שתף קטע נבחר

ההסתדרות תדון ביום א' באפשרות של שביתה כללית

יו"ר ההסתדרות עופר עיני דורש להכניס לתוכנית החירום הכלכלית הגנה על החיסכון הפנסיוני ועל העובדים בפריפריה. לדבריו, "ההסתדרות עלולה להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה, כולל שביתה כללית במשק"

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הודיע אתמול (ד') כי יכנס את הנהגת ההסתדרות ביום ראשון הקרוב כדי לדון באפשרויות המאבק של ההסתדרות בנוגע לדרישותיו: רשת ביטחון לפנסיה של החוסכים במשק ולתעסוקת עובדים בפריפריה. לדברי עיני: "ההסתדרות עלולה להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה, כולל שביתה כללית במשק".

 

עיני אמר את הדברים לאחר פגישה שהתקיימה אחר הצהרים בינו ובין הממונה על התקציבים באוצר, רם בלינקוב, והסתיימה, לטענת עיני, ללא

תוצאות. לדברי עיני, "נראה כי האוצר נצמד לעמדותיו בכל הנוגע למתן רשת ביטחון פנסיוני ולמניעת פיטורים בפריפריה".

 

עיני אמר מוקדם יותר אתמול כי תוכנית ההאצה לא מביאה פתרונות מספקים, ובמידה ותיושם כפי שהציג אותה שר האוצר רוני בר-און, ההסתדרות תאלץ לצאת למאבק. עם זאת, המתין עיני כדי להודיע על ההיערכות למאבק עד פגישתו עם בלניקוב.

 

ההסתדרות דורשת מהממשלה להכניס לתוכנית החירום שהאוצר גיבש להתמודדות עם המשבר הכלכלי גם סעיף שיבטיח הגנה על החיסכון הפנסיוני של השכירים והעצמאים במשק, שהצטמקו בשל הירידות החדות בבורסה.

 

בנוסף, דורשת ההסתדרות ליישם תוכנית להגנה על עובדים בפריפריה, לפיה הממשלה תסבסד ישירות, באופן זמני - למשך זמן המשבר - את העסקתם של עובדים במפעלים בפריפריה שלמפעלים לא יהיה תקציב להעסיק אותם, כדי לאפשר את המשך העסקתם עד יעבור זעם.

 

תגובות סוערות במערכת הפוליטית

שר האוצר רוני בר-און הציג אתמול בצהרים את עיקרי תוכנית ההאצה, שנועדה לסייע למשק להתמודד עם המשבר הכלכלי העולמי. התוכנית שהציג בר-און כוללת הגדלת השקעות הממשלה בעידוד צמיחה ותעסוקה לכ-22 מיליארד שקלים.

 

התוכנית התקבלה בתגובות סוערות במערכת הפוליטית. שר הביטחון אהוד ברק (עבודה) קרא לכל הצדדים לגבש עסקת חבילה רחבה, שתצא לפועל בתוך ארבעה ימים, ושתבטיח כי הפנסיונרים לא ייפגעו.

 

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, פרופ' אבישי ברוורמן (עבודה) תקף את התוכנית וטען כי היא "בגדר מעט מדי ומאוחר מדי", ואינה מסוגלת להתמודד עם השלכות המשבר העולמי. ברוורמן קרא לגיבוש תוכנית חדשה, שבסיסה הרחבת התקציב, ולא רק החלפת סעיפי תקציב, לדבריו.

 

 


בר-און: להניח את הפוליטיקה בצד

 

חבר הכנסת סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו), לשעבר יו"ר ועדת הכספים, הביע גם הוא התנגדות חריפה, וטען כי מדובר בתוכנית לא ריאלית.

 

השר בר-און נשאל איך הוא מצפה להתגבר על ההתנגדות בכנסת, וציין בתגובה כי רק חלקים מהתכנית טעונים אישור של ועדת הכספים. "אני גם מאמין באנשים כמו יו"ר הוועדה אבישי ברוורמן ויו"ר ההסתדרות עופר עיני שיבינו את הצורך של המשק לקבל את זריקת ההמרצה הזאת, ואת המסר של התכנית למשק. שיניחו את הפוליטיקה בצד לכמה שבועות ויחליטו בתוך שבוע או פחות, אחרי הבליסטראות שירו עלינו".

 

"הגדלת הגירעון תקשה על גיוסי הון"

בתשובה לדרישת ברוורמן להגדיל את הגירעון בתקציב מורחב אמר בלניקוב: "הכפלת היקף הגירעון לסטייה של 10-20 מיליארד שקל תגרום לממשלה בעיות בגיוסי ההון לכיסוי הגירעון, מה שיגדיל את שיעורי הריבית והדבר ישפיע על כולנו".

 

בלניקוב אמר כי ניתן לגייס את הסכום הנוסף ללא פריצת מסגרת התקציב באמצעות הרזרבות ודרכים אחרות, והדגיש כי "דחיית אישור התקציב לכנסת הבאה תקטין

את מרחב הגמישות של הממשלה הבאה להתמודד עם מימון החלקים הבאים של התוכנית".

 

בר-און אמר כי האוצר ממשיך בדיונים על תוכניות נוספות שנוגעות לסוגיית רשת הביטחון לחסכונות לפנסיה או כל התערבות ממשלתית אחרת בשוק ההון. הוא סירב למסור את תוכנן של תוכניות אלו, ואמר כי "אנחנו לא שוללים התערבות בשוק, אבל בדרך ובזמן הנכונים. לא יהיה נכון לגלות תוכניות בתחום הרגיש הזה". בנוסף, אמר בר-און כי הממשלה ממשיכה בתוכנית להורדת מס הכנסה ליחידים ולהפחתת מס החברות.

 

ענתבי מרגיע: ההפסדים נמוכים מהחשש

בתוך כך אמר הממונה על שוק ההון באוצר ידין ענתבי כי הפסדי קופות הגמל וקרנות הפנסיה מראשית השנה נמוכים בשיעורים משמעותיים ממה שחושש הציבור. לדבריו, החסכונות ארוכי הטווח עדיין מניבים תשואה חיובית של 6.2% בעשור האחרון, למרות הירידות הנוכחיות. עוד הוסיף ענתבי כי רוב העמיתים הוותיקים מושקעים בתוכניות מוגנות מפני הפסדים, ולכן לא נפגעים מהמשבר.

 

החשב הכללי שוקי אורן אמר כי התוכנית כוללת גם הרחבת האשראי למגזר העסקי בהיקף של 3.3 מיליארד שקל, וכן כוללת קרן חדשה בהיקף של מיליארד שקל שנועדה לסייע לעסקים בינוניים והרחבת הקרן הקיימת לעסקים קטנים.


פורסם לראשונה 19/11/2008 21:24

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיני: נשתמש בכל הכלים העומדים לרשותינו
צילום: גלעד קוולרציק
מומלצים