שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בוטלה העתירה נגד העברת "חצר סרגיי" לרוסים

  נציג המדינה הציג חומר חסוי על ההחלטה להעביר את המבנה שבמרכז ירושלים לרוסים. השופטים הפצירו בפורום המשפטי למען ארץ-ישראל למשוך את העתירה

  הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, שעתר לבג"ץ נגד ההחלטה להעביר את השליטה ב"חצר סרגיי" לממשלת רוסיה, משך בצהריים (יום א') את עתירתו לאחר ששופטי העליון הפצירו בו לעשות זאת.

   

  במהלך דיון בדלתיים סגורות, הציג נציג המדינה חומר חסוי על חיוניותה של ההחלטה, למרות שהתקבלה בתקופת ממשלת מעבר."המהלך והעיתוי נעשה בהמלצת גורמים מקצועיים של משרד החוץ והביטחון ולא נוכל להרחיב. נראה לנו שהמהלך עומד במבחן החיוניות", אמרו השופטים בדיון.

   

  פרקליטות המדינה טענה בין היתר כי הנכס מעולם לא היה בבעלות ישראל וכי מאז שנות ה-90 התקיימו מגעים בין ישראל לרוסיה בעניין. בנוסף, טענה המדינה כי ההחלטה העקרונית להעביר את הנכס לרוסיה בוצעה בסוף שנת 2007, לפני שהפכה הממשלה לממשלת מעבר.

   

  עורך הדין של הפורום המשפטי למען ארץ-ישראל, עו"ד יצחק בם, אמר במהלך הדיון כי ממשלה שלא יכולה למנות שופטים בתקופת ממשלת מעבר, לא יכולה למסור נכס בלב הבירה שלה למדינה זרה.   

   

  "חצר סרגיי" הוא בניין שהיה בבעלות ברית המועצות עד לניתוק היחסים הדיפלומטים עם ישראל ב-1967. שוויו של המבנה, שבחלק מאגפיו משתמשים כעת משרד החקלאות, רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע, הוא כ-11 מיליון שקלים. ישראל הסכימה כבר ב-1990 להעביר את המבנה לידי ברית המועצות, אלא שהתפרקותה מנעה זאת. מאז מנעו מהלכים ביורוקרטים ומדיניים את העברת הנכס, שהוקם בשלהי המחצית השנייה של המאה ה-19, לידי הבעלים המקוריים.

   

  בשבוע שעבר, לפני נסיעתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט למוסקבה, הוא הביא לאישור הממשלה את העברת חצר סרגיי לרוסים. בישראל מקווים שהדבר יסייע בניסיונות להשפיע על הרוסים שלא למכור מערכות נשק לסוריה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים