שתף קטע נבחר

האוצר מציע: מס שלילי רק בחלק מהמדינה

חוק ההסדרים כולל סעיף לפיו תוכנית מס הכנסה שלילי, המיועדת לסייע לעובדים עניים, תחול רק באזורים שבהם מופעלת תוכנית ויסקונסין. החוק כולל גם סעיף להרחבת התוכנית לכל רחבי המדינה, אבל חלק גדול מהח"כים מתנגדים לסעיף ומנסים לטרפד אותו. התוצאה: פחות עובדים יקבלו סיוע

משרד האוצר מציע לממשלה להגביל את תוכנית מס הכנסה שלילי רק לחלק קטן מהמדינה - באזורים שבהם מופעלת תוכנית ויסקונסין. זאת, במסגרת חוק ההסדרים הנלווה לתקציב המדינה לשנת 2009. תוכנית מס הכנסה שלילית כוללת סיוע כספי למשפחות עובדות שמרוויחות שכר נמוך, וצמצום התוכנית יפגע בהישרדותן הכלכלית של רבבות משפחות כאלה. 

 

תוכנית ויסקונסין מופעלת כיום באזור ירושלים, חדרה ופרדס חנה, נצרת ונצרת עלית, ואשקלון. מס הכנסה שלילי אמור להתבצע בשנת 2009 באותם אזורים, ובשנת 2010 להתרחב לכלל המדינה. לפי חוק ההסדרים, אמורה גם תוכנית ויסקונסין להתרחב בהדרגה לכל רחבי מדינת ישראל. חלק גדול מחברי הכנסת מתנגדים להרחבת תוכנית ויסקונסין, אבל האוצר מרכיב עז אחת על גבה של השניה: באחד הסעיפים של חוק ההסדרים כתוב כי תוכנית מס הכנסה שלילי תופעל רק במקומות שבהם תופעל תוכנית ויסקונסין, גם בשנת 2010 וגם אחר כך, בלא הגבלת זמן.

 

"פקידי האוצר נוהגים כגנבים בלילה", אמר ל-ynet בתגובה ח"כ סילבן שלום (ליכוד) "זו בושה וחרפה". שלום, שהיה שר האוצר בממשלת שרון הראשונה, יזם את הרחבת חוק המיסוי השלילי הממשלתי שהוגש בימי השר אברהם הירשזון, בעת הכנתו לקריאה שניה ושלישית בוועדת הכספים.

 

"אני תובע משר האוצר בר-און שתמך בנוסח המורחב של החוק, להכשיל את התיקון שהכניסו אנשיו לחוק ההסדרים ולהוציא אותו מיד מהצעת החוק. אחרת אדרוש מראש הממשלה והשרים שיצביעו נגד החרפה הזאת", אמר שלום, "לא יתכן ולא הוגן שהממשלה תדבר בשני קולות. מצד אחד להתפאר במדיניות חברתית שדואגת לפריפריה ורוצה לעסוק ברווחה, ומצד שני שודדת לאור היום את החלשים בחברה. האוצר שלא רצה אף פעם את חוק המס השלילי, ממשיך לחפש כל דרך להכשיל את החוק, והממשלה צריכה לעצור בעדו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סילבן שלום: "בושה וחרפה"
צילום: ניב קלדרון
מומלצים