שתף קטע נבחר

אולמרט מנע דיון בהצעה לביטוח חסכונות

שר התמ"ת ישי הגיש הצעה לביטוח כספי הציבור בפיקדונות בבנקים ובקרנות הפנסיה, אבל אולמרט סירב לדון בה, ואמר: "הצעדים הנדרשים ננקטו מזמן". ישי בתגובה: "יש פה וירוס שמגיע לכל העולם. אני לא מאמין לדיבורים בעלמה"

הממשלה דנה היום (א') במשבר הקשה העובר על שוק ההון, על רקע המפולת שנרשמת היום בבורסה לניירות ערך בתל-אביב. במהלך הבוקר הגיש שר התמ"ת, אלי ישי הצעה לבטח את פיקדונות הציבור בבנקים ובקופות הגמל, אך ראש הממשלה אהוד אולמרט מנע את הדיון בהצעתו של השר.

 

גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו: "אי אפשר להביא ביום ראשון בבוקר תוכנית של 10 מיליארד שקלים ולצפות שהיא תעלה לדיון".

 

אולמרט אמר לשר ישי בפתח ישיבת הממשלה: "לאחר הסקירה תהיה הזדמנות לכל שר לומר את דבריו. אתה מוזמן להגיד את דבריך". בש"ס הביעו תרעומת על כך שהתוכנית של ישי לא עלתה לדיון.

 

"מאז שפרץ המשבר אני נמצא במגעים אינטנסיביים ועקביים עם ראשי המערכת הכלכלית וראשי המשק", אמר אולמרט בישיבת הממשלה. "הצעדים שהיה צריך לנקוט כדי למזער את המשבר כבר ננקטו מזה זמן רב".

 

"יש להודות כעת שהשמרנות היא הדבר הנכון. לא פרצנו מסגרות והשתוללנו, העברנו תקציבים בזמן, סייענו למשק לצמוח והורדנו את האבטלה. חברי הממשלה צריכים להודות לי על כך. לא היה ניתן יהיה למזער את השפעות המשבר העולמי לולא נקטה הממשלה מדיניות זהירה ומרסנת", אמר אולמרט.

 

עם זאת, אמר אולמרט: "אנחנו צריכים לעקוב אחרי קופות הגמל וקרנות הפנסיה. אין סיבה לחרדה, ואין סיבה לנקוט צעדים שאינם מתוך שיקול דעת".

 

ישי: "לא מאמין לדיבורים בעלמה"

שר התמ"מ ישי מסר ל-ynet בתגובה: "בעקבות המצב הכלכלי בעולם הציבור איבד את האמון במערכת הפיננסית, והדבר מחייב אותנו לעשות כמה צעדים כדי שהציבור יירגע... יש פה וירוס שמגיע לכל מקום בעולם. אם ניערך אליו היטב, הנזקים יהיו מינימאליים.

 

"אני מאד שמח לשמוע את הנגיד ואת שר האוצר אומרים שברוך השם המצב הכלכלי פה טוב, ושגם אם המצב הכלכלי הגלובלי ישפיע עלינו - לא יהיו קריסות.. אבל אם יש לנו כלכלה חזקה, אפשר להרגיע את הציבור עוד לפני המשבר... הציבור לא טיפש, הוא רואה מה קורה בעולם, ולא מאמין לדיבורים בעלמה".

 

בואו נסביר לציבור שלנו שהכלכלה חזקה, שאם יש בעיה מרחיבים את בסיסי ההון של הבנקים, נותנים הגנה לחסכונות והפיקדונות, ומגדילים את ההגנה לקופות הגמל והפנסיה.

 

ההצעה שנדחתה: ביטוח פיקדונות, החזרת האג"ח הממשלתי

שר התמ"ת, אלי ישי, הגיש הבוקר (א') לממשלה הצעת החלטה לביטוח כספי הציבור בפיקדונות בבנקים ולחידוש ההגנה הממשלתית על כספי הפנסיה של הציבור.

 

ההצעה כוללת הרחבה של בסיס ההון של הבנקים באמצעות הנפקת הון בעלי בעליהם; ביטוח כל פיקדונות הציבור בבנקים, קרנות ההשתלמות, קופות הגמל וקרנות הנאמנות על ידי יצירת רשת ביטחון על ידי הממשלה; והגדלת שיעור ההשקעה באיגרות חוב ממשלתיות לשיעור של 50% לפחות, במקום 30% כיום.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר כי "הדגש בעניין הכלכלי הוא כמובן עתה על המערכת בנקאית היציבה יותר, וגם על קרנות הגמל והפנסיה. אין סיבה לחרדה, אין סיבה שלא לפעול מתוך שיקול דעת מיושב ורציונלי".

 

"אם נמשיך לנקוט באחריות נוכל להתגבר על ההשפעות האפשריות של המשבר העולמי", אמר שר האוצר, רוני בר-און, בפתח ישיבת הממשלה. "ממשלת ישראל, מתוך דאגה לפיקדונות הציבור ועל מנת להבטיח את אמון הציבור במערכת הפיננסית, תעמוד מאחורי יציבות המערכת הפיננסית. ממשלות ישראל הוכיחו את מחוייבותנו ואת נחישותנו. במשך שישים שנה לא הייתה פגיעה במחזיקי הפיקדונות, וכך תנהג הממשלה גם בעתיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט: "אי אפשר לדון בזה מיד"
צילום: AP
מומלצים