שתף קטע נבחר

יום הבוחר: מתמודדים הצביעו, וקראו לבוא לקלפי

כמעט כל 7,712 הקלפיות בבחירות המקומיות נפתחו ב-7:00, ובמשרד הפנים קראו לכ-4.8 מיליון בעלי זכות הצבעה לממש את זכותם. מתמודדים רבים כבר הצביעו וקראו לציבור שלא להישאר אדישים. ומיהי ראש העיר ששכחה את תעודת הזהות?

הקלפיות נפתחו, ובשעות הקרובות תקבעו מי יהיה אחראי לסביבת המגורים שלכם. סגנית המפקח הארצי על הבחירות, עו"ד איילת פישמן, אמרה הבוקר (יום ג') כי במשרד הפנים מצפים כי שיעור המצביעים יהיה גבוה יותר ממערכת הבחירות הקודמת.

 

בחירות מקומיות 2008 - סיקור מיוחד ב-ynet:

 

"כמעט כל הקלפיות נפתחו בזמן", דיווחה פישמן, "היו מספר איחורים בשל תקלות בכמה בתי ספר, כמו למשל בבמקרה שאב הבית לא פתח בזמן את המוסד החינוכי, אבל מדובר בתקלות שהן בשוליים. בשעות הבוקר המוקדמות כבר כל הקלפיות היו פתוחות והציבור הגיע להצביע. יש חדר מצב שמרכז את כל הנתונים מהקלפיות, ומקבל דיווחים שוטפים. התושבים צריכים לקום, לצאת מהבית ולממש את זכותם הדמוקרטית".

 

במשרד הפנים דיווחו כי 7,712 קלפיות נפתחו ברחבי הארץ. המצביעים יוכלו לשלשל לקלפי שני פתקים - הצהוב לראשות היישוב, והלבן לסיעות המועצה.

ברוב הארץ יהיו הקלפיות פתוחות עד השעה 22:00, אך בכמה יישובים יסגרו כבר ב-20:00. מספר בעלי זכות הבחירה עומד על 4,847,280.

 

בשעות הבוקר נרשמה היענות גבוהה בקלפיות בעיר הבירה, שהיו גדושות באזרחים והשתרכו מהן תורים ארוכים. המועמד החילוני לראשות העיר, ניר ברקת, מימש את זכותו הדמוקרטית בקלפי בשכונת בית הכרם בי-ם. לאחר מכן קרא לתושבים לצאת מהבתים ולהגיע לקלפיות: "קחו חלק בהיסטוריה של העיר. בואו נביא שינוי, חשוב שכולם יבואו להצביע. תקראו לחברים ולמשפחות, כל קול קובע". אנשי ברקת התלוננו על כך שבמספר קלפיות בעיר נעלמו, לטענתם, פתקי ההצבעה שר נושאים את שמו. 


התושב אולמרט. למי הוא הצביע? (צילום: AP) 

 

גם שני המועמדים המרכזיים לראשות עיריית תל אביב, ראש העיר רון חולדאי, ויריבו דב חנין, מימשו את זכות הצבעתם בקלפי. חולדאי היה הראשון שהצביע בבית ספר בתל ברוך. "אני קורא לרוב תושבי תל-אביב לבוא ולהצביע, ולא לאפשר למיעוט לקבוע מה יהיה בעיר".

 

דב חנין, מלווה בבנו, הגיע מחויך לתיכון י"א במרכז העיר, ואמר: "'עיר לכולנו' כבר עשתה היסטוריה בעצם השיח הציבורי שהיא הביאה לעיר. אני מקווה שבסוף היום, התוצאה תראה שבאמת העיר היא לכולנו".

 

מטה המועמד אורן שחור הגיש תלונה במשטרה נגד פעילים של רון חולדאי בטענה שקיימו תעמולת בחירות בקרבת קלפי ביפו.


מצביעים בתל אביב (צילום: ירון ברנר) 

 

בתל-אביב רק 80% מהקלפיות נפתחו בשעה הייעודה - 7:00 בבוקר, כאשר שאר הקלפיות נפתחו באיחור לקראת השעה 08:00 בשל היעדר כוח אדם של הסיעות השונות. לרוב הקלפיות לא נשלחו משקיפים, והן מנוהלות אך ורק על ידי מזכירי הקלפי. עד השעה 10:00 בבוקר נרשמו 5% הצבעה, שהם עלייה לעומת הבחירות הקודמות.

 

שיכחה בנתניה, קלפיות ממוגנות בשדרות

בקלפי אחת בנתניה חל רגע של מבוכה, כאשר ראש העיר מריים פיירברג הגיעה להצביע, אך התברר כי אינה נושאת עימה תעודה מזהה כלשהי. למרות שמדובר בראש העיר, לא איפשרה לה ועדת הקלפי להצביע והיא נשלחה לביתה, כדי שתוכל להזדהות כחוק.

 

בשדרות לא נרשמו תקלות, ובוועדת הבחירות דיווחו על אחוזי הצבעה גבוהים יחסית לשעות הבוקר. כל הקלפיות - 26 במספר- הוצבו במקומות שבהם יש מיגון.


שכחה את התעודה וחזרה, פיירברג לפני (משמאל) ואחרי (צילום: עידו ארז)  

 

אחת המועמדות, אחלמה פרץ, רעייתו של שר הביטחון לשעבר עמיר פרץ, הגיעה מלווה בבעלה לקלפי. השר לשעבר הביע אופטימיות רבה באשר להצלחת בת זוגו. במקביל, אחד מפעיליו של המתמודד אלון דוידי התלונן במשטרה הבוקר כי אלמונים חתכו את רצועת הבלמים של מכוניתו. לדבריו, הוא הבחין בזמן.

  

גם באשקלון נפתחה מערכת הבחירות כסדרה, למעט תלונות על פתיחת קלפיות מאוחרת. אחד המועמדים המובילים

לראשות העיר, איתמר שמעוני, התלונן כי פתקי הצבעה מזויפים שבהם נרשם שמו בלי האות י' הוצבו בקלפיות, מה שעלול לגרום לבלבול רב.


 

פתק צהוב לראשות היישוב, פתק לבן - למועצה (צילום: ירון ברנר)

 

בקריות, כך נראה, יש כבר מי שמתקשה לעמוד במתח. ראש העיר קרית ביאליק, ד"ר רפי ורטהיים,

 הגיש לפני פתיחת קלפיות תלונה על השחתת רכוש, שבעקבותיה נעצרו שלושה חשודים שהדביקו מדבקות על מכוניות בעיר.

 

הבוקר חש ורטהיים כאבים בחזה ופונה במצב קל לבית החולים רמב"ם. מבית החולים נמסר כי "ורטהיים עובר סדרת בדיקות לפני שיוחלט על אישפוזו או על חזרתו לסערת החיים הפוליטיים המלאים סכנות" - כדברי דובר בית החולים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אמנון מרנדה, אלי סניור, רונן מדזיני, אחיה ראב"ד ושמוליק חדד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חולדאי מגיע לקלפי בתל-אביב
צילום: ירון ברנר
דב חנין מצביע
צילום: ירון ברנר
ניר ברקת בירושלים
צילום: גיל יוחנן
גאידמק מצביע בירושלים
צילום: דודי ועקנין
משפחת פרץ בשדרות
צילום: זאב טרכטמן
מומלצים