שתף קטע נבחר

פרשנות: הבורסה דורשת לפטר עובדים

כיצד מתייחסים המשקיעים בבורסה לגל הפיטורים? הכלכלנית תהילה ויסברג סבורה שהפיטורים טובים למניה, כיוון שהמשקיעים כבר יודעים שהיא בצרות - ומחכים לשמוע שהחברה החליטה על קיצוץ בהוצאות כדי להתייעל

קשה להישאר אדישים לנוכח מכת הפיטורים העוברת על המשק. כלכלן המועסק כשכיר, ונשאל לדעתו על הפיטורים, מוצא את עצמו במצב לא פשוט: כשכירה, וכמי שהפיטורים תלויים כחרב על צווארה, אינני יכולה לראות אותם בחיוב. אבל כיצד עלי להתייחס אליהם כמשקיעה בבורסה, וכמי שאמורה לייעץ למשקיעים? כיצד משפיעים הפיטורים על שווי המניות בשוק?

 

מחירה של מניה בשוק נקבע, בפועל, לפי ההיצע והביקוש של המניה בבורסה בה היא נסחרת. בטווח הארוך, מחיר המניה אמור לשקף את שוויה האובייקטיבי. אבל בטווח הקצר, מחיר המניה מושפע מגורמים חיצוניים שונים, כמו הלך הרוח בשוק, משבר הפיננסי שמשפיע על כל המניות הנסחרות בבורסה וגורמים פוליטיים.

 

כאשר חברה מחליטה על מהלך של פיטורים, היא למעשה מאותתת לשוק שני איתותים מקבילים, שלעיתים מנוגדים זה לזה. האיתות הראשון מצביע על כך שנערכת התייעלות בחברה. החברה מביאה לקיצוץ בהוצאות, באמצעות פיטורי חלק מהעובדים, ובכך משפיעה ומביאה לעלייה ברווח הנקי למניה.

 

האיתות השני מראה כי החברה צופה לעצמה צמיחה נמוכה. איתות זה אמור לתת סימן אזהרה למשקיע בחברה זו, ולעתים בענף שלם.

 

בימי משבר אלה נראה כי האיתות הראשון גובר על האיתות השני. המשקיעים כבר לקחו ממילא בחשבון שתחזיות הצמיחה תהיינה נמוכות כמעט בכל הענפים, כך שמה שנשאר לחברות לעשות הוא ליישר קו עם מצב השוק, להתייעל באמצעות פיטורים, ולחתוך בהוצאות.

 

כמשקיעים, יש לברך על הפיטורים

נראה כי כמשקיעים, עלינו לברך על מהלכים אלו של החברות. פיטורי עובדים וקיצוץ בהוצאות נותנים לחברות עוד מרווח נשימה. צעד זה, בסופו של יום, אמור להשפיע באופן חיובי על שווי המניה, בשילוב עם מהלכים של ייעול וניהול נכון.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט קרא השבוע למעסיקים בוועידת ראש הממשלה לייצוא שגם אם הפיתוי לפטר הוא גדול מאוד, הנזק לעסקים בטווח הארוך יהיה הרבה יותר מהתועלת המיידית שעלולה לצמוח מפיטורים. האם הוא צודק? ללא התערבות ממשלתית שתביא לעזרה לאותן חברות ולאותם מעסיקים, דבר שעד כה לא התרחש, האם יש בידי המעסיקים עוד כלים לניהול יעיל וקיצוץ בהוצאות?

 

החלטות על פיטורי עובדים הן קשות ולא נעימות. אבל תפקידו של מנהל בחברה הוא לקבל החלטות באופן קר ומחושב. אלמלא המנהליו היו מקבלים החלטות כאלה, ספק אם היינו רוצים להשקיע את כספינו בחברות שלהם.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט קרא השבוע למעסיקים בוועידת ראש הממשלה לייצוא לחשוב פעמיים לפני פיטורים, כיוון שגם אם הפיתוי לפטר הוא גדול מאוד, הנזק לעסקים בטווח הארוך יהיה הרבה יותר מהתועלת המיידית שעלולה לצמוח מפיטורים. לפחות מזווית הראיה של המשקיעים, קשה לומר שהוא צודק.

 

תהילה ויסברג משמשת כסמנכ"ל בחברת השקעות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיטורים: הבורסה בעד
צילום: ירון ברנר
מומלצים