שתף קטע נבחר

יובל לא רוצה ניצחון טכני

בית המשפט פסק ניצחון לאלוף ישראל לילדים יובל פרייליך, שסירב להתחרות בשבת. גבי, אביו של הסייף הצעיר, מבהיר ל-ynet: "הוא לא ייצא לאליפות על חשבון אחרים. נמשיך להיאבק לקיום התחרות ביום חול". וגם: כך נאלצתי לבחור בין הדת היהודית ל"דת הרוגבי"

הוא הצליח במאבקו המשפטי נגד איגוד הסיף ונמנע מתחרות בשבת, אבל יובל פרייליך בן ה-13 עוד לא אמר את המילה האחרונה. אחרי שנקבע לזכותו ניצחון טכני מסרב הסייף הצעיר לנצלו ליציאה לתחרות הבינלאומית על חשבון אחרים, והוא מתעקש שתינתן לו האפשרות להוכיח את עצמו על המגרש. כעת הוא יוצא למערכה משפטית נוספת, הפעם על הזכות להתחרות כמו כולם - ביום חול.

 

ועוד על "תקדים פרייליך":

 

  

"האיגוד טוען שאין ימים אחרים לקיים בהם את התחרויות משום שבתי-הספר לא משחררים את התלמידים", אמר ל-ynet ד"ר גבי פרייליך, אביו של יובל, "אבל זו טענה מגוחכת. חופש יש לא רק בשבת אלא גם בחול המועד, באסרו חג, בחנוכה ולפני פסח, ואין לי ספק שבית-ספר גם יהיה מוכן לשחרר מוקדם יותר מי שרוצה להתחרות ביום לימודים".


אלוף ישראל עד גיל 13 בסיף, יובל פרייליך

 

פרייליך מבהיר כי בנו לא ינצל את פסיקת בג"ץ בעניינו כדי לצאת לתחרות בחו"ל, ואומר: "העניין לא היה בטיסה לאירופה אלא מדובר במאבק עקרוני לשוויון הזדמנויות. יובל לא יעפיל לתחרות על חשבון אחרים רק בגלל שסירב להתחרות בשבת. אנחנו נילחם על כך שתינתן לו הזדמנות להוכיח את עצמו כמו שהוא יודע, ולעלות לשלבים הבאים בזכות ולא בחסד".

  

על הטענות לפיהן יש בעתירתו משום כפייה דתית, אמר: "זה ממש לא העניין. לא אכפת לי מה אנשים עושים בשבת, ומצידי שיתנו להם עוד ועוד אפשרויות בילוי. אנחנו הרי הצענו שהתחרויות יתחילו בשבת אחר הצהריים כך שיובל יוכל להצטרף מיד במוצאי שבת, אז אי אפשר להאשים אותנו בכפייה. לצורך העניין אני מתייחס לשבת לא כאל יום קדוש אלא כאל הזמן היחיד בשבוע שבו כל המשפחה נפגשת בבית. זו מסורת יהודית של אלפי שנים, וגם לסייף מותר לנהוג על פיה". 

 

ומה אם הקרב האולימפי יתקיים בשבת?

אביו של יובל מספר על סיטואציה דומה שנתקל בה בעצמו לפני 25 שנה. כחובב רוגבי שעלה מאוסטרליה הוא ביקש להצטרף לאחת הקבוצות הישראליות שמתחרות בענף. "אמרו לי: 'בבקשה, תבוא בשבת הבאה'. כשהסברתי להם שאני שומר שבת ענו לי: 'אם אתה רוצה לשחק אתה צריך להפוך את הרוגבי לדת שלך'. נדהמתי". 


החלום: מדליה אולימפית

 

"השאיפה הגדולה לקראתה מכין את עצמו יובל היא מדלייה באולימפיאדת לונדון 2012", מספר האב הגאה. ומה יקרה אם הוא יעפיל לתחרות הבינלאומית וייאלץ להתמודד בשבת? "כשהוא יגיע לדילמה כזו הוא בעצמו יחליט, וכבר דיברנו על זה. אבל לא ייתכן שמדינת ישראל היהודית תאלץ אותו לבחור בין שבת להשתתפות בתחרויות".

 

לדבריו, "לא יכול להיות שאיגוד ספורט יהודי שולח אימייל ביום שמחת תורה, ומודיע כך, בהתראה של שלושה ימים, שתחרות שהייתה אמורה להתקיים ביום שישי נדחית לשבת. המדינה לא יכולה להתחמק מהאחריות הבסיסית לשוויון תחרות בתחום זה ובתחומים אחרים. גם אליפות ישראל בסיף מתקיימת בשבת. השנה הייתה הפעם הראשונה שזה לא היה כך, והייתי צריך לשלם מכיסי כדי שזה יקרה. אני חושב שאיגוד הסיף, בדרך ההתנהלות שלו, יורה לעצמו ברגל. אני לא זוכר שהסייפים בלטו במיוחד בבייג'ינג 2008, ואם האיגוד היה נוהג בחכמה הוא ודאי היה מפתח יכולת ספורטיבית טובה יותר".

  

פרייליך קורא לצעירים דתיים נוספים להשתלב בספורט תחרותי, ואומר: "יש להם מוטיבציה גבוהה, וכולם רואים את זה במספר הכיפות ביחידות המובחרות".

 

ויש גם מסר אופטימי: "אני חושב שטוב יהיה אם החלקים השונים בעם ייפגשו על מגרש הספורט במקום בבית המשפט או על בכבישים בעצבים". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים