שתף קטע נבחר

אולמרט לשרים: אני מתפטר, אעזור ללבני

לאחר שדיבר על המשבר הכלכלי העולמי ועל הישגי נבחרת הכדורסל, הודיע ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לשרים על התפטרותו: "זו החלטה קשה עם לבטים קשים, אך אני חושב שאני נוהג בדרך הראויה כפי שהבטחתי לעם ישראל". הוא לחץ את ידה של לבני והבטיח לסייע לה

הולך הביתה: ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הודיע הבוקר (יום א') על התפטרותו לשרי הממשלה, אך לא הודיע מתי יילך לנשיא המדינה, שמעון פרס. "אני מודיע לשרים בממשלה שאני מתפטר. זו לא החלטה קלה. זו החלטה קשה עם לבטים קשים אך אני חושב שאני נוהג בדרך הראויה כפי שהבטחתי לעם ישראל". במשך כ-20 דקות דיבר אולמרט על המשבר הכלכלי העולמי, על משה נתיב ז"ל, על בניית כיתות לבדואים, על הישגי נבחרת הנכים באולימפיאדה ואפילו על נבחרת ישראל בכדורסל ורק בסוף הגיע לנושא המרכזי - ההתפטרות.

 

את ישיבת הממשלה, פתח אולמרט בלחיצות ידיים למחליפתו בהנהגת קדימה, ציפי לבני. הוא איחל לה הצלחה ואמר שיעזור לה ככל שיוכל. לדבריו, יש להמשיך עם הקואליציה הנוכחית. " אני מאחל ללבני שתקים ממשלה במהירות האפשרית. אסייע לה ואעמוד לצדה בתהליך. מי כמוני ועוד מעט אנשים, כמו ברק, יודעים כמה זה קשה להקים ולהוביל ממשלה". 


נפרדים בלחיצת יד (צילום: רויטרס)

 

על ההחלטה שקיבל, אמר אולמרט: "אני חייב לומר שזאת לא היתה החלטה קלה, זאת החלטה קשה שלוותה בלבטים קשים ובהתלבטויות. אני חושב שאני נוהג בדרך הראויה, כפי שהבטחתי לעם ישראל. אני סבור שהממשלה הזאת עשתה דברים טובים מאוד, כאלה שאפשר לדבר עליהם וכאלה שאי אפשר לדבר עליהם והם יירשמו בדפי ההיסטוריה לגאוות כל מי שהיו שותפים להם".

 

מיד עם סיום דבריו, לחץ אולמרט את ידה של ממלאת מקומו, ציפי לבני. השנים חייכו זה אל זה, לבני הודתה לו על הדברים החמים.

 

ברק: דרושה ממשלת חירום

רגע לפני ההתפטרות, התכנסו בנפרד שרי העבודה ושרי קדימה. יו"ר העבודה, השר אהוד ברק, עדכן את שרי מפלגתו בפגישתו עם יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו. "לאור האתגרים בתחומים מדיניים, כלכליים וביטחוניים - מה שנכון לעם ישראל זו ממשלת חירום לאומית. מה שמעניין אותי זו טובת ישראל", אמר ברק. יו"ר העבודה ניסה לשכנע את נתניהו לכונן ממשלת חירום לאומית. נתניהו אמר שיש ללכת לבחירות מהר ככל האפשר ולבחור הנהגה חדשה.

 

יו"ר ש"ס, אלי ישי, אמר לפני כניסתו לישיבת הממשלה: "אני לא מתכוון להיכנס למאבק, למלחמות וחידודי הסכינים בתוך קדימה ולהתערב מתי אולמרט יפרוש. אין ספק שבנושא המדיני ברור לכולם שאין לאף אחד, גם לא לראש הממשלה הפורש, שום סמכות מוסרית, פוליטית או עניינית לקדם נושאים הנתונים במחלוקת".  

 

ומה לגבי השלב הבא? בבית הנשיא בירושלים מסרו שהאחריות על הגשת מועד ההתפטרות נמצאת כולה בידיו של ראש הממשלה. לדבריהם, אם אולמרט יגיע לפרס היום, הנשיא יוכל לשנות את לוח הזמנים של נסיעתו - או שייצא באיחור לניו-יורק או שיחזור מוקדם יותר. כך יוכל להיפגש עם ראשי הסיעות בכנסת ולהטיל על אחד מהם את האחריות להרכיב את הממשלה. החוק קובע כי מרגע התפטרותו של ראש ממשלה, לנשיא יש שבוע להכריע. 

 

אולמרט ימשיך לכהן כראש ממשלת המעבר, עד להקמת ממשלה חלופית, או הליכה לבחירות כלליות, אם היו"ר הנבחרת של קדימה, השרה ציפי לבני, לא תצליח להקים קואליציה.

 

במקביל, הודיע ממלא מקום יו"ר הכנסת, ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) כי הוא מתכוון להעביר היום מכתב לראש הממשלה בבקשה שיגיש את התפטרותו הרשמית לנשיא המדינה, רק לאחר שזה ישוב מחו"ל. זאת כדי לאפשר לסיעות הבית לקיים התייעצויות פנימיות בטרם יפתח הנשיא בסבב התייעצויות רשמי. שנלר אמר כי בקשתו מאולמרט מגובה על ידי רוב מסיעות הבית איתן התייעץ.

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט ולבני
צילום: AFP
ברק. מעוניין בטובת ישראל
צילום: גיל יוחנן
ישי. לא אכנס למאבק
צילום: דנה קופל
מומלצים