שתף קטע נבחר

הנגיד מנע את רכישת אוקרינבנק על ידי הפועלים

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, ביטל את ההיתר שנתן לפועלים לרכישת השליטה בבנק האוקראיני. מבנק הפועלים נמסר שביטול ההיתר נעשה על רקע הסערה בשווקים הפיננסיים. כלל פיננסים: "פישר אומר לפועלים 'שמרו על הכסף'"

עסקת רכישת השליטה בבנק האוקראיני "Ukrinbank" על ידי בנק הפועלים נפלה. זאת, לאחר שנגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, הודיע על ביטול היתר הרכישה שניתן בחודש דצמבר אשתקד. בנק הפועלים התעתד לרכוש 76% ממניות הבנק כחלק ממגמת התרחבות בחו"ל.

 

בבנק אומרים כי הסיבה לביטול העסקה הוא מצבה הקשה של הכלכלה האוקראינית, על רקע המשבר הכלכלי העולמי. חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פורס (S&P) הפחיתה את הדירוג האשראי של אוקראינה מ-+B ל-B - בהורדת דירוג שנייה בתוך חצי שנה. בסקירתם אודות המערכת הפיננסית האוקראינית כותבים כלכלני החברה כי הממשלה המקומית נאלצת להוציא כספים רבים על התמודדות עם משבר האשראי. בתחילת החודש הממשלה פנתה לקרן המטבע הבינלאומית בבקשה להקצות לה סיוע חרום על מנת לסייע לשווקים מקומיים; החלטתה של קרן המטבע טרם התקבלה.

 

נזכיר כי בחודשים האחרונים נאלץ בנק הפועלים, ובנקים נוספים, לבצע מחיקות כתוצאה מחשיפה לאג"ח מסוכן. נציין, כי בצל המשבר, דורש בנק ישראל דיווחים שוטפים מהבנקים בארץ בנוגע לסיכונים וחשיפות ללווים גדולים ולמוסדות פיננסים בחו"ל.

 

הבנק לבורסה: "בגלל המשבר באוקראינה"

 עם זאת, בהודעה לבורסה, מסר בנק הפועלים כי בבסיס החלטת הנגיד לחזור בו מהאישור שניתן עומדת הסערה בשווקים הפיננסים והחשש מהשלכותיה. מהבנק נמסר שעקב התפתחויות כלכליות שליליות שחלו באוקראינה בחן הנגיד את ההיתר ולבסוף החליט לבטלו.

 

בכלל פיננסים מציעים פרשנות מפורטת יותר להחלטת הנגיד. מכלל נמסר ש"הפיקוח על הבנקים שוב נוקט בצעדים מקדימים ומונע הגדלה של הסיכונים, במקרה הזה מבנק הפועלים. למעשה אומר הפיקוח - תשמרו טוב טוב על הכסף". בכלל רומזים כי בבנק הפועלים לא עומדים על רגליהם האחוריות בניסיון לבטל את "רוע הגזרה": "בנק הפועלים יכול "לרדת מהעץ" בלי להכריז  שינויים באסטרטגיית ההתרחבות הגלובלית שלו. נראה שגם לפועלים נוח עם הודעת הנגיד".

 

בשבוע שעבר נדמה שהעסקה עומדת לצאת לפועל, לאחר שקיבלה את אישור נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, ושל הרגולטורים באוקראינה. בנק הפועלים אף ארגן משלחת בת 3 אנשים לקייב, שהייתה עתידה לסכם את העסקה, בכפוף להתדיינות על נושאים משפטיים שנותרו פתוחים. עם זאת, הודעת הנגיד ביום חמישי האחרון טרפה את הקלפים.

  

מבנק הפועלים נמסר שמעבר לדיווח לבורסה אין לבנק מה להוסיף.

מבנק ישראל לא התקבלה תגובה עד כה.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
בנק הפועלים נאלץ לבטל את הרכישה
צילום: ירון ברנר
מומלצים