שתף קטע נבחר

איך הפסידו הח"כים במאבק על עמלות הבנקים

המפקח על הבנקים ביקש שלושה חודשים לבחינת הרפורמה אך לציבור הספיק חודש אחד בכדי לעמוד על העוול שנעשה לו. גם מהדיון המיוחד בוועדת הכלכלה השבוע לא הגיעה הישועה - הח"כים זעמו אך יו"ר הוועדה משדר מסרים כפולים. עמלות הבנקים ישארו עימנו, לפחות לעת עתה

אין לנו בשורות טובות מזירת המאבק על הוזלת עמלות הבנקים. עושק הלקוחות הפרטיים יימשך לפחות עוד חודש-חודשיים, מאחר שסוף תקופת המינימום שביקש המפקח על הבנקים לבחינת הרפורמה נופל על חודש החגים, מן הסתם היא עלולה להימשך גם שלושה חודשים.

 

ההתערבות הבוטה של ועדת הכלכלה בראשית השבוע לא עזרה. ליו"ר החדש שלה, ח"כ ישראל חסון, יש חלק בהמשך הסחבת. מוקדם לשפוט אם שיניו פחות חדות ונשכניות משל קודמו, ח"כ גלעד ארדן. אבל המעט שחשף יכול להרגיע את המפקח על הבנקים, בינתיים.

 

לשניהם יש זמן ואורך רוח, מה שנגמר אצל רוב משקי הבית. הפתיל שלהם קצר. אם טחו עיניהם של חזקיהו וחסון מלקרוא את הכתובת על הקיר, הסקר של המועצה לצרכנות שפורסם השבוע צריך לטפוח על פניהם. 80% ממשקי הבית מצדיקים את הגיוס הציבורי של המועצה לביטול שש העמלות הבסיסיות על חשבונות העו"ש בחקיקה מיוחדת.

 

הרוב המוחץ של לקוחות הבנקים היה מסתפק בהשבת הגלגל לעמלות הסל המוזלות שקדמו לרפורמה. מה שמדליק אותם היא החלטת המפקח לבטל את הפיקוח על העמלות האלה, שהכפילה ושילשה את מחיריהן. ביטול הפיקוח לא היה חלק מהרפורמה ולכן התקבל כפיצוי לבנקים על ביטול עמלות על שירותים שאינם בשימוש הציבור הזה.

 

במלים אחרות: עושה רושם כי מה שהיה הוא שיהיה. הבנקים לחצו על המפקח והוא הלך לקראתם. אם לא יחזור בו, ימשיכו משקי הבית לסבסד את השירותים הבנקאיים של המגזר העסקי ובעלי ההון. הופעת המפקח בכנסת בראשית השבוע רק חיזקה את התחושה שמאחורי הרפורמה יתכן שלא עומדים אצלו רק בני אדם אלא יותר חישובי סטטיסטיקה.

 

מדבר בשפת הממוצעים

ללקוחות הבנקים הספיק חודש אחד כדי לעמוד על העוול שנעשה להם. לשם מה זקוק המפקח לשלושה חודשים? כדי להעריך אם הרפורמה הצליחה או נכשלה, על פי השיעור הממוצע של השפעתה על כל 70 העמלות שבתעריפון החדש? הוא מדבר כל הזמן בשפת הממוצעים, כמו אשפי המדד החודשי, שאצלם הוא תמיד מפגר אחרי עליית המחירים.

 

לוועדת הכלכלה הסביר המפקח שהוא זקוק לזמן כדי לאסוף "נתוני אמת" שלדבריו, צפויים להיות שונים מהתעריפים שנקבעו לשירותים הבנקאיים. הוא הודה כי "בנקים אחדים ניצלו את הרפורמה כדי לייקר את המחירים". דיאגנוזה כזאת לא זקוקה לאימות סטטיסטי, אלא לשיניים של המפקח שיפעיל את סמכותו ויעניש את הבנקים הסוררים.

 

אך במקום ענישה מיידית של אותם "בנקים אחדים", שהם כל המערכת הבנקאית שלנו, או אפילו איום מרתיע בעונש, נקט המפקח כלפיהם בכנסת בחלקת לשון מנומסת. הוא רק "מצפה מהבנקים" שיפעלו ברוח הרפורמה עוד לפני תום הרבעון, ויישמו את התחרות המתוכננת בעמלות לפני שינקוט בצעדים. הסגנון שלו מסגיר את נטיית ליבו.

 

אפילו ההקלות שעליהן בישר באותו מעמד היו מחווה צינית שלא הזיזה לרוב נפגעי הרפורמה. יפה שוועדי הבתים לא ישלמו דמי ניהול עסקיים, ותמורת הפקדות בתיבות השירות כמו על פעולות של מקבלי קצבאות, הקשישים לא ישלמו עמלת פקיד, אלא עמלת פעולה בערוץ ישיר. גם עכשיו הם עדיין נדרשים לשלם כפליים ממה ששילמו קודם.

 

מהתרגיל הזה עולה שעמלת הפקיד היתה רק עז שהמפקח התיר לבנקים להכניס לסיפור, כדי שיהיה לו מה להוציא אם יעמוד מול לחצים ומיקוח נגדיים. מה עוד שגם מההנחה הזאת ייהנו הלקוחות הקשישים רק אם יציגו לפקיד תעודת אזרח ותיק. זאת בשעה שכל בנק אמור לדעת בדיוק את גיל הלקוח. ממש לעג לרש.

