שתף קטע נבחר

אולמרט נפרד מביילין: הפערים בינינו קטנים יותר

הח"כ הפורש נראה נבוך בישיבת הפרידה, בה הורעפו עליו מחמאות מימין ומשמאל. "כל הכבוד שהייתה לך הנחישות להחליט לבד, ולא שמחליטים בשבילך", אמר רה"מ, שיצטרף אליו בקרוב. נתניהו: "הלכת עם האמת שלך עד הסוף"

ראש הממשלה נפרד בהתרגשות - מיוסי ביילין. מליאת הכנסת התכנסה אחר הצהריים (יום ב') לישיבת פרידה מח"כ יוסי ביילין ממרצ, שהודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שיסיים לאחר הבחירות את כהונתו, נאם ואמר בנימה אישית: "אני ממליץ לא להגזים בהבעת הצער על התפטרותו. אין לנו תרבות פרישה במדינת ישראל. אני מרשה לעצמי לומר את זה כי אני מתכוון ללכת בעקבותיך עוד לא הרבה זמן".

 

אולמרט פנה לביילין, שישב בפעם האחרונה בכסאו ונראה נבוך, ואמר לו על החלטתו לפרוש: "בחרתי שלא להכין דברים כתובים אלא לומר מה שבא לי... במקום לגלגל עיניים במידה מסוימת של התחסדות צריך לומר לך: כל הכבוד שהייתה לך הנחישות והיכולת להחליט שאתה בוחר ולא שבוחרים או מכתיבים בשבילך". ח"כ ניסים זאב העיר בחיוך: "הוא למד את זה ממך אדוני ראש הממשלה".


"הוכחת יכולת לראות דברים שחלקנו סרב לראות" (צילום: גיל יוחנן)

 

אולמרט המשיך: "יוסי, אתה אדם מרגיז. מדוע? יש משהו שהוא יוצר כמעט סתירה כשלומדים להכיר אותך. יש לך חזות מאוד נעימה. נימוס שהוא יוצא דופן. אתה מדבר בשקט, אבל אתה נשמע בכל מקום.

 אתה רגוע בוודאי כשרואים אותך, אבל אתה מצליח לעורר סביבך מהומות ומחלוקות, שאלה שצועקים לא מצליחים לעשות. זה לא מרגיז?

 

"ומה שמרגיז בדיעבד", הוסיף אולמרט, "זה שכמעט כל הזמן הרגיז אותי וחשבתי שהוא טועה, ונאלצתי לשנות יותר מעמדותיי מאשר שהוא היה צריך. עדיין יש דברים שאיננו מסכימים עליהם - שלא תהיה אי הבנה - הפערים עדיין גדולים... אבל הם הרבה יותר קטנים, ולא משום שהוא שינה את דעתו, אלא כי חלק מהדברים שאמר, והיה בודד לגמרי, הוכיחו יכולת לראות דברים שחלקנו סרב לראות. ביילין הוא דמות שהטביע חותם. אתה ראוי להרבה הערכה והרבה כבוד", אמר לו.

 

"סיוט, אי אפשר לרכל איתו"

יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, החמיא לקודמו בתפקיד במיוחד על הסכמי אוסלו, והוסיף: "ראש הממשלה דיבר על העדר תרבות של פרישה. אני חושב שגם רן כהן וגם ביילין - כל אחד בדרכו - בעצם אומרים שיש תרבות של פרישה. מגיע איש ציבור למעמד רם והוא אומר: אל תביאו את האלונקות ואל תעשו לי תרגילים, אני החלטתי בזמני ועל פי שיקול דעתי".

 

גם ח"כ אחמד טיבי נאם, ובין הדברים פנה לאולמרט: "אמרת אדוני ראש הממשלה שלפעמים הוא מרגיז אותך? גם אותי הוא מרגיז לפעמים". אולמרט השיב: "אל תעלב, אבל גם אתה מרגיז לפעמים...". טיבי: "אבל אני לא מתכוון לפרוש בקרוב".


"אמר דברים כשהיה בודד לגמרי" (צילום: גיל יוחנן)

 

יו"ר האופוזיציה והליכוד, בנימין נתניהו, דיבר בחיבה על ביילין והזכיר את מעלותיו כ"חבר פרלמנטרי": "קודם כל יושרה,

היכולת ללכת עם האמת שלך עד הסוף. אתה עושה את זה פעם אחר פעם". נתניהו ציין את תופעת ה"ביילינזם" והחמיא לח"כ הפורש על פרויקט "תגלית" שאותו יזם לפני כמה שנים.

 

שר הביטחון ויו"ר העבודה, אהוד ברק, איחל לביילין הצלחה בהמשך ואמר: "התרומה שלך להסכמי השלום וההסכמים המדיניים ידועה לעומקה רק למי שהיו מעורבים לפרטים מבפנים.

 תרמת הרבה גם לשיח הציבורי ולא במקרה גם מי שחלקו עלייך מעריכים את יכולתך ודרכך".

 

יו"ר הכנסת דליה איציק אמרה כי כאשר קיבלה את מכתב ההתפטרות של ביליין חשה "צביטה בלב". היא ציינה כי ביילין הוא מהטובים שבחברי הכנסת. "ישבתי לידו בממשלה. אין סיוט גדול מזה. אי אפשר לרכל איתו, אין שיחות חולין איתו. הוא תמיד יקרא, יכתוב או ייצור", אמרה איציק וציינה כי תתגעגע.

 

וגם ביילין עצמו נאם. הוא פנה לפרס במילים: "מורי ורבי", ואמר: "לא עזבתי בגלל צביה גרינפלד, אבל הרבה יותר קל לי שאני יודע שהיא תחליף אותי". הוא אמר בהתייחס לנושאים המדיניים כי "אני חי בתחושה כל הזמן שהזמן בורח לנו...". הוא ציין כי על פי תפיסת עולמו, אם לשכנו לא יהיה טוב - גם לו לא יהיה טוב. בתום הישיבה קמו חברי כנסת רבים וניגשו להיפרד מביילין באופן אישי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביילין, היום. הזמן בורח
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. "מה, לא מרגיז?"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים