שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  טיול לחג: אתגרון משפחתי בנחל זוהר
  מסלול טיול במדבר יהודה שמתאים לכל המשפחה וכולל תצפית על ים המלח, ביקור במצודה רומית עתיקה, והליכה בתוואי של נחל מדברי עם צמחייה מגוונת

  טיול משפחתי שכולל תצפית מרהיבה על ים המלח, ביקור במצודה רומית עתיקה והעיקר - הליכה חווייתית בערוץ נחל מדברי, עם ירידה בעזרת יתדות במפלונים ומדרגות סלע בין המצוקים. בקיצור - חוויה משפחתית עם הרבה טבע מדברי ורק טיפת מאמץ.

   

  איך מגיעים?

  במסלול נחל זוהר קיימות שתי אפשרויות להליכה:

  1. מכביש ערד-עין בוקק עד היישוב נווה זוהר - דורש הקפצת רכב. אורך: כ-4 ק"מ, דרגת קושי: בינונית, משך: כשלוש שעות הליכה.

  2. ממצד זוהר לישוב נווה זוהר - דורש הקפצת רכב או מתנדב שיחזור באמצע המסלול להביא את הרכב. אורך" כ-2.5 ק"מ, דרגת קושי: קלה-בינונית, משך: כשעתיים הליכה.

   

  אנחנו בחרנו במסלול השני, שהינו מתאים יותר למשפחות. אפשר גם לקצר את המסלול אם מוותרים על ביקור במצד זוהר ומתחילים את המסלול ממפגש דרך העפר והנחל.

   

  איך מגיעים: לבאים מערד לעין בוקק – בסיום הירידה עוברים את הפנייה לאילת ו-800 מ' אחריה פונים שמאלה בשילוט למצד זוהר וקידוח זוהר. לבאים מעין בוקק - בכביש הראשי עוברים את הפנייה הדרומית לאזור המלונות נווה זוהר ושני ק"מ דרומה משם פונים ימינה בשילוט הנ"ל.

   

  נקודת סיום: בצד הדרומי של הישוב נווה זוהר. כדי להגיע אליו נוסעים לכיוון ים המלח ופונים בצומת לכיוון אילת, אחרי תחנת הדלק פונים שמאלה ושוב שמאלה אל תוך היישוב. במידה והשער הדרומי של הישוב נעול ניתן לחנות בתחנת הדלק וללכת כק"מ מסיום המסלול עד אליה.


  נחל זוהר פוגש את נחל יזרח (צילומים: כתרי מעוז, החברה להגנת הטבע) 

  יוצאים לדרך

  מהכביש הראשי נוסעים בדרך טובה, חוצים את ערוץ הנחל וממשיכים אתה עד סופה, ליד מְצָד זוהר - גבעה קטנה ובולטת במרכז הוואדי ועליה שרידי קירות. כאן מתחיל המסלול. על שום מה "מְצָד"? מצד הוא מצודה או מבצר קטן המשמש בדרך כלל להגנה על דרך כלשהי - גבול או נתיב תחבורה.

   

  ניגש אל המצודה הקטנה ונציץ לחדר הכניסה. אמנם לא נשאר הרבה מהמצודה והשביל העולה אל ראשה מגודר מטעמי בטיחות, אבל זה מקום להיזכר בימים בהם הסחורה מים המלח אל פנים הארץ לא עברה במשאיות אלא בשיירות גמלים וחמורים בדרכי עפר. נחל זוהר שימש נתיב חשוב, מאחר וצפונה לו נמצא מצוק ההעתקים הכמעט בלתי עביר ודרומה משם שוכן הר סדום התלול.

   

  ואם יש דרך מסחר - יש מי שישמור עליה וידאג גם לקחת דמי שמירה. לכן השקיעו כאן הרומאים במצודה קטנה ובמערכת אגירת מים. סמוך לפתח המצודה תראו בור מים מטויח (זהירות! גדר הבטיחות סביבו שבורה). מובן שאי אפשר היה למלא את הבור ממי הגשם המעטים שליד המצודה, לכן נחפש מעט מזרחה משם ונראה קיר בנוי שבימים טובים יותר סכר את מי השיטפון של ערוץ צדדי שמתחבר לנחל זוהר. אם תעלו מהקיר מעט בערוץ תגלו שהמים יצרו מגלשה יבשה בסלע, לשמחת הילדים.


  הרומאים היו כאן. מְצָד זוהר

   

  מהמצד נתחיל ללכת במורד הנחל הרחב. ניתן לרדת בזהירות ליד קיר לא גבוה מצדו הצפוני של המצד. כאן תראו קטע רחב ומוצל המתאים לפיקניק או לקפה.

   

  ההליכה במורד הנחל קלה ומלאה עצי שיטה ושיזף. כעבור 400 מ' נבחין משמאל בערוץ רחב ובו סימון שחור המתחבר לנחל זוהר. זהו חלקו התחתון של נחל יזרח, למרגלות הר יזרח המתנוסס תלול מעליו. מומלץ לסטות אליו לכמה דקות ולהתרשם מהנוף המיוחד של סלעי "חוואר הלשון" - אותו סלע רך ובהיר הבונה את נחל פרצים וחווארי מצדה. מבט מקרוב מגלה אלפי שכבות דקיקות בצבעי חום ולבן, עדות לשינויים העונתיים של החומרים ששקעו בחורף ובקיץ באגם הלשון - "האב הקדום והמתוק" של ים המלח, שגובהו היה כ-200 מ' מתחת לפני הים.

   

  נמשיך במורד נחל זוהר כמה דקות ונחצה את דרך העפר בה הגענו. כעבור 20-15 דקות הנחל הופך קניוני ואתגרי יחסית. כאן חובה לעקוב אחרי הסימון

  ולא לחפש דרכים לרדת במפל. מספר יתדות יעזרו לנו לרדת בשלום לערוץ ולהמשיך בין הקירות הזקופים והמצלים. כמה מאות מטרים בערוץ הצר עם מדרגות סלע ובהמשך מתרחב הנחל ועובר בין קירות גבוהים של קונגלומרט - ובעברית "תלכיד הנחלים" שהינו תערובת מלוכדת של שברי סלעים, חצץ ואדמת סחף מהודקת. כל זה בשילוב המים שירדו מלמעלה יוצר נוף מיוחד של עמודים וצורות שונות ומשונות. עוד קצת הליכה ואנו מתחת לגשר הכביש החדש וקצת אחריו הישוב נווה זוהר מצפון לערוץ.

   

  הערות:

  • רצוי להצטייד במפת סימון שבילים מס' 11 - דרום מדבר יהודה וים המלח.
  • חשוב! אין לטייל בנחל כשיש סכנת שיטפונות (איך יודעים מה המצב בנחל? מתחברים למוקד טבע של החברה להגנת הטבע ומקבלים דיווח בזמן אמת ישירות לנייד).
  • חופשה אתגרית משפחתית במדבר יהודה: בימים שישי-ראשון בחול המועד סוכות (17-19.10.08), תקיים החברה להגנת הטבע חופשת טיולים בדגש אתגר במדבר עם מסלולים בקניונים ושיטות הישרדות במדבר. לפרטים ב"טלטבע" (03-6388688) או באתר.

   

  עוד מסלולים לחג:

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום דפנה מרוז החברה להגנת הטבע
  מטפסים בוואדי
  צילום דפנה מרוז החברה להגנת הטבע
  מומלצים