שתף קטע נבחר

אוסטריה: גולגולת שהיא סאונה

גולגולת ענקית שצצה ברחוב הפתיעה את תושבי וינה. פתרון התעלומה: מדובר ביצירת אמנות שהיא למעשה סאונה מושלמת ומבקרת את זניחת האמונה לטובת מנעמי החיים המודרניים

הולכי הרגל בווינה הופתעו לגלות אתמול (ב') גולגולת ענקית בגובה 4.5 הניצבת בצומת Karlsplatz שבעיר. הגולגולת, המכונה "גולגולת הבריאות" ("Wellness Skull"), היא יצירתו של האמן ההולנדי יופ ון ליזהאוט. אך בכך לא נגמרת האטרקציה החדשה - שכן הגולגולת היא למעשה סאונה.

 

המיצג עשוי עץ וחומר סינתי וכולל סאונה, אמבטיה ומקלחת, המתאימים לשימושם של שמונה אנשים בו זמנית. מדובר ביצירה משנת 2007, המהווה חלק מסדרת יצירות בנושא חלקי הגוף האנושי שיצר ון ליזהאוט. "זו יצירה שיש לה הרבה פירושים שונים", אמר ון ליזהאוט לאי פי כאשר נדרש לשאלה מהי משמעות הפסל. "כמו שצייר משתמש בצבע, כך אני משתמש בעיצוב".

 

באתר האינטרנט שלו מפרט האמן קצת יותר לגבי המשמעות מאחורי הפסל. ון ליזהאוט מסביר כי הגולגולת מייצגת את הקליפה החיצונית של המודע. כאשר הפְּנים שלה, שהיה מלא באמונה, מוחלף אט-אט על ידי החוויה העצמית האלטרנטיבית שמבנים עבורנו החברה המודרנית וכח הכסף - זו של הטיול, הספורט ומרכזי בריאות הגוף.


הגולגולת מבחוץ... (צילומים: AP)


... ומבפנים

 

תיירים ומקומיים כאחד הופתעו לגלות את הגולגולת ברחוב, יומיים לפני הצגתה הרשמית כחלק מניסיון הארגון Public Art Vienna להחיות את המרחב העירוני בבירת אוסטריה.

 

למרות שהסאונה בגולגולת בנויה לתפקוד מלא, המבקרים לא יוכלו ליהנות ממנה, ואפילו לא לראות כיצד מים חמים זורמים מתוך אישוניה - פשוט משום שהיא אינה מחוברת כרגע לחשמל ולמים.

 

עם זאת, מבקרים יוכלו להיכנס לתוך הגולגולת בכל יום ראשון של כל חודש או על פי תיאום מראש - וזאת עד ה-15 במרץ 2009. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מהאישונים בוקעים זרמי מים חמים
צילום: AP
מומלצים