שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

רוסיה הכירה בעצמאות אבחזיה ודרום אוסטיה

במקביל להודעה על כך שמוסקבה מקפיאה את שיתוף הפעולה הצבאי עם נאט"ו, הודיע נשיא רוסיה בנאום טלוויזיוני כי החליט לקבל את המלצת שני בתי הנבחרים - ולהכיר בעצמאותם של המחוזות הבדלניים הגאורגיים דרום אוסטיה ואבחזיה. גאורגיה זעמה וקבעה - אין להחלטה תוקף חוקי

רוסיה ממשיכה להתריס כנגד ארצות הברית והמערב. הנשיא הרוסי דמיטרי מדבדב אמר בצהריים (יום ג') כי ממשלתו מכירה בעצמאותם של המחוזות הבדלניים הגאורגיים דרום אוסטיה ואבחזיה.

 

בנאום טלוויזיוני שנשא מדבדב, אמר כי החליט לחתום על הצו המכיר בעצמאותם של המחוזות. זאת, יממה לאחר ששני בתי הפרלמנט ברוסיה - הדומא ומועצת הפדרציה - קראו לממשלת רוסיה להכיר בשני המחוזות המורדים, שהתפצלו מגאורגיה במלחמת אזרחים עקובה-מדם בתחילת העשור הקודם.

 

"זו לא היתה בחירה קלה - אך זוהי ההזדמנות היחידה להציל חיים", אמר מדבדב בנאומו. הוא ציין כי נשיא גאורגיה מיכאיל סאאקשווילי כופף את ידה של רוסיה כאשר פתח במבצע הצבאי ב-7 באוגוסט לכיבוש דרום אוסטיה. "סאאקשווילי בחר ברצח עם כדי להגשים את תוכניותיו הפוליטיות", אמר מדבדב. "גאורגיה בחרה בדרך הכי פחות אנושית כדי להשיג את מטרתה - להשתלט על דרום אוסטיה באמצעות השמדתה של אומה שלמה".

 

לאחר הודעתו של מדבדב, הורה הנשיא הרוסי למשרד החוץ במוסקבה למסד את הקשרים הדיפלומטיים עם שני המחוזות, ונמסר כי הקרמלין יגבש טיוטת שיתוף פעולה וידידות עם אבחזיה ודרום אוסטיה. בשני המחוזות הבדלניים הגיבו בשמחה רבה על ההודעה הרוסית. המונים זרמו לרחובות, ונשמעו צהלות שמחה ויריות באוויר.

 

הקרמלין הודיע עוד כי משרד ההגנה הרוסי ישמור על השלום באבחזיה ובדרום אוסטיה - עד אשר ייחתמו "הסכמי ידידות". אדוארד קוקויטי, נשיא דרום אוסטיה, הזמין את רוסיה להקים בסיסים צבאיים בתוך המחוז.

 

גאורגיה: להחלטה אין תוקף חוקי

דקות לאחר הודעתו של מדבדב, פרסמה גאורגיה הודעה רשמית המגנה את ההחלטה - וטענה כי היא משום "סיפוח" רוסי של שני המחוזות. "המדובר כאן בסיפוח מובהק של שני המחוזות, המהווים חלק משטחה של גאורגיה", אמר סגן שר החוץ הגאורגי, גיגה בוקריה.


פוטין ומדבדב, היום. "בחירה לא קלה, הזדמנות להציל חיים" (צילום: AFP) 

 

השר הגאורגי לענייני המחוזות המורדים, טימור יעקבשווילי, אמר כי להחלטה "אין כל תוקף וערך חוקי". "רוסיה מנסה להפוך את הטיהור האתני שביצעה לחוקי", אמר יעקשבווילי. "הדבר יסתכם בבידודה של רוסיה בעולם כולו".

 

מדבדב כינס בצהריים את הצמרת הפוליטית והביטחונית בארצו - כדי לשקול האם לקבל את המלצת שני בתי הפרלמנט להכיר בעצמאותם של המחוזות הבדלניים, וכן כדי לבחון את עתיד קשריה עם הברית הצפון-אטלנטית נאט"ו, שבשבוע שעבר החליטה על "צינון" הקשרים עם מוסקבה. במקביל להודעתו של הנשיא הרוסי, הודיע שגריר רוסיה בנאט"ו דמיטרי רוגוזין כי מוסקבה תקפיא את יחסיה עם הברית הצבאית.

 

לפי שעה קשה להניח שמדינות נוספות צפויות להכיר בעצמאותם של המחוזות - אך אין ספק שהודעתו של מדבדב תעכיר את היחסים בין מוסקבה למערב. אתמול הזהירו בכירים בארצות הברית ובמדינות מערביות נוספות את מדבדב שלא לקבל את המלצת בתי הפרלמנט להכיר בעצמאות המחוזות הבדלניים. נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש קרא למוסקבה שלא להכיר

במחוזות, וגם מנהיגים מערביים נוספים טלפנו לנשיא רוסיה והזהירו אותו מפני המהלך.

 

המערב: החלטה בלתי מתקבלת על הדעת

ואכן, התגובות הזועמות מהמערב לא איחרו לבוא. מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס כינתה את הצעד "מצער", במסיבת עיתונאים ברמאללה. לדבריה, ההכרה מנוגדת להחלטת מועצת הביטחון שלה הייתה רוסיה שותפה. ממשלת בריטניה טענה כי היא דוחה את הודעתו של "באופן קטגורי", ושבה והביעה תמיכה בשלמותה הטריטוריאלית של גאורגיה. גם צרפת הביעה צער על החלטתו של מדבדב.

 

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל המבקרת באסטוניה כינתה את ההודעה הרוסית "בלתי מתקבלת על הדעת לחלוטין". גם מהארגון לשיתוף פעולה וביטחון באירופה התקבל גינוי להחלטת מדבדב.

 

במקביל להודעתו של מדבדב, עדיין ישנה נוכחות צבאית רוסית משמעותית בגאורגיה. הרוסים כבשו לעצמם "רצועת ביטחון" המקיפה את שני המחוזות המורדים, ושם הציבו עמדות. בין היתר, מחזיקים הרוסים בעיר הנמל פוטי, שאליה צפויות מחר להגיע שתי ספינות קרב אמריקניות כדי לספק סיוע הומניטרי לתושבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכיר בעצמאות המחוזות. מדבדב
צילום: AP
רייס: המהלך מצער
צילום: רויטרס
מרקל: זה בלתי מתקבל על הדעת
צילום: רויטרס
מומלצים