שתף קטע נבחר

שיחות המסדרון של עובדי ההיי-טק עגומות מתמיד

במתחמי ההיי-טק ברעננה וכפר סבא העובדים ערים למצב בענף וחוששים למשרותיהם. בצל פיטורים בחברות ענק ובהן אמדוקס, קומברס וסנדיסק מספרים העובדים ל-ynet על החשש מפיטורים ועל השמחה לאיד של הטוקבקיסטים

החגים תמו, עונת הדו"חות החלה ועמה מכתבי הפיטורים: החל בחברות סטארט-אפ קטנות המתקשות להמשיך את פעילותן ולגייס הון, וכלה בחברות ענק כגון קומברס ואמדוקס - ענף ההיי-טק הישראלי נמצא בקשיים בצל המשבר הכלכלי הגלובלי. מדי יום מתרבות הידיעות אודות חברות המצמצמות פעילות, מפטרות עובדים, מקפיאות משכורות ואף נסגרות.

 

 

יצאנו למתחמי ההיי-טק בכפר סבא ורעננה, שם צפויים גלי פיטורים נוספים. רבים מהעובדים סירבו לדבר למצלמה מחשש שיבולע להם; אלו שכן הסכמו להתראיין הצליחו לשמור על אופטימיות מהוססת, אך הודו שיש בסיס לחששות ושגל הפיטורים בהיי-טק רק התחיל; טוב, כמעט כולם - לדבריי לימור מאמדוקס, ה-"Fun והכיף" בחברה ממשיך כסדרו, וחששות מפיטורים - אין.

 

ברעננה, שלא למצלמה, צחקו בכאב שני עובדים אחרים של אמדוקס ודיברו על שמועות בנוגע לפיטורי 900 עובדים, ולא "רק" 500 בכל העולם, 200 מהם בישראל - כפי שדווח. "חכו לדו"חות הרבעון הבא", הם אמרו ל-ynet לפני שחזרו במהירות לבניין החברה.

 

ברעננה הביע רום, עובד אחת החברות במתחם, את התרשמותו מהשלכות המשבר והפיטורים בענף: "יש יותר מקומות חנייה" - חייך במרירות.

 

גם העובדים שהתייחסו למתרחש בענף כגל שיחלוף, הודו שקיימת מגמת "התייעלות" ושחברות מצמצמות או צפויות לצמצם תנאים והטבות - החל בדלקן וכלה בטיולי חברה. כך לדוגמה פלג, עובד היי-טק שפוטר, מחפש עבודה במשך ארבעה חודשים, מודע למצב הענף, אך שומר על אופטימיות.

 

ומה יש לעובדים לומר על אותם טוקבקים המפגינים שימחה לאיד בצל הקיצוצים בענף? לימור מאמדוקס, טלי וליאור, עובדי מיקור חוץ בסנדיסק , ויורי וזיו, מחברת יעל, אומרים שההשקעה בעבודה ובלימודים היא שמצדיקה את השכר בענף.

 

שחר, גם הוא עובד אמדוקס, מבהיר שכולנו בעצם באותה הסירה, ושאף אחד לא נהייה וורן באפט מלעבוד בהיי-טק: "ההיי-טק הוא הקטר של המשק. על כל עובד בענף ישנם שלושה בענפים סמוכים המתפרנסים ממנו", הוא אומר. כשההיי טק נפגע כולנו נרגיש את זה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"יש יותר מקומות חניה"
צילום: גיל קול
מומלצים