שתף קטע נבחר

חומרי הדברה בריכוז גבוה בפטרוזיליה וכוסברה

הציבור נקרא שלא לקנות את הירק שמייצרת "ירוק מהדרין בע"מ", המשווקת בעיקר לציבור החרדי. שיווק יתר המוצרים של החברה הושעה עד לבדיקתם. אחד מחומרי ההדברה שנמצאו אסור כלל לשימוש בעשבי מאכל

חמישה חומרי הדברה בריכוז גבוה מהמותר התגלו אתמול (ד') בבדיקה שגרתית שערך משרד הבריאות בפטרוזיליה ובכוסברה, המשווקים בעיקר במגזר החרדי.

 

המשרד פירסם אמש אזהרה לצרכנים להימנע מלרכוש פטרוזיליה וכוסברה מתוצרת חברת "ירוק מהדרין בע"מ" (מספר מגדל 54474200). במשרד הבריאות מבקשים מצרכנים שמחזיקים ברשותם פטרוזיליה וכוסברה ממגדל זה להחזירם לרשתות השיווק.

 

השיווק של ירקות אחרים מתוצרת החברה הושעה עד לסיום בדיקתם, והודעה בעניין הועברה גם למשרד החקלאות לצורך בירור מול מגדל הירקות.

 

הסכנה: בייחוד לנשים הרות ולעוברים

אחד מחומרי ההדברה שנמצאו בירק, מלתיון - המשמש קוטל חרקים, אסור כלל לשימוש בעשבי מאכל דוגמת פטרוזיליה, כוסברה ונענע, לפי הוראות של משרדי הבריאות והחקלאות. למרות האיסור, נמצאו ריכוזים גבוהים של מלתיון. חומרים נוספים שנמצאו בריכוז גבוה הם אנדו-סולפין ומתאמידופוס.

  

רינה ורסנו, אחראית על חומרי הדברה ותקנים בשירות המזון, אמרה אמש ל-ynet: "ריכוז המלתיון היה גבוה מאוד - ברמה שעלולה לסכן את בריאות הציבור".

 

קוטלי חרקים בריכוז גבוה עלולים לגרום לפגיעה במערכת העצבים. עם זאת, במשרד הבריאות מציינים כי הרמות שנמצאו לא היו כאלו שעלולות לגרום לפגיעה עצבית. חשיפה של נשים הרות ועוברים לחומרים אלו עלולה לגרום לפגיעות בלתי הפיכות בעובר, לרבות פגיעה בהיקף הראש וירידה במשקל.

 

לפני כעשרה ימים נקטה חברת תנובה צעד של איסוף מוצרים נקודתי בעצמה, כשהודיעה לציבור שבכ-80 יחידות של גבינת שמנת 5% עם סלמון ובצל מתוצרתה מצוי חיידק מסוג ליסטריה. מדובר היה ביחידות ששווקו מזיכרון-יעקב וצפונה, ותנובה ביקשה מכל מי שרכש מוצר זה להימנע מצריכתו.


פורסם לראשונה 24/09/2008 22:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: ויז'ואל/פוטוס
פטרוזיליה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים