שתף קטע נבחר

תביעה נגד מיקרוסופט: הָתקינו לי XP במקום Vista

לקוח שרכש מחשב נייד עם Vista טוען כי בשל תקלות חוזרות וביצועים איטיים, על בית המשפט לחייב את מיקרוסופט ולנובו לספק לו את Windows XP בחינם - במקומה

בתביעה שהוגשה היום נגד מיקרוסופט וחברת המחשבים לנובו (DOC), בבית משפט לתביעות קטנות בפתח תקווה, מבקש התובע, עו"ד גיא אופיר, לחייב את החברות להתקין לו על המחשב את מערכת ההפעלה Windows XP במקום Vista המותקנת עליו בחינם, וכן לפצות אותו ב-2,500 שקלים.

 

תקלות חוזרות

אופיר קנה את מחשב נייד מתוצרת לנובו בחודש אוגוסט בשנה שעברה, וטוען בכתב התביעה ש"נאלץ לסבול את 'חבלי הלידה של מערכת ההפעלה Vista', אשר נכון לעתה טרם נפתרו". בהמשך כתב התביעה, הוא מספר כי סבל מביצועים איטיים של המחשב בחודשים שחלפו מאז שרכש אותו - ועל תקלות חוזרות במחשב בעקבות מערכת ההפעלה.

 

כאשר פנה אופיר למעבדות לנובו בארץ סירבו להתקין עבורו את Windows XP, וכן לא הסכימו לגבות עבורו את הנתונים ופשוט פירמטו את המחשב שלו בכל תיקון - והתקינו את Vista מחדש, מה שלא הביא לפתרון הבעיה, לטענתו.

 

על מנת לתמוך בטיעוניו, הוסיף אופיר חוות דעת של מומחה למחשוב שביצע על המחשב בדיקות, וקבע כי "לאור האמור לעיל, בחוות דעתי זו, הריני לקבוע, כי בפועל מחשב זה עם מערכת ההפעלה Vista עובד באיטיות רבה יותר באופן משמעותי, מאשר עם מערכת XP עליו, וככל הנראה מקור בעיה זו הינו בתכנון ו/או מימוש לקוי של מערכת ההפעלה Vista".

 

עוד ציין אופיר בתביעתו כי לנובו בעצמה מציעה ללקוחות לעבור ל-XP תמורת תשלום. עובדה זו, לדבריו "היא הראיה כי הנתבעת 2 (לנובו) מכירה ומודעת לנחיתות ופגימות תוכנת ה- vista.

 

אי אפשר לקנות מחשב עם XP

אופיר מוסיף כי לא ניתן היה לרכוש מחשב נייד חדיש ללא Vista, זאת מאחר שמערכת ההפעלה הישנה כבר איננה נמכרת על ידי מיקרוסופט, וטוען בכתב התביעה כי מדובר בהסדר כובל האסור על פי חוקי הגבלים עסקיים. על פי בדיקת ynet מתחילת השנה שעברה, בישראל כלל לא ניתן לרכוש מחשב נייד ממותג ללא מערכת ההפעלה Windows - אשר משולבת במחשבים ונכללת במחיר הסופי של המחשב.

 

הממונה על ההגבלים העסקיים אף מקיימת בדיקה בנוגע לשאלה, האם מיקרוסופט מהווה מונופולין בתחום מערכות ההפעלה בישראל. בפברואר התקבלה בארצות הברית תביעה ייצוגית של לקוחות מיקרוסופט נגד החברה, לאחר שזו פירסמה כי מחשבים שנמכרו כשעליהם מותקנת Windows XP, מסוגלים גם להריץ את מערכת ההפעלה האחרונה של החברה, Vista.

 

גם בתביעה זו, טוענים התובעים כי בפועל נדרש מחשב חזק יותר להרצת Vista. בעקבות התביעה נחשפו תכתובות דואר אלקטרוני של בכירי מיקרוסופט המביעים תסכול ממערכת ההפעלה החדשה.

 

תגובות

תגובות מיקרוסופט ישראל טרם התקבלה. מחברת Lenovo נמסר: "טרם קיבלנו לידינו את כתב התביעה המדובר; לכשנקבל אותו, נלמד את הפרטים באופן מעמיק ונגיב בהתאם בבית המשפט".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבקש לשדרג לאחור
התובע, עו"ד גיא אופיר
מומלצים