שתף קטע נבחר

ענתבי: הכסף נפדה בגלל חוסר שיקול דעת

המפקח על שוק ההון שובר שתיקה: "ביקשנו עשרות חתכים מהגופים המוסדיים ובעיקר קופות הגמל, בהן נמצא רוב הכסף הנזיל. אנו בוחנים את המצב ומתכוננים למצבים לא סימפטיים"

ידין ענתבי, המפקח על שוק ההון, הביטוח ותחום החיסכון ארוך הטווח במשרד האוצר, התייחס היום (ג') לראשונה למשבר בשוק ההון. "אנחנו מבצעים ביקורת אינטנסיבית ברמה יומיומית. רמת השקיפות שיש לנו היום בתחום החיסכון ארוך הטווח היא עצומה. כל קרן פנסיה, כל קופת גמל וכל ביטוח מנהלים מפרסם את פירוט נכסיו המושקעים באתר האינטרנט שלו. היקף המידע כיום הוא עצום", אמר ענתבי. בדבריו ניסה ענתבי להרגיע את הציבור שחרד לגורל כספו ופירט את הפעולות שעושה המשרד בראשו הוא עומד.

 

כמעט שבועיים עברו מאז החל המשבר בשווקים וקולו של האיש אולי הכי חשוב במשרד האוצר טרם נשמע. ענתבי העדיף שלא לדבר במהלך הימים האחרונים, למרות היותו האחראי על חסכונותיו של הציבור בישראל. היום הוא החליט לשבור שתיקה כשנאם בכנס בנושא ביטוח בריאות וסיעודי במלון שרתון סיטי טאואר ברמת גן, בו נטלו חלק בכירים מחברות הביטוח ואנשים רבים העוסקים בענף.

 

ענתבי התייחס לפרסומים לפיהם פנה לגופי ההשקעה המוסדיים ודרש לדעת את היקף חשיפתם לחברות אחזקה ונדל"ן. לדבריו, "חלק מהדרישות שלנו הגיעו גם לתקשורת. אני רק יכול להגיד שבחודש האחרון ביקשנו עשרות חתכים וחיתוכים מהגופים המוסדיים כשרוב תשומת הלב שלנו היא על קופות הגמל בהן נמצא רוב הכסף הנזיל. אנו בוחנים את המצב כל יום ומתכוננים, עם כל הזהירות, למצבים לא סימפטיים שעלולים לקרות". ענתבי הדגיש בדבריו שכרגע "לא מתוכננים שום צעדים אופרטיביים כנגד אותם גופים".

 

עוד אמר ענתבי כי "אדם שפודה את כספו על סמך שיחת ליל שישי או שיחת חברים הוא אדם לא אחראי. מדובר בפעולה לא זהירה. יש גל פדיונות ענק בשוק המספרים גבוהים בהרבה מתקופות רגילות. אנחנו בתחושה שהכסף שנפדה הוא בגלל דאגת יתר וחוסר שיקול דעת".

 

ענתבי ניסה להרגיע ואמר כי "רמת הפיזור של הנכסים המושקעים היום על-ידי אותם גופים היא מאוד מאוד מאוד גבוהה". זה אולי היתרון של שוק ההון. הפיזור ברמה האינדיבידואלית היא מאוד גבוהה".

 

ענתבי התייחס גם לטענות שעלו באחרונה על רפורמת בכר. "עלו לא מעט טענות בשבוע האחרון, אפרופו ועדת בכר. השוק הישראלי הרבה יותר קרוב לשוק האירופאי מאשר לשוק האמריקני. מה שקרה לא קשור לועדת בכר. השוק הישראלי מציע היקף אשראי גבוה לחברות שהוא מקור הצמיחה של הכלכלה. אין פה יותר השקעה של גופים מוסדיים בנכסים שלכאורה נחשבים למסוכנים מאשר במדינות אחרות. חלק גדול מהאג"ח הקונצרני הוא טרוויאלי לכולנו, אג"ח של בנקים, בזק, מקורות".

 

ענתבי סיכם ואמר "בסך הכל המערכת נמצאת היום במצב סביר ובשליטה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ידין ענתבי
צילום: ליאת ורה
מומלצים