שתף קטע נבחר

בנק ישראל: המשק במצב טוב

בנק ישראל הוציא הודעה לעיתונות, לפיה מצב המשק יציב ומאפשר לו להתמודד עם האתגרים הניצבים מולו. הבנק שוקל להרחיב את רכישות המט"ח ומבטיח סיוע לבנקים ככל שיידרש

"המשק הישראלי נמצא במצב טוב ויציב , המאפשר לו להתמודד עם האתגרים הניצבים בפניו". כך עולה מהודעה לעיתונות שהוציא היום בנק ישראל. "שיעור הצמיחה גבוה יחסית", אומרים בבנק, "רמת תעסוקה גבוהה, קיים עודף במאזן התשלומים, תוואי יורד ביחס החוב הממשלתי בתמ"ג, יתרות מט"ח גבוהות ועולות".  

 

עוד אומרים בבנק ישראל כי "הבנק יפעיל את כלי הריבית ככל שיידרש על מנת להמשיך ולתמוך בצמיחת המשק וביציבותו הפיננסית וזאת, כל עוד ההתפתחויות בתחום האינפלציה צפויות להביאה להתכנסות לעבר תחום יציבות המחירים".

 

"המערכת הבנקאית בישראל איתנה ובנק ישראל מוכן לסייע לבנקים בכל הכלים העומדים לרשותו וככל שהדבר יידרש, וזאת, מתוך רצון לתמוך בציבור המפקידים. בבנק ישראל מדגישים, כי הדבר אינו נדרש כעת לנוכח יציבותה של המערכת הבנקאית".

 

"בנק ישראל מתכוון להמשיך ברכישות המט"ח היומיות בקצב הנוכחי. אולם, לאור התגברות אי הוודאות לגבי מצב המשק הבינלאומי, שוקל בנק ישראל את האפשרות להמשיך ברכישות המט"ח לתקופה מסוימת גם לאחר השלמת תכנית הגדלת יתרות המט"ח".

 

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, ושאר הבכירים בבנק, סירבו לענות לשאלות ynet ולהסביר את הדברים.

 

הממשלה: אין כוונה להתערב במשבר - בינתיים

מבדיקה שערך ynet אתמול במערכת הממשלתית עולה כי בנק ישראל ומשרד האוצר אינם מתכוונים להתערב בשוק ההון הישראלי ואינם עומדים להפעיל או להציע תוכנית לסיוע לשוקים, בדומה לתוכנית החילוץ שיזם משרד האוצר האמריקני ושאושרה בקונגרס ביום שישי שעבר, שבמסגרתה יקנה הממשל ממשקיעים חובות בהיקף של 700 מיליארד דולר.

  

לדברי גורם ממשלתי, יש לממשלה תוכניות מגירה למקרה שיתרחשו אירועים דרמטיים כמו קריסה של אחד הבנקים הגדולים או אחת מחברות הביטוח, אך הן אינן רלבנטיות למצב הנוכחי ואינן מיועדות למנוע את הירידות בבורסה. במערכת הפוליטית נשמעות בימים האחרונים קריאות מכיוונים שונים לפיהם על הממשלה להתערב בנעשה בשוקים. יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו קרא אתמול (ב') לממשלה לשקול התערבות כזאת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר
צילום: גיל יוחנן
צילום: ויז'ואל/פוטוס
צילום אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים