שתף קטע נבחר

"לא יודעים היכן עצמותיו של אלי כהן"

ראש לשכתו של נשיא סוריה לשעבר, חאפז אל-אסד, אמר בראיון לרשת "אל-ערבייה" כי איש במנגנוני הביטחון של סוריה לא יודעים היכן קבור המרגל הישראלי אלי כהן: "קברנו אותו שלוש פעמים, מחשש שישראל תחטוף את הגופה"

היכן קבורות עצמותיו של המרגל הישראלי אלי כהן ? ראש לשכתו של נשיא סוריה לשעבר, חאפז אל-אסד, אמר לרשת "אל-ערבייה" כי איש בסוריה אינו יודע היכן הוא קבור, ולכן ישראל תתקשה לקבל את עצמותיו.

 

ראש הלשכה, מונזר אל-מוסלי, שגם פגש את כהן לפני הוצאתו להורג, אמר בראיון ששודר ביום שישי: "קברנו את כהן שלוש פעמים, בשלושה מקומות. הקבר הוחלף אחרי יום יומיים. פחדנו שישראל תנחית כוחות בחשאי ותחטוף את הגופה. קשה למצוא את עצמותיו של כהן. הוא (אסד) הבטיח להחזיר את עצמותיו של כהן, וכאשר דרש - אמרו לו במנגנוני הביטחון 'אדוני, איננו יודעים היכן הקבר', כך שהוא לא יכול היה להבטיח".

 

אלי כהן פעל מטעם המוסד בסוריה, שם נתפס והוצא להורג. ב-1960 גוייס לשירותי המודיעין הישראלי. מאוחר יותר נשלח לארגנטינה על מנת לבסס זהות פיקטיבית של איש עסקים ערבי, סורי לשעבר, בשם כמאל אמין ת'אבת. ב-1961 נכנס לסוריה והחל את פעילותו החשאית. במשך הזמן התקדם במעמדו החברתי-פוליטי והפך מקורב לצמרת השלטון הסורי.

 

באמצעות קשריו הענפים העביר מידע מודיעיני בעל ערך רב ודיווח על מהלכים צבאיים ומדיניים שונים. בשיא פעילותו היה מועמד לתפקיד תת-שר ההגנה הסורי. בינואר 1965 נחשף ונעצר על ידי אנשי המודיעין הסורי. למרות מאמצים פומביים וחשאיים מטעם מדינת ישראל, הועמד לדין והוצא להורג ארבעה חודשים לאחר מעצרו. ההוצאה להורג בוצעה בפומבי בכיכר המהרג'ה שבדמשק. אלמנתו נדיה כהן ניהלה מאבק ציבורי להעלאת עצמותיו לארץ, אך שלטונות סוריה סירבו לבקשה.

 

לפני שלושה חודשים התקשר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לאלמנתו של אלי כהן - נדיה - זמן קצר לפני פרסום פתיחת הערוץ הסורי למשא ומתן לשלום.

 

כהן סיפרה ל-ynet כי ראש הממשלה רמז בדבריו על המגעים המחודשים עם הסורים. "הוא לא נקב בפרטים אבל אמר לי שלבו איתנו והוא יודע מה אנחנו עוברים. 'תהיי רגועה, ותדעי שאנחנו עושים ופועלים בנושא הזה, לא נשכח את אלי'. ביקשתי ממנו להיפגש איתי כדי להרחיב ולספר לי למה הוא מתכוון כשהוא אומר שהוא עושה. הוא הבטיח לקבוע בינינו פגישה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחכים לעצמותיו של אלי כהן
צילום: לע"מ
האלמנה, נדיה כהן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים