שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  פער של עד 81% במחיר מ"ק גז לצריכה ביתית
  השווינו מחירים בין ספקי הגז השונים, כדי לעמוד על הפערים הגדולים בענף זה על היבטיו השונים. פער המחירים במכל גז קטן מגיע ל-41% ובמכל גדול - ל-38%. רצוי לדעת - מדובר בענף שבו יש מקום רב למיקוח ולמשא ומתן
  עם בוא הגשמים והירידה בטמפרטורה עולה צריכת הגז הביתי. באזורים הקרים יותר עולה צריכת הגז באופן חד, ומשום כך בדיקה והשוואה של מחירי הגז בין החברות השונות עשויה להוביל לחיסכון של אלפי שקלים במשך החורף .

   

  שוק הגז הביתי מגלגל מחזור שנתי של כמיליארד שקל. בענף שולטות (כ-85%) שלוש חברות הגז הגדולות: אמישראגז, פזגז וסופרגז, ולצדן דורגז, הפעילה פחות בשוק הגז הביתי במכלים, ויותר בגז בצוברים ובגז לתעשייה.

   

  הגז הביתי נמכר בצורות שונות: צוברים של אלפי קוב גז המוטמנים באדמה בחצר הבניין, כשהצרכנים מחויבים על פי מונה; גז מרכזי הממוקם "בחדר גז" בבניין, כשהצרכנים מחויבים מדי חודשיים על פי מונה; ובצריכה פרטית - לצרכן יש מכל גז של 12 ק"ג או 48 ק"ג, שאותם הוא רוכש באופן פרטי מאחת מחברות הגז. מכל זה משמש את דירתו בלבד, וכשהמכל מתרוקן הוא מזמין מכל חלופי.

   

  בסקר התמקדנו בפערי המחירים בין חברות הגז השונות בכל הקשור למחיר מכל גז פרטי על מרכיביו השונים: וסת, צנרת, התקנה, פיקדון ומחיר המכל עצמו. כמו כן בדקנו את המחיר של מ"ק (מטר קוב) גז, המסופק בצוברים ובמרכזיות גז.

   

  בדקנו את ארבע החברות הגדולות בעלות נתח השוק הגדול ביותר, ולצדן בדקנו חברות נוספות - קטנות יותר, המבקשות לחדור לשוק. ראוי לציין כי במקרים רבים שבהם צרכנים ביקשו לעבור ספק, הוריד הספק הקיים את מחיר הגז באופן משמעותי. ניתן ללמוד מכך כי המחירים גמישים, ומאפשרים מיקוח ומשא ומתן מול הספקים.

   

  כיצד בדקנו את המחירים?

  סוקרת אתר PRICESAL התקשרה לכל אחת מהחברות המופיעות בטבלה, וביקשה מהן הצעת מחיר להתקנה של מערכת גז ביתית על כל מרכיביה, וכן את מחיר מילוי מכל הגז ועלות הפקדון הנדרש.

   

  כפי שניתן לראות בטבלה, הסעיף הראשון שנבדק הוא עלות ההתקנה על כל מרכיביה. במחירים שוקללו כל המרכיבים. למחרת התקשרה הסוקרת שוב לאותן חברות, וביקשה לדעת מהו המחיר שגובה החברה בעבור מ"ק גז, המסופק לצרכנים המשתמשים בגז מרכזי או בצוברים.

   

  ניתן לראות כי חלק מהחברות סירבו לומר מהו המחיר לגז מרכזי בטלפון, ואמרו כי המחיר יינתן רק לאחר שמי מטעמם יבוא לבניין ויברר פרטים עם הדיירים.

   

  טיפ לצרכן

  על פי רוב, לחברות הגז אין מחיר אחיד לכל הארץ; רמות המחיר משתנות בכל מקום בהתאם לרמת הצריכה הסביבתית, בהתאם לצרכן הספציפי וכמובן בהתאם לתחרות המקומית. ביישובים רבים שבהם משפחות גדולות, שצורכות כמות גדולה של גז - יכול מחירו להיות נמוך באחוזים ניכרים בהשוואה למחיר שגובה אותה חברה ביישוב או שכונה אחרים.

   

  על כן מומלץ לכל ועד בית לבדוק מדי חורף את מחיר הגז ולנהל משא ומתן מול החברה המספקת, ואף לבקש הצעות מחיר מהמתחרות. על פי חוק, כל צרכן גז פרטי וכל ועד בית רשאי לעבור לחברה מתחרה בכל עת.

   

  ראוי לציין כי צרכן גז שיכול לעבור משימוש במרכזייה או צובר לשימוש במכל פרטי יכול לחסוך עשרות אחוזים בתשלום.

   

  המחירים בטבלה נכונים ליום הבדיקה, בכפוף למשא ומתן בין החברות ללקוחות. ציינו בכל מקום לאיזה סניף בארץ פנינו. 


  השוואת מחירי גז ביתי (המחירים בשקלים)

  השוואת מחירי גז ביתי (המחירים בשקלים)
  פריט/חברה פזגז חיפה סופרגז עכו אמישראגז חיפה דורגז חיפה ברטל גז חיפה אובק גז נתניה מרכז הגז נתניה פער באחוזים בין היקר לזול
  התקנה

  811 ק

  1,043 ג

  (לא כולל צנרת)

  400 ק

  651ג

  554 ק

  902 ג

  990 ק

  1,160 ג

  1,240 ק

  1,410 ג

  380 ק

  620 ג

  640 ק

  1,040 ג

  326 ק

  227 ג

  מכל גדול 436 410 429 430 400 315 350 38
  מכל קטן 132 110 122 125 100 93 100 41
  מטר צנרת נוסף 45 45 41 40 45 38 40 18
  מחיר גז בצובר 34.40 32-29 (ככל שהצריכה עולה - המחיר יורד) סירבו להציע מחיר בטלפון סירבו להציע מחיר בטלפון לא רלבנטי לא רלבנטי 18.95 81
   

  ק = מכל גז קטן

  ג = מכל גז גדול

   

  כפי שעולה מהטבלה, מגיע הפער בסעיף התקנה עד לכדי 326%. במחיריהם של מכלי הגז, הפער למכל קטן מגיע לכ-41%. במכלים גדולים הפער מגיע ל-38%.

   

  בשנה האחרונה נסקו מחירי הגז בעשרות אחוזים, בד בבד עם עליית מחירי הדלק. ואולם בבדיקה שקיימנו השבוע גילינו כי ירידת מחירי הדלק לא באה לידי ביטוי משמעותי במחיר הגז הנמכר לצרכן הביתי, מבלי שיהיה לכך הסבר המניח את הדעת.

   

  הנתונים בכתבה זו הינם בחסות אתר PRICESAL - המאפשר להשוות מחירים עדכניים וסלי קנייה של מוצרים שונים בסופרמרקטים בכל רחבי הארץ - ועל אחריותו המלאה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "פער של עד 81% במחיר מ"ק גז לצריכה ביתית"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים