שתף קטע נבחר

"אמא, אל תדאגי", אמר איתי שהתרסק עם אחיו

אבירם פסטרנק ואחיו איתי חגגו עם מני בן זכריה יום הולדת ב"טיסת חווייה" שהפכה לאסון התרסקות בו נהרגו. אחותם סיפרה על השיחה האחרונה עם האם. אחותו של מני סיפרה כי "הוא רצה להתחתן ושיהיה לו ילד". חבר של הטייסת, אליאב ארבל, כתב לה הספד: "הלוואי והיתה לי הזדמנות נוספת לומר לך כמה את יקרה לי וכיצד שינית את חיי"

טיסת יום ההולדת נגמרה בטרגדיה קשה - מותם של ארבעה צעירים. אבירם פסטרנק מחדרה הזמין את חברו, מנחם (מני) בן זכריה מנתניה, ל"טיסת חווייה" לרגל יום הולדתו. גם אחיו של אבירם, איתי, הצטרף. השלושה מצאו את מותם יחד עם הטייסת, אליאב ארבל, בהתרסקות המטוס הקל אתמול (יום ו'), ליד בצרה שבשרון. נסיבות התאונה עדיין נחקרות, וטרם התבררה הסיבה לאסון.

 

אתמול חזרו הוריהם של איתי ואבירם, יוסי ויהודית, מחופשה בחו"ל. אחותם, טלי פסטרנק-מגנזי, אמרה שאיתי סיפר על התוכנית לטוס ואמו ניסתה להניאו מכך ושאלה "בשביל מה לך?". הוא השיב - "אמא, אל תדאגי". יהודית ביקשה שיתקשר מיד כשינחתו - אך במקום זאת קיבלה טלפון מחברה שבישרה לה על ההתרסקות.

 

אבירם (32) ואיתי (25) שניהם ילידי חדרה, למדו בבית הספר התיכון בעיר, שירתו ביחידות קרביות, ולאחר הצבא יצאו יצאו לטייל - איתי היה במזרח הרחוק ובאוסטרליה, ואבירם בדרום אמריקה. האח הגדול היה מדריך טיולים בארץ, והצעיר עסק בארגון תערוכות. שניהם אהבו פעילויות "אקסטרים", כמו מסעות אופנועים, אבל אמם התייאשה מלשכנעם לוותר.


איתי, אבירם ומני. שלושתם נהרגו (צילום רפרודוקציה: ג'ורג' גינסברג)

 

אחותם טל סיפרה, כי "הם אהבו את החיים, אהבו חברים, טיילים בנפש. אבירם היה עובד שנה ומטייל בחו"ל. איתי היה הילד המפונק שלנו, אהוד וחייכן". לטל שלושה ילדים ולאחיה היה קשר מיוחד עמם. "אבירם ואיתי תמיד ארגנו את ימי ההולדת שלהם והיו מעורבים מאוד", סיפרה. לדבריה, "הם חיו הכי כיף שאפשר".

 

רועי יצחקי, חברו של איתי, סיפר עליו ש"היה הבחור הכי מצחיק. הכרתי אותו מהתיכון - עברנו הכל ביחד, מסיבות טיולים, כל יום נפגשים ואוכלים יחד, הסתובבנו בעיר יחפים. אני והחברים עדיין לא מעכלים את מה שקרה. הוא למד במגמת תיאטרון, ובסיום הלימודים הופיע מול אנשים שלא הפסיקו לצחוק. הוא אהב את החיים, ולא מזמן הוא אמר לי 'הגיע הזמן ללימודים'".

 

לבית הגיעו עשרות חברים של ההורים ושל הבנים, שבכו והתקשו לעכל. הם סיפרו שאבירם היה חובב אטרקציות, והיה חבר טוב של מני, שעבד במגזין רכב. חבר של המשפחה, שביקש שלא להזדהות, אמר ש"מדובר בשני פרחים. ההורים שבורים ממה שקרה". האב יוסי, גמלאי צה"ל ואיש לוגיסטיקה בפארק התעשיות קיסריה, איבד רק השנה את שני הוריו, שנפטרו בתוך שבוע - "ועכשיו איבד את שני ילדיו בדקה", אמרו חברים. ליוסי ויהודית נותרה כעת רק בת אחת, האחות טלי, בת 34.

 

"מני רצה להתחתן, לא הספיק לחיות"

חבי, אחותו של מני, סיפרה כי אחיה התכוון השנה להתחתן עם חברתו נועה. "הוא רצה להתחתן ושיהיה לו ילד", אמרה. "אין אדם שלא אהב אותו. אבירם עשה למני ולאיתי הפתעה ולמרות שיום ההולדת של מני היתה ביוני הוא החליט לקחת אותו לטיסת הפתעה ליום הולדת. אבירם היה תמיד אחד שעושה דברים באיחור".

 

על הטיסה של החבורה סיפרה, כי "בטוח הם היו ב'היי', שמחים והיה להם כיף. אני לא מסוגלת לחשוב על חמש השניות האחרונות שלהם. למה אלוהים לוקח את האנשים הטובים? הוא לא הספיק לחיות, לא הספיק להקים משפחה. כל הזמן היה אכפת לו מהמדינה. אם היה רואה אותי זורקת בקבוק פלסטיק ריק הוא היה כועס עליי ואומר 'תשאירי, אני אזרוק אותו'".

 

חבי סיפרה כי מני הכיר את אבירם לפני כמה שנים בטיול בחו"ל ומאז הם נקשרו והפכו לחברים טובים. "לא ידענו אתמול שהוא טס. בערב נכנס שוטר לבית ואמר שיש לו בשורה רעה. התקשרתי למני והמענה הקולי ענה. התקשרתי לנועה חברה שלו ורק אז היא אמרה לי שמני יצא לטיסה", סיפרה בכאב. מני, בן הזקונים, השאיר אחריו הורים ושלושה אחים.

 

"ההבטחה הראשונה שלא קיימת"

"הטיסה הייתה כל חייה", סיפרו חבריה של אליאב ארבל (30), שהתגוררה עם חבר ברמת-גן. אמה נפטרה כשהייתה נערה, ועל בית המשפחה בכרמי יוסף נפל אבל כבד. אחיה הגדול גם הוא טייס אזרחי. הלוויתה תתקיים מחר ב-15:00 בבית העלמין בכרמי-יוסף.


אליאב ורועי. "היית לי אורים ותומים"

 

החברים סיפרו שאליאב עבדה כפקידת מבצעים בחברת SNA, הדריכה תלמידי טיסה ובין משימותיה אף דיווחה למוקד התנועה של גלגלצ. הם נזכרו בשני מקרים בהם נחלצה במיומנות מתאונות, פעם אחת בשל פגיעת ציפור ופעם תוך נחיתת חירום. חבר קרוב של הטייסת שנהרגה, רועי שויער, כתב לה הספד וביקש לפרסמו.

  

אליאב יקירתי,

אני זוכר את טיסתנו הראשונה כאילו היתה אתמול. אני הייתי חניך לקראת רישיון טיס פרטי ואת כבר צברת שעות לקראת הרישיון המסחרי. נפגשנו בפעם הראשונה בדלפק של אוויה ואת בלי לחשוב פעמיים הזמנת אותי להצטרף לניווט... ביום בו עברתי את המבחן לקראת הרישיון, חיכית לי בסבלנות במונאייר. התקרבתי לעברך וחייכתי. את עטפת אותי בחיבוק אוהב שאותו אני מסוגל להרגיש בכל רגע.

 

מאז צברנו עוד עשרות שעות טיסה ביחד ובינתיים לימדת אותי איך כל ישוב נראה מהשמים והגברת את הביטחון שלי בטיסה. ב- 500+ שעות שצברת כבר התמודדת עם "כמה" תקלות ואפילו עם ציפור שעשתה ביקור במנוע של המטוס שהטסת. על הכל הצלחת להתגבר והפכת להיות לי אורים ותומים.

 

אבל גם חברת נפש היית. ניחנת באינטיליגנציה רגשית שלא היתה פחותה משפע הבינה שזכית בה. בחורה דעתנית, פמיניסטית שיכולה להיות מודל לכולנו.

 

קשה לי להאמין שאת לא כאן... הרי רק בשבוע שעבר טסנו לנו יחד עד אשדוד וחזרה... והיום הארור הזה אמור היה להיות לנו ליום כיף נוסף כשהזמנת אותי לטוס איתך בשעות הבוקר. אתמול (יום ה') בערב הודעת לי שהטיסה המתוכננת התבטלה והבטחת לי שנטוס שוב ביום ראשון. זאת תהיה ההבטחה הראשונה שלא קיימת.

 

מה עוד אוכל לומר כדי לפאר אותך ואת מעשיך? לו רק הייתי יכול לגרום לך לענות לטלפון כשחיפשתי אותך בחרדה כשהגיעו החדשות הראשונות... ולשמוע אותך אומרת "היי רועיקי" בחיוך כל כך גדול.

 

אליאב אהבתי, חיי השתנו ביום שנכנסת אליהם ולא האמנתי אפילו לרגע שתעלמי כ"כ מהר. הלוואי והיתה לי הזדמנות נוספת לומר לך כמה את יקרה לי וכיצד שינית את חיי.

 

קשה לי לסיים את המכתב כי אני עדיין לא מוכן להפרד ממך. לעולם תהיי חלק ממני ומחיי האנשים שפגשת בדרך ועשית אותם למאושרים. אולי את לא לצידי אבל לעולמי עד תהיי איתי.

 

אוהב, רועי.

_______________________

 

בהכנת הידיעה השתתף אלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המטוס המרוסק
צילום: עידו ארז
אליאב ארבל ז"ל ורועי שויער
טלי, האחות
צילום: ג'ורג' גינסברג
צילום רפרודוקציה: ג'ורג' גינסברג
"איתי היה הכי מצחיק"
צילום רפרודוקציה: ג'ורג' גינסברג
מומלצים