שתף קטע נבחר

זירת הקניות
צילום: ויז'ואל פוטוס

בקרוב: מכסות מים גם לגינון בערים

רשות המים מתכוונת לפעול נגד ביזבוז המים המתמשך ברשויות המקומיות, שתלוי לעיתים רק בכושר העמידה שלהן בתשלומים ובקנסות, בשעה שהחקלאים צריכים להתמודד עם מכסות מים מקוצצות. נשיא התאחדות האיכרים: מה עדיף - אוכל או נוי?

החקלאים כועסים. רק לאחרונה סגרה רשות המים לעמיתיהם בצפון את הברז, מיד כשכילו את המכסות המקוצצות שלהם, ועכשיו הם רואים איך שבערים ממשיכים לשתול דשאים ולטפח גינות נוי ופארקים - במיוחד לקראת הבחירות - תוך התעלמות מוחלטת מתקנות רשות המים

 

"אני חושב שבמדינה מתוקנת שנמצאת במשבר מים וחווה חורפים שחונים בלי תחזית אופטימית, לא ייתכן שרשות המים תסגור לחקלאים את הברז מחד, ומאידך תאפשר בזבוז מים במגזר העירוני", אמר ל-ynet נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי. "אני עדיין מסתובב ורואה את ההשקיה באמצע היום, כשבשעת משבר צריך לסגור את המים ולקצץ באופן דרסטי. זה לא חיסכון - זה לעג לרש. הנוסחה צריכה להיות פשוטה: צריך לתת לחקלאים. מה עדיף - אוכל או נוי?".

 

עוד על משבר המים:

 

אמיתי מצביע על הבדל הגישות בנושא המים בין המגזר החקלאי - שצורך כמחצית מאספקת המים השנתית - למגזר העירוני - הצורך כשליש. הוא מצביע על העובדה שלמגזר העירוני אין מכסות, והוא מוגבל רק על ידי כוח הקנייה שלו, שלדעתו אין לה גבול במיוחד בשנת בחירות. "למגזר הפרטי והציבורי אין מכסה; הכל פונקציה של מחיר. לנו החקלאים אין את הפריבילגיה הזו...", טוען אמיתי.

 

ברשות המים מודעים לבעייתיות שבנושא ולדברי דובר הרשות, אורי שור, מתכננים מהלך בו יעבור כל הגינון הציבורי למכסות החל מהשנה הבאה. "אנחנו מדינת חוק, וכרגע החוק אינו מאפשר לסגור מים על הפרת תקנה", אמר שור. הוא ציין כי הסנקציה היחידה בה יכולה רשות המים לנקוט נגד עבריינים היא קנס מנהלי - 250 לעבריין פרטי ואלף שקלים לתאגיד - שווה ערך לשני דו"חות חניה בעיר הגדולה.

 

שור מודה כי לתקנות המים אין בפועל שיניים, וברשות מעדיפים לעבוד בעיקר מול התקשורת והציבור, ולנהל מעקב אחר רשויות מקומיות המבזבזות מים באופן חריג, וצוברות מספר רב של הפרות, על מנת להכין תשתית משפטית לתביעה משמעותית יותר.

 

השלטון המקומי: רשות המים רוצה לייבש את הגינות

במרכז השלטון המקומי אמרו בתגובה כי תוכניות רשות המים יפגעו בעיקר באזרחים ולא ברשויות. "מוטב לרשות המים לגנוז את תוכניותיה, מכיוון שהיא פוגעת בציבור, והורסת את משק המים", נאמר בתגובת המרכז. 

 

"כנראה שברשות שמו לה למטרה לייבש את כל הגינות הציבוריות בישראל, כדי לכסות על מחדליהם ארוכי השנים, ולהחזות כמי שפועלים לחיסכון במים, בעוד שבפועל הם עומדים לבזבז מאות מיליוני שקלים על ג'ובים למקורבים.

 

"רשות המים משמשת כזרוע הארוכה של שר האוצר, המנהל קמפיין ומטעה במטרה להפריט את משק המים בישראל, ולהעלות את מחירם בעשרות אחוזים. אם יימשך תהליך הפרטת משק המים, כל החיסכון שיושג יתבזבז על הקמת תאגידים, עם מנכ"לים, סמנכ"לים, דירקטוריונים, מבנים ורכבים - לטובת בעלי השררה וההון", לשון התגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יעל גרטי
מה עדיף - פארק או עגבניות. ארכיון
צילום: יעל גרטי
מומלצים