שתף קטע נבחר

מדגם: הנושא שהכריע - הכלכלה

המדגם של סוכנות הידיעות AP העלה כי רוב הבוחרים חשבו בעיקר על הנושא הכלכלי בעת שהלכו לקלפיות. נושאים אחרים, כמו המלחמה בעיראק והטרור, נשארו הרחק מאחור

מדגמים שערכה הלילה (יום ד') סוכנות הידיעות AP העלו ש-60 אחוזים המצביעים מאמינים שהמשבר הכלכלי הוא הנושא החשוב ביותר העומד על הפרק בארצם. ארבעה נושאים אחרים - אנרגיה, עיראק, טרור וביטוח בריאות - לא נבחרו על-ידי יותר מעשרה אחוז מהנשאלים. 

 

כחצי מהנשאלים אמרו כי הכלכלה נמצאת במשבר חריף, ואילו הרוב המוחלט קבעו כי המצב "לא טוב". לפחות 40 אחוז מהנשאלים אמרו כי המצב הכלכלי של משפחותיהם הידרדר בארבע שנות כהונתו האחרונה של הנשיא המכהן ג'ורג' בוש. כ-30 אחוז אמרו כי המצב נשאר זהה, ואילו היתר אמרו כי המצב דווקא השתפר.

 

הבחירות בארה"ב - סיקור מקיף ב-ynet:

 

כ-50 אחוז מהמשתתפים בסקר אמרו כי לדעתם מצבם הכלכלי ייפגע בשנה הקרובה, וכ-30 אחוזים נוספים אמרו כי הם חוששים מתרחיש זה. היתר לא הביעו חשש מפני הידרדרות במצבם הפיננסי.

 

נתונים אלה אמורים לפעול לטובתו של המועמד הדמוקרטי לנשיאות, ברק אובאמה. בכל הסקרים שפורסמו מאז פרץ המשבר העולמי זכה אובאמה ליתרון מצד אותם מצביעים אשר הכלכלה היא הנושא שמדאיג אותם יותר מכל.

 

עוד עולה מהסקר כי אחד מכל 10 מצביעים בוחר זו הפעם הראשונה בחייו. הרוב המכריע של הבוחרים הללו הם צעירים, בהם אחוז גבוה של מיעוטים. 60 אחוזים מתוך אותם מצביעים חדשים הם מתחת לגיל 30. 20 אחוז מאותם מצביעים חדשים הם שחורים, ו-20 אחוז נוספים הם לטינו-אמריקנים. כרבע מאותם מצביעים אמרו כי אין ברשותם טלפון קווי.

 

אובאמה ומקיין מיקדו את תשומת לבם בעיקר במדינות המתנדנדות, לקראת סגירת הקלפיות.

 

במהלך היום והערב הגיעו מרחבי ארה"ב דיווחים על תורים ארוכים ומכונות הצבעה תקולות שקיבלו את פניהם של המוני המצביעים שביקשו לממש את זכותם הדמוקרטים ולקבוע את זהותו של הנשיא האמריקני ה-44. בכמה קלפיות, הודו העובדים שייתכן שהמערכת פשוט אינה ערוכה להתמודד עם שיעור הצבעה כה גבוה. מאז מערכת הבחירות הקודמת, ב-2004, גדל ב-7.3 אחוז שיעור האזרחים הרשומים להצביע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה
צילום: רויטרס
מקיין
צילום: רויטרס
מומלצים