שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רב חב"ד נפטר לאחר שלא נמצאה לו תרומת ריאות
  הרב יוסף יצחק רייטשיק, מפעילי חב"ד הבולטים בישראל, הלך לעולמו הבוקר בעודו ממתין במצב אנוש להשתלת ריאות. ביום חמישי האחרון עוד היה סיכוי להצילו כאשר אישה, מושתלת כליה בעברה, לקתה בשבץ ומתה מוות מוחי, אולם רב המשפחה סירב לדרישה לתרום אבריה ושעות אחר-כך היא מתה. דובר חב"ד: "אנחנו לא משוכנעים שנעשתה כאן בדיקה הלכתית רצינית מטעם הרב"

  חב"ד אבלה: הרב יוסף-יצחק רייטשיק, פעיל חב"ד בולט נפטר הבוקר (א') בבית החולים בילינסון בעודו נאבק במחלת ריאות קשה בה לקה. רייטשיק המתין חודשיים להשתלת ריאות, אולם משלא נמצא לו תורם מתאים הלך מצבו והידרדר.

   

  ביום חמישי האחרון נדמה היה כי קיים שביב תקווה להצלת חייו של הרב, כאשר אישה, מושתלת כליה בעברה, לקתה בשבץ מוחי והיתה למעשה שרויה במוות מוחי. משפחתה של האישה התבקשה לתרום את ריאותיה, אולם רב

  המשפחה שכנע את בנה של האישה לסרב לתרום, זאת למרות שחייה של האם ניצלו שנתיים קודם לכן בעקבות תרומת כליה שקיבלה. האישה מתה לבסוף אור ליום שישי.

   

  הרב רייטשיק לקה במחלת פיברוזיס ריאתי. מדובר במחלה הגורמת לקריסת הריאות ולצורך בהנשמה. לא ידוע מה הגורמים למחלה, אולם היא אינה נובעת מעישון או מאורח חיים לא בריא. ללא השתלת ריאות, דינם של החולים ללקות בדום נשימה.


  הלך לעולמו בגיל 55. הרב רייטשיק ז"ל (צילום: COL חב"ד און ליין)

   

  משך חודשיים המתין רייטשיק להשתלת ריאות כשהוא נזקק לחמצן משך כל שעות היממה בעודו מרותק למיטתו יחד עם תרופות רבות שנטל. אלא שמצבו הלך והחמיר עד שהובהל לבית החולים בילינסון במצב אנוש.

   

  רייטשיק חובר למכונת הנשמה ומצבו המשיך להידרדר. כאמור, מאמצים רבים נעשו כדי לאתר לו ומשזה לא נמצא, נפטר הרב בגיל 55.

   

  - מנדי ברוד, דובר חב"ד, אין אצלכם תחושת החמצה, שיכלתם להציל את הרב אילולא הפסיקה של הרב של משפחת האישה?

   

  "תראה, אם זו ההלכה אז אין הרבה מה לעשות. אנחנו אנשים מאמינים ואנחנו יודעים שאנחנו משלמים על כך לפעמים מחיר כבד. בזמן השואה היו מקרים של אנשים שיכלו להציל ילדיהם על חשבון ילד או אדם אחר, אבל לא עשו זאת כי זה בניגוד להלכה והם ראו את ילדיהם הולכים למשרפות".

   

  - אבל כאן מדובר במקרה שהיה יכול להיגמר אחרת, חייו של הרב יכלו להינצל אילמלא פסיקה של רב אחר

   

  "השאלה היא באמת אם אמנם נעשו כל המאמצים לבדוק את העניין לעומק מבחינה הלכתית. אנחנו לא משוכנעים שנעשתה כאן בדיקה הלכתית רצינית מטעם הרב, ולא רק לגבי ההשתלה או תרומת האברים באופן כללי, אלא על כך
  שיש חולה שחייו יכולים להינצל כתוצאה מתרומת אברים. יש למרכיב הזה משמעות הלכתית ואני לא יודע האם אמנם אותו רב שקיבל את ההחלטה ונתן את פסק ההלכה, האם הוא באמת נכנס לעובי הקורה".

   

  - אתם מצדכם לא ניסיתם לדבר אל ליבו של הרב שישנה את פסיקתו?

   

  "התחילו לפעול בעניין רבנים ופוסקי הלכה אבל זה היה מאוחר מדי, האישה נפטרה ביום חמישי ב-2 בלילה, ואז לא ניתן היה לקחת את ריאותיה".

   

  הרב רייטשיק נודע בפועלו להעלאת ילדי צ'רנוביל מאוקראינה, מבצע שצלח בסיוע האו"ם. קרוביו מספרים כי רייטשיק נודע בטוב לבו ויחסיו החמים עם הסובבים אותו. הוא הותיר אחריו אישה, בנים ובנות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות COL חב"ד און ליין
  תרומת הריאות לא הגיעה. הרב רייטשיק ז"ל
  באדיבות COL חב"ד און ליין
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים