שתף קטע נבחר

הנחתת "פניקס" זיהתה שלג על המאדים

גלאי נחתת החלל "פניקס", שנשלחה למאדים על מנת למצוא סימנים למים, זיהו שלג נופל על הכוכב האדום. כמו כן נתגלה חומר הנוצר כתוצאה מהאינראקציה בין מינרלים לנוזלים. "אנו מתקדמים בקצב משביע רצון" אומר החוקר הראשי בנאס"א, פיטר סמית'

נחתת המאדים "פניקס", המסיירת על הכוכב בחיפושה אחר סימנים להימצאות נוזלים בעבר או בהווה, זיהתה שלג נופל לקרקע הכוכב. השלג נשר מעננים שריחפו כ-4 קילומטרים מעל אזור פעולתה של הנחתת, באזור הקוטב הצפוני של המאדים והוא נמס בטרם הגיע לקרקע, אך אנשי צוות המשימה של "פניקס" מעודדים מהתגלית וסבורים שיש בה כדי להעיד על היתכנות קיומם של מים במאדים. הימצאות מים על הכוכב, היא כמובן אחד התנאים הבסיסיים להיווצרות חיים וליכולת ליישב את הכוכב בעתיד הרחוק.

 


ענני השלג מעל המאדים. כפי שצולמו על ידי "פניקס" (צילום: נאס"א) 

 

"טרם ראינו דבר כזה על המאדים" אמר ג'ים ויטוויי מאוניברסיטת יורק בטורונטו, מדען מוביל בצוות המשימה של ה"פניקס". מאז שוגרה הנחתת, במאי האחרון, הושג הישג חשוב אחד, אליו מצטרף עתה זיהוי השלג. ביוני, נתגלה קרח מים בקרקע המאדים. כמו כן, לאחרונה נתגלה סידן פחמתי ((Calcium Carbonate בקרקע המאדים, חומר הנוצר על פני כדור הארץ מהאינטראקציה בין מינרלים לנוזלים.

 

"אנו עדיין אוספים נתונים וצריכים לערוך ניתוחים רבים" אמר החוקר הראשי של צוות ה'פניקס', פיטר סמית מאוניברסיטת אריזונה בטוסון. "אך אנו מתקדמים בקצב משביע רצון בכל הנוגע למטרות שהצבנו בפנינו".

 

עוד בנושא:

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגששת פניקס בעבודה על המאדים
צילום: נאס"א
מומלצים