שתף קטע נבחר

החרדים הפסידו בגדול, החילונים בענק

"ראש עיר חרדי לא מעז לסגור חנויות בשבת, כי הוא חרדי. ראש עיר חילוני לא יעז לפתוח חנויות בשבת, כי חבל לו על הזמן. צר לי לאכזב אתכם, ירושלמים חילונים, אתם תקבלו שינוי, אבל הפוך לגמרי". מרדכי לביא סבור שירושלים תהפוך לאדוקה יותר ורעה יותר לחילונים תחת שלטונו של ניר ברקת

אני ירושלמי, חרדי ועצוב מאוד. אני לא עצוב כי ניר ברקת החילוני ניצח את פרוש החרדי, אני עצוב כי מלחמה קשה שממש לא קשורה לעיריית ירושלים הביאה לקרע גדול, קרע שהביא רבים מהציבור החרדי פשוט להילחם בעצמם, לקרוע נתחי בשר מגופם הם, ולהביא לכישלונו של המועמד החרדי.

 

ההפסד הזה היה לי ברור. לא אתמול, גם לא שלשום. אני הבנתי שהמערכה הוכרעה באותו רגע שפורסמה ההקלטה של מאיר פרוש מתוך אירוע חרדי פנימי. הקלטת לא באמת הצליחה להפחיד יותר מדי את החילונים ולא ממש הזיקה למרוץ של פרוש. עצם העובדה שאדם חרדי הוציא את החומר הרגיש מתוך אירוע חרדי פנימי לכלי התקשורת החילונים, אומרת הכול.

 

בינינו, מאיר פרוש לא ממש התכוון למה שאמר. הוא, בתמימותו כי רבה, ניסה לשלהב את קהל הבוחרים ולדרבנם, כשאותם מילים נשמעות אחרת לגמרי באוזן חרדית וביידיש, מאשר באוזן חילונית ובעברית. ייאמר ברורות: פרוש התכוון לבית שמש, אשדוד וערים בהם יש גם חרדים וגם חילונים.

 

יריביו של פרוש הבינו שיש בידם חומר נפץ ציבורי, והם היו מוכנים לעשות כל דבר בכדי להפיל אותו, לרסק את רוחו ולגמד את סיכוייו. או אז נפל לי האסימון. כשמישהו מתוך הבית מוכן לעשות דבר שכזה, ולפגוע באינטרסים של הציבור החרדי כולו באופן החמור, הגס והמניפולטיבי ביותר, המסקנה ברורה: המלחמה הזו הוכרעה.

 

החרדים יקבלו יותר

ניר ברקת לא ניצח. ניר ברקת הפסיד. הוא ממש לא סחף אחריו את ההמונים שהבטיח לנו שיבואו להצביע נגד החרדים. הוא קיבל, שלא באשמתו ושלא בשליטתו, אלפי קולות של חרדים שרצו רק לפגוע במועמד החרדי. זו הייתה הצבעת מחאה. ואני אומר זאת חד משמעית: אם לא היריבות הפנימית, ברקת היה יכול להמשיך ולחלום.

 

ירושלמים חילונים, אל תתבלבלו (ואל תיקחו את זה קשה מדי), ירושלים לא שלכם. ממש לא. ירושלים חרדית יותר מתמיד, ומגמה זו רק תתעצם. הניצחון הוא תוצאה ישירה לחלוטין של המלחמה הפנים חרדית, מה לעשות. באמת שיש לכם נס שאנחנו, החרדים, מטומטמים כל כך גדולים.

 

צר לי לאכזב אתכם, הבוחרים החילונים שרצו שינוי. אתם תקבלו שינוי, אבל הפוך לגמרי. ירושלים תהפוך לחרדית יותר, אדוקה יותר ורעה יותר עבורכם תחת ראש עיר חילוני. ניר ברקת יהיה ראש עיר המוחזק בידי קואליציה חרדית. המשמעות היא שהחרדים יקבלו ממנו הרבה יותר מחלומותיהם הוורודים ביותר בתקופת כהונה חרדית.

 

לראש עיר חילוני אין את המגבלות מהם סובל ראש עיר חרדי – זכוכית מגדלת, יועצים משפטיים על כל העברת חצי פירור, ומרעין בישין מסוג זה. ראש עיר חילוני, בשם האחדות, האחווה והכיסא, יעניק לחרדים את כל מבוקשם. אתם הרי יודעים את זה, בלי החרדים אין לו שלטון.

 

בנחלי היגון והזעם שזרמו היום ברחובותיה החרדיים של ירושלים, מצאנו גם טיפות נחמה. ראש עיר חרדי לא מעז לסגור חנויות בשבת, כי הוא חרדי. ראש עיר חילוני לא יעז לפתוח חנויות בשבת, כי חבל לו על הזמן. לא תהיה לו את הפריבילגיה ליהנות מהשקט לו זכה אורי לופוליאנסקי. אם הוא יפגע בקצה הציפורן של הציבור החרדי, לא רק קנאי מאה שערים ייצאו להבעיר את הרחובות.

 

החרדים רק ירוויחו מניר ברקת, כי ראש עיר חילוני טוב לחרדים ורע לחילונים, החילונים יפסידו בענק. אם הם היו יודעים עד כמה יפסידו, סביר להניח שהיו יוצאים אתמול בהמוניהם ומציפים את הקלפיות בפתקי מאיר פרוש. כעת קצת מאוחר מדי, אבל אל תדאגו, חילוני ירושלים, בעוד 5 שנים תהיה לכם הזדמנות לתקן.

 

מרדכי לביא הוא איש תקשורת חרדי, מגיש המהדורה המרכזית ברדיו קול-חי. תושב ירושלים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרדכי לביא
צילום: ישראל ברדוגו
ברקת ופרוש בעימות
צילום: AP
הבחירות בירושלים
צילום: רויטרס
מומלצים