שתף קטע נבחר

הפתעה: בנק ישראל מפחית את הריבית ב-0.5%

בצעד פתאומי וחריג הודיע בנק ישראל על הפחתת ריבית של 0.5%. הריבית במשק תעמוד על 3.75% החל מה-12 באוקטובר. בנק ישראל: ההחלטה התקבלה לנוכח המשבר הפיננסי. בכיר בבנק: "רצינו לשדר נחישות"

בנק ישראל פועל כדי לבלום את המפולת בשווקים: בצעד פתאומי וחריג הודיע בנק ישראל ישראל היום (ג') על הפחתת ריבית של 0.5%. הריבית במשק תעמוד החל מה-12 באוקטובר 2008 על 3.75%.

 

מבנק ישראל נמסר כי "ההחלטה להפחית עתה את הריבית התקבלה לנוכח העליה החדה באי הודאות בשווקים הפיננסיים בעולם והשלכותיה על השווקים הפיננסיים המקומיים". 

 

"הלחצים האינפלציוניים במשק הישראלי צפויים לקטון בצורה משמעותית, על רקע המשך הירידה במחירי הסחורות בעולם והצפי להאטה בקצב הצמיחה של המשק", מסבירים בבנק, "הציפיות לאינפלציה נמצאות עתה בתוך תחום יעד האינפלציה".

 

"מאז החרפת המשבר הפיננסי העולמי והשלכותיו על השווקים המקומיים גברו הסיכויים להאטה בקצב הצמיחה של המשק בתקופה הקרובה. הפחתת הריבית הנוכחית תפעל לחיזוק יכולתו של המשק להתמודד עם האתגרים הניצבים בפניו. לנוכח ההתפתחויות בשווקים הפיננסיים המקומיים והעליה החדה בתנודתיות בהם, הפחתת הריבית פועלת להגברת רמת הנזילות בשווקים הפיננסיים המקומיים". 

 

"ההחלטה להפחית את הריבית משתלבת ביעדי בנק ישראל לתמוך בצמיחת המשק וביציבותו הפיננסית וזאת, כל עוד ההתפתחויות בתחום האינפלציה צפויות להביאה להתכנסותה לעבר תחום יציבות המחירים. בנק ישראל ימשיך לעקוב מקרוב אחרי ההתפתחויות במשק הישראלי ובעולם ויפעל ככל שידרש על מנת להשיג יציבות מחירים, שהיא תנאי הכרחי לתמוך בצמיחה בת קיימא, ולתמוך ביציבות המערכת הפיננסית. בכפוף לכך, ימשיך הבנק לתמוך במכלול המטרות של המדיניות המקרו-כלכלית, בעיקר עידוד התעסוקה והצמיחה".

 

עוד נמסר כי החלטת הריבית לחודש נובמבר 2008 תתפרסם, כרגיל, ב-27/10/08 בשעה 18.30.

 

"רצינו לשדר מסר של נחישות"

"הפעולה לפני המועד הקבוע נעשתה על מנת לשדר מסר של נחישות ושל תמיכה במערכת הפיננסית ובפעילות הכלכלית", אומר ל-ynet בכיר בבנק ישראל.

 

האם צעד שכזה לא עלול לשדר דווקא פאניקה על רקע המתרחש בשווקים?

 

"לא, בכך כוונתנו לשדר בדיוק את ההיפך". 

 

האם מדובר בחלק מתוכנית גדולה יותר להתמודדות עם המשבר, בשיתוף עם האוצר?

 

"אנו פועלים בשיתוף עם האוצר כל הזמן, לשם כך אף הוקמו צוותי פעולה והוגברה תדירות העבודה המשותפת – בצל המשבר".

 

אז זהו צעד ספורדי, או חלק מתוכנית מתגלגלת?

 

"לא אוכל לענות על כך"

 

בראיון ל-ynet מוקדם יותר היום אמר בכיר בבנק כי עמידה ביעד האינפלציה היא בראש סדרי העדיפויות של הבנק. מה השתנה בתוך כמה שעות?

 

"בהתייחסות לסדרי העדיפויות: העמידה ביעדי האינפלציה, משמע התכנסות אל מתחת לתקרת היעד של 3% עוד 12 חודשים – בהסתכלות לשנה אחורה (הכוונה ששנה מעכשיו האינפלציה תהיה בשיעור שנתי הנמוך מ-3%) עומדת בראש מעינינו. כפי שציינו בהודעה – אנו מעריכים שסביבת האינפלציה השתנתה ואכן נגיע ליעד זה 12 חודשים מעכשיו – ואף לפני כן"

 

הערכה בשווקים נותנת סבירות רבה לעמידה ביעד האינפלציה 12 חודשים מעתה – אבל הקיצוץ המפתיע הזה, שצפוי להשפיע על עליית המחירים, לא נלקח בחשבון.

 

"ההערכות בשווקים גילמו הורדת ריבית על ידי בנק ישראל – למרות שלאו דווקא במועד הזה. אנו מעריכים שאף לאחר הקיצוץ הנוכחי בריבית – נעמוד ביעד האינפלציה. לולא כן – לא היינו פועלים כך".

 

גורם אחר בבנק ישראל אמר ל-ynet כי ישנו עוד גורם שתמך בהחלטה, על אף שלא צויין בהודעת הבנק - הצורך בתמיכה בדולר מפני ירידת שער החליפין אל מול השקל. השווקים מקנים סבירות של 100% להפחתת שיעור הריבית בארה"ב - כשהתחזית היא להורדת ריבית של 0.5% ואף יותר מכך. כעת הריבית בארה"ב עומדת על 2% בלבד, הפחתה נוספת תביא לפער ריביות גבוה יותר בין השקל לדולר - ולפיכך, להפיכת השקל לאטרקטיבי יותר למשקיעים ולירידה בערך הדולר למול השקל.

 

ירידה בערך הדולר תפגע בענף הייצוא ולכן תומכת אף היא בהחלטת בנק ישראל על קיצוץ הריבית ב-0.5% וכן בהמשך רכישת הדולרים עליה הודיע הבנק מוקדם יותר היום; בהחלטתו זו מכוון הבנק לצמצם גידול אפשרי בפער הריביות בין השקל לבין המטבע האמריקני.


פורסם לראשונה 07/10/2008 15:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הנגיד, סטנלי פישר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים