שתף קטע נבחר

זירת הקניות

עיר הבה"דים: החלו עבודות העפר בצומת הנגב

בהתאם להחלטת בית המשפט, העבודות החלו עוד בטרם הסתיימה העבודה על תסקיר סביבתי מקיף, שיקבע האם העברת רבבות חיילים לקרבת מפעלי רמת חובב תחשוף אותם לסיכון. אך אם התסקיר יקבע שיש סיכון - העבודות יוקפאו עד לתיקון הליקויים במפעלים

בטקס צנוע בצומת הנגב החלו היום (ב') עבודות העפר להקמת עיר הבה"דים של צה"ל. בטקס השתתפו שר הביטחון אהוד ברק ומנכ"ל משרדו, פנחס בוכריס, וכן נציגים של ארגוני הסביבה וראשי הרשויות בנגב.

 

עבודות העפר החלו למעשה עוד בטרם הסתיימה העבודה על תסקיר סביבתי מקיף, שיקבע האם מפעלי רמת חובב, הנמצאים במרחק של כ-10 ק"מ מהאתר, יחשפו את החיילים בבסיסים לסיכונים סביבתיים - זיהום אוויר או דליפות של חומרים מסוכנים.

 

תחילת העבודות התאפשרה על פי החלטת בית המשפט העליון, שקבע כי ניתן לבצע אותן במקביל לעריכת התסקיר הסביבתי כדי לחסוך בזמן וכסף. יצויין כי מדובר בעבודות עפר ותשתית ראשוניות, שהחלו לאחר בדיקות שוידאו שהקרקע במקום אינה מזוהמת.

 

עוד בנושא:

 

ממצאי התסקיר המלא, אותו מבצעת חברת "תה"ל", צפויים להתקבל רק בחודש מאי. אם התסקיר יקבע שהקמת עיר הבהד"ים אכן מסוכנת לחיילים, התחייב משרד הביטחון להקפיא את המשך העבודות ולפעול מול המפעלים עד להסדרת הליקויים.

 

מנכ"ל משרד הביטחון: לא נאכלס לפני שהשטח ינוקה

על פי החלטת בית המשפט, לאחר קבלת ממצאי התסקיר תיושם תוכנית פעולה במסגרתה תיבנה עיר הבה"דים בהתאם לעמידה של מפעלי רמת חובב בתקני איכות הסביבה החמורים ביותר. התוכנית גובשה על ידי ועדה משותפת למשרד הביטחון ולארגוני הסביבה.

 

מנכ"ל משרד הביטחון אמר לא פעם כי המפעלים יידרשו לעמוד בתקנים עד 2010 - שנתיים לפני האיכלוס המתוכנן של הבסיסים וזאת כדי לוודא שהשטח נקי. הוא התחייב גם כי הבסיסים לא יאוכלסו בטרם שהמפעלים יעמדו בתקנים ובטרם יתברר מעל לכל ספק שהשטח נקי מסיכונים. 

 

ובכל זאת, במשרד הביטחון רואים בתחילת עבודות העפר היום שלב ראשון וחשוב בתוכנית הגדולה של העברת מחנות צה"ל ממרכז הארץ לנגב. "בנגב ייבחן העם בישראל. הארוע הזה התחלת מימוש החזון בקנה מידה רחב שמתחיל היום כאן בצומת הנגב, וימשיך מחרתיים בסיס חיל האוויר בנבטים ולאחר מכן בצומת שוקת וכן הלאה", אמר בטקס השר ברק. "כל המאמץ יביא קרוב ל-20 אלף חיילים ואנשי קבע שבשיתוף פעולה עם ראשי המועצות נניח את התשתית למגורים, תחבורה ותעסוקה".

  

בדש נגד "אדם טבע ודין"

תקרית קטנה שנרשמה בארוע הייתה כאשר ראש מועצת רמת הנגב, שמוליק ריפמן, הודה לכל המעורבים בפרויקט וגם למנכ"ל עמותת "אדם טבע ודין" עו"ד ציפי איסר-איציק. בשלב זה צעק לעברו ראש מועצת עומר, פיני בדש - "מדוע אתם נותנים כבוד למתחנפים? אתם נותנים כבוד לאנשים שגרמו נזק ולאנשים שלא ראו אותם במקומות שאין תקשורת".

 

איסר איציק אמרה בתגובה כי היא מצטערת על הדברים ובמיוחד על האופן בו נאמרו. "כנבחר ציבור עליו לדאוג לבריאות הציבור שהוא מייצג. תמוה בעיני לברך על הבנייה בנגב בהתעלם משאלת ההשלכות הבריאותיות שכרוכות בה. לא נירתע מלהאבק על דרכנו, שתומכת בפיתח הנגב בלי פגיעה בבריאות הציבור. המטרה שלנו אינה להרחיק את עיר הבה"דים למקום אחר, ולהשאיר את הזיהום ברמת חובב כפי שהיה. המטרה שלנו היא לסייע בפיתוח הנגב, אבל להבטיח שזיהום האוויר מטופל באופן הולם", אמרה איסר-איציק.

 

בתגובה משותפת של "אדם טבע ודין" וארגון "מגמה ירוקה" נמסר: ראוי שהציבור יידע שרמת חובב עדיין אינה נקייה. אנחנו מתריעים על כך שעיקר העבודה עוד לפנינו.... התסקיר (הסביבתי) יבטיח שהמיקום המיועד כשיר להתיישבות, למען בריאות התושבים כיום ואלה שאמורים להגיע בעתיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים