שתף קטע נבחר

'פלאפון מסרה פירוט שיחות - חיי החרדית נהרסו'

לקוחה של פלאפון גורשה מבעלה והוכרזה חשודה כמורדת, לאחר שנציג החברה נתן לבעלה - בניגוד להבטחות שקיבלה ובניגוד לחוק - את פירוט השיחות בקו שלה. הלקוחה תובעת את פלאפון ב-2.5 מיליון שקל וטוענת: הקהילה מחרימה אותי ומשמרות הצניעות החלו לנקוט פעולות הפחדה נגדי

"הכי כאב לי שהתרעתי לפני כן הרבה פעמים. אמרתי להם שזה יכול לקרות. הסברתי לפלאפון שזה יכול להגיע גם לרצח". במלים אלו תיארה נעמה (שם בדוי), אישה חרדית ואם לפעוטה בת שנתיים, בשיחה עם ynet את מה שחשה לאחר שפלאפון נתנה את פירוט השיחות שלה לבעלה, חרף אינספור הפעמים שבהן התחננה שיישאר חסוי. מסירת פירוט השיחות הובילה לגירושיה ולנידויה מהחברה שבה חיה.

 

בסוף השבוע הגישה נעמה - באמצעות פרקליטה, עו"ד גיא אופיר - תביעה על סך 2.5 מיליון שקל נגד פלאפון בטענה שסיפקה לבעלה, בניגוד לרצונה ובניגוד לחוק, את פירוט שיחות מכשיר הסלולרי שלה. "החיים שלה נהרסו", אמר עו"ד אופיר ל-ynet, "למזלה יש לה עבודה מסודרת, אבל את כל השאר - החברים, הבעל, הקהילה - היא איבדה בגלל זה".

 

מכתב התביעה עולה כי נעמה הדגישה בפני נציגי פלאפון כי היא משתייכת למגזר החרדי וחשיפת פרטי השיחות שלה עלולה להביא להשלכות קשות ביותר. נכתב כי החברה התחייבה פעם אחר פעם לשמור על חיסיון מלא, וכי מדובר בחובה על פי חוק. למרות כל זאת ולמרות שפלאפון אף סיפקה לנעמה קוד גישה סודי שרק בעזרתו תוכל לקבל את פירוט שיחותיה, הן הועברו לבעלה, שלמד מהן כי היא נהגה לשוחח עם גבר אחר.

 

"אשתי בחדר לידה ודורשת פירוט"

"לי ולבעלי היו חשבונות בנפרד. החשבון בפלאפון היה על שמי בלבד. בעלי הזהיר אותי מההתחלה, ואמר לי שהוא עוקב אחרי, ושהוא יגלה אם אני מדברת עם מישהו שאני לא אמורה לדבר איתו", סיפרה נעמה.

 

בני הזוג נישאו לפני כשנתיים, הביאו לעולם בת, ובחלוף זמן מה החלו יחסיהם להתדרדר. נעמה פתחה תיק מזונות בבית-משפט לענייני משפחה, ואולם לאחר שנערך בין בני הזוג שלום בית, המשיכו השניים לגור יחד במשך תקופה ארוכה.

 

בעת ההיא נעמה החלה לשוחח ולהתייעץ עם ידיד, גבר נשוי, המתגורר בסמוך אליה. לדבריה, הקשר בינה לאותו ידיד היה ידידותי בלבד, והתמצה בשיחות טלפוניות, שבהן סיפרה לו על מצוקותיה והתייעצה עמו. בקהילה החרדית קשר בין אישה נשואה לגבר אחר שאינו נשוי לה, ולו אף ידידותי, נחשב מעשה חמור מאוד.

 

יום אחד הגיע בעלה של נעמה למרכז השירות של החברה בפתח-תקווה, וביקש מנציג שירות את פירוט השיחות של אשתו. מכתב התביעה עולה כי הוא סיפר שאשתו נכנסת לחדר לידה ומבקשת דחוף את פירוט השיחות שלה. הוא אף חייג ממכשיר הסלולרי שלו לאישה אחרת, שהציגה עצמה כנעמה ונתנה את "אישורה" לחשיפת פירוט השיחות בפני בעלה.

 

לכאורה, אותו נציג האמין לסיפור, וללא דרישת קוד הגישה המחמיר מסר את פירוט השיחות. אותו נציג אף לא תהה מדוע השיחה אינה נעשית אל המספר של נעמה, אלא למספר אחר.

 

"מה עבר לך בראש?" 

"כשגיליתי שזה יצא התקשרתי לבקש הסבר, ואמרו לי 'אבל ביקשנו אישור ממך'. לא נתתי שום אישור. אחרי שזה קרה הייתה לי, לעורך הדין שלי ולאמא שלי פגישה עם מנהל הסניף, והיחס אלינו היה מזעזע", טוענת נעמה.

 

"מנהל הסניף קרא לאותו נציג שאמר שהוא מודה שזה מה שעשה ושהוא יודע שלא היה בסדר. אמרתי לו, מה עבר לך בראש? אישה בחדר לידה צריכה פירוט שיחות? הוא אמר שהוא יודע שעשה טעות. 'אנחנו מתנצלים', זה מה שאמרו לי. אמא שלי ביקשה שיעלו את ההתנצלות על כתב, אך נאמר לנו שבשום פנים ואופן לא".

 

כמה ימים לאחר שנמסר לבעל פירוט השיחות הוא מצא - לאחר שהתקשר לכל מספרי הטלפון שהופיעו בפירוט - כי נעמה שוחחה עם גבר המתגורר בסמוך אליהם. עם המידע הזה הוא ניגש לרבנות היישוב שבו מתגוררים השניים. בעקבות כך קיבלה נעמה טלפון מהרבנות, אשר זימנה אותה להתייצב בפניה מיידית.

 

באותו היום, בדיון בזק שנערך לשניים, ניתן לה גט ונאמר לה כי היא חשודה כמורדת, דבר אשר יפגע ביכולתה להתחתן שנית, ומשליך גם על יכולתה העתידית של בתה למצוא שידוך ראוי בהגיעה לגיל נישואין.

 

כמו כן לא ניתן לנעמה כל רכוש ובעלה, כעת לשעבר, אסף מביתם את כל הרכוש המשותף ועד היום אינו משלם לה מזונות ואף נמנע מלקיים כל קשר עם בתו. גם הוטל עליה חרם מלא של הקהילה, רבני היישוב דורשים ממנה לעזוב ומשמרות הצניעות החלו לנקוט פעולות הפחדה נגדה.

 

בכתב התביעה מפורט, כי בנוסף להפרת הבקשה המפורשת של נעמה לחיסיון, הפרה רשת פלאפון גם את חוק הגנת הפרטיות שאליו היא מחויבת. כעת תובעת נעמה את פלאפון על אובדן הכנסה ותמיכה כלכלית, עזרה בגידול בתם המשותפת עד גיל 18, פגיעה בתדמיתה, שמה הטוב, נידויה הציבורי, אובדן סיכוייה להינשא שנית ועוגמת נפש.

 

מפלאפון נמסר בתגובה: "פלאפון היא חברה שומרת חוק המקפידה על פרטיות לקוחותיה. מאחר שטרם קיבלנו את כתב התביעה, לא נוכל להתייחס באופן פרטני למקרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים