, אולם, גם הנאשם כפר בהאשמות נגדו וגם המתלוננת טענה כי היא לא מכירה אותו ומעולם לא ראתה אותו.

 

אולם, על אף שהשופטת השתכנעה כי בוזגלו אינו משתייך, באורחות חייו, לגרעין האידיאולוגי העומד ביסוד "משמרות הצניעות", "נראה, איפוא, כי הוא בבחינת אגרוף להשכיר", קבעה השופטת בן אור בתום הדיון. "אדם המוכן, לכאורה, להשתתף בהכאתה האכזרית של אישה צעירה וחסרת ישע, בעוון זה שהיא "נחשדת" בהתרועעות עם גברים נשואים, והכול תמורת בצע כסף, הינו אדם מסוכן, חסר עכבות וחסר מצפון. פעילותו במסגרת ארגון כזה, הופכת את מסוכנותו לקשה שבעתיים", הוסיפה השופטת ודחתה על הסף את בקשת פרקליטיו לחלופת מעצרו.

 

את החלטתה נימקה בשל חובת בית המשפט להגן על המתלוננת, החשש מפני שיבוש החקירה על ידו וכן על רקע מספר הרשעות בעבירות אלימות הרשומות לחובתו, בכללן עבירה של סחיטה באיומים ומאסר על תנאי של שישה חודשים העומד ותלוי כנגדו. בתגובה להחלטת השופטת, אמר עורך דינו של בוזגלו, אריאל עטרי בשיחה עם ynet כי בכוונתו להגיש ערר כנגד ההחלטה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
מחאה במאה שערים. ארכיון
צילום: עטא עוויסאת
היו בסרט הזה. מרחק נגיעה
צילום: יוני המנחם
מומלצים