שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כשבאו ליילד, הרחם היה ריק, והעובר נמצא בסרעפת

  היא נולדה לפני שנה כנגד כל הסיכויים, כאשר קרעה את רחם אמה ונעלמה בתוך גופה, קרוב לסרעפת. בניתוח זריז ומסובך שלפו רופאי המרכז הרפואי רבין את התינוקת והצילו אותה ואת אמה. בשנה האחרונה עקבו אחריה הרופאים ושמחו לגלות ששום נזק מוטורי לא התגלה. היום חגגו שם את הלידה הנדירה ביומולדת שנה ליעל

  במשך שנה עקבו אחרי כל תנועה וכל שלב התפתחותי של יעל בדאגה. בימים אלו חוגגת יעל יום הולדת שנה והוריה נושמים בהקלה. יעל נולדה בלידה נדירה ביותר, כאשר בחודש התשיעי היא קרעה את דופן הרחם ונמצאה ליד הסרעפת.

   

  אמה, סמדר אלון (37) מפתח-תקווה מגדירה את לידתה של יעל "נס" ולמרות החששות, יעל מתפתחת באופן תקין.

   

  סמדר מתארת כיצד בחודש התשיעי, יום לפני המועד שנקבע לה לניתוח קיסרי, היא התעוררה בלילה מכאב חד. "הרגשתי כאב מאד חזק, כמו בעיטה חזקה במיוחד, שמשהו מאד בולט והרגשתי שהיא זזה ברחם. בדיעבד אפשר לומר שהרגשתי ממש יציאה של העובר מהרחם. הרופאים לאחר מכן אמרו לי שקרע ברחם מתואר ככאב מאד חזק".


  חוגגים שנה ליעל. מימין פרופ. דב פלדברג, סמדר אלון, ד"ר יואב פלד, פרופ. מרק גלזרמן, שרה בהרב , ד"ר ליאוניד מלוביצקי

   

  סמדר ובן זוגה הגיעו למיון. שם היא מתארת, הבינה שקרה משהו יוצא דופן והטיסו אותה לחדר ניתוח. בבדיקה הראשונית נמצא כי לעובר יש דופק איטי ולחדר המיון הוזעק ד"ר יואב פלד, רופא בכיר בבית החולים לנשים ע"ש הלן שניידר בבלינסון. ד"ר פלד ביצע בדיקת אולטראהסאונד וגילה לתדהמתו שהרחם ריק.

   

  ד"ר פלד סיפר: "הבנתי שכל שנייה קריטית ורצתי עם סמדר לחדר ניתוח. בסיוע צוות חדר ניתוח גזרנו מעליה את הבגדים וביצענו פתיחת חירום מהירה של הבטן". הרופא הוציא את השליה וראה את הרחם פתוח ללא העובר בתוכו. הוא החל לגשש בידו בחלל הבטן, ובאזור הסרעפת הרגיש ששוכבת התינוקת. ד"ר פלד תפס את רגלה ומשך אותה החוצה. מיד לאחר מכן המשיכו את הניתוח לסגירת הבטן של סמדר.

   

  פרופ' מרק גלזרמן, מנהל בית החולים לנשים בבילינסון ציין כי "מקרה בו אשה מגיעה לבית החולים עם קרע ברחם ויוצאת עם תינוקת חיה, הוא נדיר מאוד גם ברמה בינלאומית ויש רק דיווחים מעטים בספרות המקצועית על מצבים דומים. עוד יותר נדיר מצב בו עובר כזה נולד ללא בעיות מוטוריות, קוגניטיביות והתפתחותיות קשות. מדובר במקרה יוצא דופן, בו לשמחתנו, גם שנה לאחר הלידה אין סימנים של בעיות בהתפתחות הילדה. הצלת חייה של התינוקת התאפשרה הודות למהירות אבחנת המצוקה של העובר, זיהוי המקרה והתגובה הזריזה של הצוות".

   

  "זו היתה בעצם לידה לתוך חלל הבטן", מסביר ד"ר פלד, "מקרים כאלו של קרע ברחם הם נדירים מאד ונגמרים בדרך כלל במוות של העובר או בפגיעה התפתחותית קשה מאד בגלל שאין אספקת חמצן. במקרה הזה אני חושב שזה היה עניין של שניות. ההבדל בין חיים למוות או לפגיעה קשה היה במקרה הזה כחוט השערה. אנחנו משערים שהתוצאות במקרה הזה טובות משום שלמשך מעט מאד זמן היא נשארה ללא חמצן. עד היום כשאני מדבר על זה יש לי צמרמורת. זה ממש נס רפואי. אין ספק שאלוהים אהב את התינוקת הזו".

   

  זו היתה הלידה השנייה של סמדר. לבני הזוג תאומות בנות 9 שנולדו בניתוח קיסרי. הסיבוך הנדיר שנגרם בלידה הנוכחית קשור לצלקת הניתוחית הקודמת שנותרה ברחם, שגרם לקרע. לדברי ד"ר פלד "זה סיבוך סופר נדיר ומקרה כזה שבו יש היפרדות של העובר לתוך חלל הבטן הוא עוד יותר נדיר".

   

  סמדר סיפרה היום כי "רק אחרי הניתוח הבנתי שהייתי במצב מסכן חיים לי ולתינוקת. אני מאמינה במזל ובגורל. ד"ר פלד התעשת והוציא את שתינו מהמצב הזה בחיים. אין ספק שזה נס גדול וזה לא מובן מאליו. מזל שהוא היה שם לצידנו".

   

  לדברי סמדר "חשוב לי להדגיש למען נשים אחרות ולהרגיע אותן, שמדובר במקרה יוצא דופן אבל הייחוד שלו הוא גם בכך שהוא קרה. זה מקרה נדיר מאד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סמדר אלון, יעל וד"ר יואב פלד היום במרכז הרפואי רבין
  באדיבות מרכז רפואי רבין
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים