שתף קטע נבחר

אובאמה ומקיין החליפו האשמות על המשבר

העימות השני בין המועמדים לנשיאות ארה"ב הפך לזירת התגוששות כלכלית, אך גם עסק במדיניות חוץ. מקיין הבטיח: ארה"ב לא תחכה לאישור של מועצת הביטחון כדי לתקוף באיראן. סקרים ראשונים: אובאמה ניצח - ובגדול

26 ימים לפני הבחירות, העימות השני בין המועמדים לנשיאות ארצות הברית התמקד הלילה (ד') במאמץ מצדו של המועמד הרפובליקני ג'ון מקיין לנטוע ספק בקרב המצביעים לגבי אמינותו, מניעיו וכישוריו של יריבו הדמוקרטי ברק אובאמה. המאמץ הזה ככל הנראה נכשל, שכן לפי סקר רשת סי.אן.אן שהתפרסם לאחר השידור, 54 אחוז מהצופים חשבו שאובאמה ניצח בעימות. רק 30 אחוז מהצופים האמינו שמקיין היה טוב יותר מאובאמה.

 

אחרי יום נוסף שבו המשקיעים שאלו עד כמה נמוך תרד הבורסה האמריקנית, בלילה נשאלה השאלה עד כמה נמוך יירד מקיין כדי להלום בברק אובאמה.

 

מקיין הלם אחרי 15 דקות של חיוכים ודיבורים והאשים את אובאמה שהוא אחד הנהנים העיקריים, למעשה הנהנה השני בהיסטוריה מכספי בנק המשכנתאות פרדי מק, אחד משני הבנקים למשכנתאות שקרסו ובישרו על המפולת הפיננסית. אובאמה השיב בקור רוח שהוא לא נהנה מכספי הבנק, אבל לעומת זאת ראש מטה הבחירות של מקיין היה לוביסט ראשי של הבנק.

 

התקיפה הראשונה של מקיין עסקה במיסים. "אובאמה רוצה להעלות את המיסים. התוכנית הסודית של אובאמה היא להעלות מיסים לחצי מבעלי העסקים הקטנים.

בואו לא נעלה מיסים של אף אחד. אני לא בעד להעלות מיסים לעשירים". אובאמה שב והבטיח, כי מי שלא מרוויח יותר מ-250 אלף דולר בשנה לא ייפגע מהעלאת מיסים, אם ייבחר.

 

מקיין הוכיח בעבר למי שהספיד אותו שהוא מסוגל לקום מהרצפה אחרי מהלומה ולנצח. מי יהיה שר האוצר שלך, שאל המנחה טום ברוקאו את מקיין. "לא אתה, טום", השיב המועמד הרפובליקני וגרם לצחוק בקהל. אובאמה לעומתו, רמז שאיל ההון וורן באפט, "אתו אני מתייעץ תכופות", הוא אחד המועמדים שלו.

 

המועמדים נשאלו מהי הדרך המהירה ביותר לאושש את הכלכלה האמריקנית, ואובאמה בחר, שוב, להאשים את המדיניות הכלכלית בשמונה השנים של ממשל בוש. "צריך לבצע צעדים מידיים: שחבילת הסיוע תופעל בצורה רצינית, להוריד המיסים למעמד הביניים ולהפעיל תוכנית חרום של המדינות והעיריות לפיתוח שיעניק מקורות תעסוקה לאנשים".

 

מקיין חזר על משנתו בנוגע להפיכתה של ארצות הברית לספקית האנרגיה של עצמה: "יש לי תוכנית לפתור את הבעיה. היא קשורה בעצמאות אנרגיה, בהורדת המיסים לכולם ובהפסקת הבזבוזים. הבעיה כל כך חמורה שצריך לעשות משהו עם ערך הבתים. אנשים לא יכולים לשלם את המשכנתאות. אני אורה לשר האוצר לקנות את המשכנתאות הגרועות ולסייע לאנשים להישאר בבתיהם. אני יודע איך לעשות זאת".

 

"אובאמה לא מבין את הבעיות הבינלאומיות"

לבסוף נשאלו המועמדים גם על מדיניות החוץ שהם מציעים והתייחסו גם לתקיפה אפשרית באיראן. מקיין הבטיח כי "ארה"ב לא תחכה לאישור של מועצת הביטחון כדי לתקוף את איראן, אם זו תשיג נשק גרעיני. סין ורוסיה ינסו להכשיל מהלך כזה בכל מקרה". אובאמה, שאמר בעבר שייפגש עם נשיא איראן

ללא תנאים מוקדמים, הביע גם הוא עמדה תקיפה ואמר כי "אסור שאיראן תשיג נשק גרעיני".

 

אובאמה מציג עצמו כמבין בסוגיות של מדיניות חוץ, אך מקיין בחר לתקוף אותו גם בנושא זה: "לי יש את הידע, הניסיון וכושר השיפוט. אובאמה, הספיק בקריירה הקצרה שלו לטעות בנושא גאורגיה. הוא לא מבין את הבעיות הבינלאומיות".

 

אובאמה תקף בתגובה בחזית העיראקית: "מקיין הריע לנשיא בוש ביציאה למלחמה בעיראק. זה היה כושר שיפוט לקוי. זה גרם לנטל אדיר של 700 מיליארד דולר על הכלכלה ואם נמשיך בזה נגיע להוצאה של טריליון דולר. לעיראקים יש 79 מיליארד דולר עודף בתקציב שלהם, ולנו אין כסף לבצע דברים בבית. אנחנו לא יכולים לשנות זאת בלי לשנות את מדיניות החוץ של בוש ומקיין".

 

ההזדמנות האחרונה של מקיין

נוכח העובדה שכשליש מהבוחרים כבר החלו להצביע ואינם צריכים להמתין ל-4 בנובמבר, במובנים רבים זו היתה כמעט ההזדמנות האחרונה של המועמד הרפובליקני לנשיאות לעצור את המפולת האלקטוראלית המאיימת על חלום הנשיאות שלו. נוסח העימות, שבו שאלו תושבי נאשוויל שישבו בקהל את השאלות, סייע למקיין, שנראה בטוח בעצמו.

 

80 אחוז מאזרחי ארצות הברית מעידים כי הם מתוחים, חוששים ולא ישנים בלילה בגלל המשבר הכלכלי, והם רוצים לשמוע מהמועמדים תשובות ותוכניות לעתיד, לא על העבר.

 

בעימות הקודם, נמנע מקיין מקשר עין עם אובאמה. הפעם עוזריו של מקיין הורו לו להסתכל לאובאמה בעיניים, להקשיב לו בדריכות ולנצל הזדמנות כדי להלום. בחלק השני של העימות, שעסק במדיניות חוץ, מקיין בהחלט הלם באובאמה.

הוא האשים אותו בחוסר אחריות, כשהודיע שהוא יתקוף בפקיסטן אם ממשלת פקיסטן לא תעשה זאת. אובאמה החזיר לו והזהיר כי מקיין הוא זה שאמר "בום-בום-בום איראן" והציע למחוק את צפון קוריאה מהמפה.

 

בנושא רוסיה, לא היו מחלוקות רבות בין המועמדים. שניהם הדגישו כל על ארצות הברית לסייע למדינות ברית המועצות לשעבר, אך מקיין הביע עמדה תקיפה יותר: ראש הממשלה ולדימיר פוטין מוקף בסוכנים של קג"ב והתנהגותו תוקפנית בגאורגיה. הוא מתכנן לתקוף את אוקראינה. עלינו לסייע לשתי מדינות אלו. אנחנו צריכים להבהיר לרוסים שיש קנסות על התנהגות כזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה. המנצח של הלילה
צילום: AP
מקיין. אובאמה לא מוכן
צילום: AP
מומלצים