שתף קטע נבחר

חזון החינוך של נתניהו: לא לנכבה, כן לז'בוטינסקי

במקביל לישיבת הממשלה לקראת פתיחת שנת הלימודים, הציג יו"ר הליכוד את תוכניתו ל"מהפכה אמיתית בחינוך". הוא הבטיח להחזיר את הערכים לחינוך ולהוציא את "תעמולת הכזב", והכריז: כראש ממשלה, אעמוד בראש קבינט החינוך

יום לפני חזרת התלמידים לבתי הספר וממש בזמן שראש הממשלה מתפייט על "מערכת החינוך ברמה הגבוהה ביותר", הציג הבוקר (יום א') יו"ר הליכוד בנימין נתניהו, ששואף להחליף את אהוד אולמרט בתפקידו, את חזונו ל"מהפכה אמיתית" בחינוך.

 

"הדבר הראשון שנעשה זה נוציא את הנכבה, ונחזיר את ז'בוטינסקי ואת המורשת של העם הזה", הבהיר נתניהו במסיבת העיתונאים בבית הליכוד, במצודת זאב שבתל-אביב. "אני מקיים שיחות עם אירגוני המורים, וכולם מרגישים שהגיע הזמן לשינוי הזה. כולם חושבים שהשינוי תלוי בתקציב - אבל זה בנוי אחרת, אני לא חושב שזו הגישה הנכונה".

 

"אנחנו במשבר ואפשר להיחלץ ממנו", אמר נתניהו. "הפערים נהיים גדולים יותר ויותר, בגלל הכשל של מערכת החינוך. אם יש מכשיר לסגירת פערים, זו מערכת חינוך טובה. אני מחויב לבצע מהפכה אמיתית בחינוך, ואעמיד את החינוך בראש סדר העדיפויות של הממשלה בראשותנו", הדגיש יו"ר האופוזיציה.

 

בהמשך להצהרות דומות בכנס החינוך בשבוע שעבר, נתניהו סיפר על שנה וחצי של בדיקות בשטח, שיחות עם אישים כמו אוריאל רייכמן ואמנון רובינשטיין ומחקר על מדינות רבות בעולם. "אני מתכוון להקים קבינט חינוך, שבראשו אעמוד כראש הממשלה. אתן גיבוי לשר החינוך, כפי ששרון נתן לי גיבוי בכלכלה. כשם שעשינו מהפכה בכלכלה", אמר.

 

תוך עשור - לחזור לעשירייה הפותחת בעולם

נתניהו פירט לגבי המצב הקשה לדעתו: "ב-2002 רק שליש עברו את מבחני הקריאה. באולימפיאדה האחרונה למתמטיקה, אפילו איראן ניצחה אותנו. זה עניין של חוסן לאומי, ביטחון לאומי. עכשיו אנחנו בעשירייה השלישית, היעד הריאלי הוא להחזיר את ילדי ישראל לעשיריה הפותחת בעולם - תוך עשור".

 

יו"ר הליכוד הציג את תוכניתו בת חמשת השלבים למימוש היעד:  

"1. הטובים להוראה - מיון, הכשרה, והעלאת השכר של המורים.

2. חייבים לתת למנהל לנהל. אין מערכת חינוך טובה בעולם, שאין בה עצמאות למנהלים. צריך להכשיר לניהול, שזה מקצוע בפני עצמו. צריך לתת למנהלים אחריות על חלק מהתקציב של המנהל.

3. התמקדות במקצועות הליבה החשובים ביותר.

4. המדינות המצליחות לא נותנות ללא מצליחים להשאר מאחור. יש שוני בין ילדים, אך ברור שאתה יכול להעלות כל אחד לדרגת המצויינות שלו. צריך לטפל בתלמידים בזמן אמיתי. צריך מעקב אמיתי אחר התלמידים וההישגים שלהם.

5. ערכים לחינוך - אנחנו מדברים לא רק על ערכים של אזרחות ודמוקרטיה וציונות, אלא משמעת,

 כבוד למורים ולמנהלים. האויבים שלנו מפיצים תעלומת כזב שקרית שפוגעת בזכות הקיום שלנו. את תעמולת הכזב הזו, את הנכבה, מכניסים עכשיו למערכת החינוך".

 

בפתח ישיבת הממשלה הבוקר, העוסקת רובה בנושא החינוך לקראת פתיחת שנת הלימודים, אמר אולמרט: "אין דבר יותר אופנתי, לא הגון ולא נכון מלהגיד שמערכת החינוך הרוסה". הוא שיבח את רפורמת "אופק חדש" והצהיר, רגע לפני שהוא יורד מהבמה: "הממשלה הזו עסקה בנושא החינוך כמעט יותר מכל נושא אחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "החינוך בראש סדר העדיפויות"
צילום: ששון תירם
ז'בוטנסקי
צילום: לע"מ
מומלצים