 

"תוצאות קטוסטרופליות"

אבל למה שנכביר רק מלים משלנו? הנה מה שהטיחו בפני המפקח חברי ועדת הכלכלה, שלא השתקפו בדיווחי התקשורת מהדיון. ח"כ דוד טל (קדימה) אמר: "מדיניות העמלות הזויה ולא נורמלית. אם לא תתערב, אתה לא מותיר לנו ברירה ונצטרך להתערב בחקיקה".

 

ח"כ יצחק גלנטי (גמלאים): "כוונות הרפורמה היו טובות אבל התוצאות קטסטרופליות. מה יעשה הקשיש שכל הכנסתו היא קצבת הזקנה? אם אין לו כוח מיקוח אין סיבה שהבנק ישדוד אותו. אנחנו נילחם! הבנקים הם קרטל ומי שחושב אחרת טועה ומטעה".

 

ח"כ גלעד ארדן (ליכוד), עד לאחרונה יו"ר הוועדה: "בנק ישראל לא יישם את הרפורמה בצורה שהכנסת התכוונה אליה. אם מצבם של 50% מהלקוחות הורע, אין סיבה להמתין שנה שלמה לביטול העמלות שהתייקרו כדי לתת לבנקים לפצות את עצמם על העמלות שבוטלו. ואם אתה אומר שבנקים חרגו מסמכותם ופעלו בניגוד אני מבקש שיוטל עליהם קנסות.

 

"אבל יש בלבי איזה פחד, כמו שהעיר גלנטי, שהבנקים כאילו נדברו ביניהם. אם אנחנו נביא לכך שהרפורמה תייקר את העמלות במקום להוזיל אותן, נגרום לכך שחברי הכנסת לא ירצו יותר להתערב בנושא העמלות, ואסור לנו שמצב זה יקרה".

 

ח"כ אבשלום וילן (מרצ) דיבר אל הבנקים: "אתם מובילים קפיטליזם חזירי. הבעיה שלכם היא הנתק ביניכם לציבור הישראלי שקיימת בו שנאה אדירה כלפי הבנקים. יש אנומליה במערכת הבנקאית בישראל ש-75% מהכנסותיה באים ממשקי הבית. אני מצפה שתתחברו אליהם ולא בדגלים ובתערוכות".

 

נציגי הבנקים החרישו. מנכ"ל איגוד הבנקים, משה פרל, תיקן את וילן. עמלות משקי הבית הן רק 40% מהכנסות הבנקים. אולי. מה שקרוב יותר לאמת הוא שאולי מדובר ב-75% מלקוחות הבנקים, קרוב לשיעור הנשאלים בסקר של המועצה לצרכנות שהצדיקו את המאבק הציבורי לביטול עמלות השירותים הבסיסיים בחשבונות העו"ש.

 

100 ימי חסד

עמדת היו"ר החדש, ח"כ חסון, נותרה עמומה. הוא סירב להגיב בצעד תקיף ומיידי שילחץ על המפקח לרדת מהעץ הגבוה ולפחות להוזיל את העמלות הבסיסיות. חסון מהסס לעומת קודמו, ארדן. הוא נאחז בתירוץ הפורמלי שארדן ביקש מהמפקח, לפני שהרפורמה יצאה לדרך, לקבל את נתוני הביצוע המדויקים שלה בתום שלושה חודשי ניסיון. מאחר שחלפו רק חודשיים. נראה לחסון כי שום דבר לא בוער. אפשר להתחשבן עם המפקח גם בעוד חודש.

 

בעיקר אחרי שהמפקח אמר כי לאחר ניתוח נתוני האמת הוא יחליט אם לבטל עמלות או לחדש את הפיקוח על כמה מהן. חסון חי תחת הרושם "שהמפקח על הבנקים ער לרגישות ולרחשי הציבור בעניין", ונתן לו חודש-חודשיים נוספים, ולבנקים אור ירוק להמשיך עד להודעה חדשה לחגוג על גב הציבור.

 

לחסון מגיעים 100 ימי חסד. הוא צריך לתפוס ביטחון עצמי בתפקיד הקשה אליו הוצנח ללא ניסיון בראשות ועדה כלכלית שאיננה תחום ההתמחות שלו (כבכיר לשעבר בשב"כ). בינתיים הוא משדר מסר כפול שלא רק מפרגן למפקח על הבנקים אלא מחקה את סגנונו המנומס כלפי הבנקים, ולא מעצים את סמכותו.

 

חסון לא מעמיד אותם על מקומם כפי שהיה עושה ארדן. הוא רק מבקש. "תגלו רגישות יתר וחמלה. אל תחכו לתיקונים שלנו במידה שהמפקח לא יפעל. יש לכם כל הזכות להרוויח אבל תקדימו אותנו ברבע צעד ביזמתכם. אולי אני תמים אבל אני מחפש יותר הידברות ופחות חקיקה שרק תרחיק את התחרות".

 

מה לומר? לרוני חזקיהו יש חבר בראשות ועדת הכלכלה, בינתיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שינייו חדות? ח"כ ישראל חסון
צילום: צבי לביא
צילום: ערוץ 2
"מדיניות הזויה ולא נורמלית". ח"כ דוד טל
צילום: ערוץ 2
מומלצים