שתף קטע נבחר

חד"ש מסתערת על הרשויות: די לחמולות

המפלגה הערבית המשפיעה ביותר בבחירות המוניציפליות מבטיחה להכפיל את כוחה - ומתעקשת להתמודד גם בעכו, למרות סיכוי אפסי. מבדיקת המועמדים לראשות יישובים עולה: כולם ממשפחות קטנות, ולא מהחמולות

בעוד שביתר המפלגות הערביות עסוקים בימים אלו בקריאה לאחדות ובניסיון לשמר את הכוח לקראת הבחירות הצפויות לכנסת, במפלגת חד"ש משקיעים את מלוא המרץ בבחירות המקומיות. הם מבטיחים כי שמונה הרשויות שהם עומדים בראשן יהפכו למספר כפול אחרי 11 בנובמבר, וגם מציבים אלטרנטיבה למסורת החמולות.

 

"אנחנו בוחרים לשרת את הציבור ולהכפיל את כוחנו בבחירות לרשויות המקומיות ויודעים שתהיה לכך השפעה על הבחירות לכנסת", אמר יו"ר התנועה, ח"כ מוחמד ברכה.

 

מזכיר חד"ש, איימן עודה, ערך בדיקה המלמדת כי מועמדי המפלגה לראשות הרשויות אינם מגיעים מקרב חמולות גדולות. "זו פעם ראשונה שנערכת בדיקה כזו", ציין.

 "ביקשתי לבדוק האם האמירה שביישובים ערבים מציבעים לפי שיטת החמולה היא נכונה, וגיליתי שהמועמדים שלנו בכלל היישובים מגיעים ממשפחות קטנות - ובכל זאת אנחנו מנצחים. זה מלמד שאצלנו הבחירות הן באמת על רקע פוליטי, נטולות שיקולים אחרים".

 

מהנתונים שנאספו עולה כי בנצרת, לדוגמא, שם מתמודד ראש העיר המכהן ראמז ג'רייסי מחד"ש, מונה משפחת ג'רייסי 198 בעלי זכות בחירה בלבד מתוך 49,077. בראמה הנתון דומה - רק 0.4% מקולות המצביעים משתייכים לבני משפחתו של פאתן ג'טאס מועמד חד"ש לראשות המועצה.

 

"נמאס מהחמולתיות"

בסכנין - שם ההתמודדות בין מועמד חד"ש מוחמד בשיר למאזן גנאיים צפויה להיות צמודה - משתייכים 432 מהמצביעים הפוטנציאלים לבני משפחת בשיר, בעוד שחמולת גנאיים מונה אלפים. "ובכל זאת אנחנו ננצח בסכנין, ובישובים חדשים נוספים", מתעקש עודה, "כי לבוחר הערבי נמאס מהחמולתיות - הוא אוהב את החמולה אך מעדיף לראות בראשות העיר אדם בעל ניקיון כפיים מקצועי, המציג עמדה פוליטית".

 

מקרב המפלגות הערביות חד"ש נהנית מההצלחה הרבה ביותר, כשבוחנים ראשי רשויות וחברי מועצה. בל"ד, לעומתה, אינה מתמודדת על אף כסא של ראש רשות. חד"ש מתעקשת להעמיד מתמודדים מטעמה כמעט בכל רשות - בין אם מדובר במגזר הערבי ובין אם בערים מעורבות.

 

בעכו, למשל, על אף שהסיכוי לנצח בבחירות לראשות העיר אפסי, בחרה חד"ש להציג מועמד.

 "זו אמירה מבחינתנו, בדיוק כמו שאנחנו מציבים לראשונה רשימה למועצת העיר בכרמיאל או בוחרים להתמודד בנצרת עילית, ברמלה, לוד, חיפה ובתל אביב יפו", טוען היו"ר ברכה.

 

"חד"ש הייתה מאז ומעולם מפלגה פוליטית ואנשים מתייחסים אליה ככזו, בעוד שמפלגות פוליטיות אחרות אינן ממשות את זכותן לתרום לפוליטזציה המקומית", הוסיף ברכה. הוא התייחס גם למועמדותו של ח"כ דב חנין בעיר העברית הראשונה: "חנין אמנם מתמודד מטעם תנועת 'עיר לכולנו', אך מבחינתנו זו התמודדות חשובה בעלת משב רוח רענן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
ברכה. "הפשעה גם על הבחירות לכנסת"
צילום: חגי אהרון
צילום: ירון ברנר
חנין. "משב רוח רענן"
צילום: ירון ברנר
מומלצים