שתף קטע נבחר

אריאב הוריד את תחזית הצמיחה ל-2%

מנכ"ל האוצר לא אוהב את הביקורת על תוכנית ההאצה: "אני יכול להבטיח שאנחנו יושבים עליה הרבה מאוד. כל הרחבה של הנושא לדיבורים לא תועיל לאף אחד"; ועוקץ את הבנקים: "הלהיטות שלהם לקבל סיוע ממשלתי היא משונה"

משרד האוצר עומד להוריד את תחזית הצמיחה למשק לשנת 2009 מ-3.5% ל-2% בלבד. כך עולה מדברים שאמר מנכ"ל האוצר, ירום אריאב, בכנס השנתי של איגוד התעשייה הקיבוצית שנערך בנושא צמיחת התעשייה בתנאי משבר.

 

לדברי אריאב: "אנחנו יודעים שהצמיחה ב-2009 תהיה נמוכה - 2% ומטה, המשק יצמח פחות, התגמולים ממיסים יירדו והגירעון יעלה. אנחנו יודעים בוודאות כי ההפסד מהירידה במיסים הולך לגדול בעד עשרה מיליארד שקלים".

 

"תפסיקו את הדיבורים"

עוד עלה מהנאום כי אריאב אינו אוהב את הויכוח הפוליטי על תוכנית ההאצה שהאוצר חשף אתמול להתמודדות עם המשבר במשק. "יש דברים שצריך להפעיל אותם בזמן ובמקום המתאים. אני יכול להבטיח לכם שאנחנו יושבים על זה הרבה מאוד, כל הרחבה של הנושא הזה לדיבורים לא יועילו לאף אחד". אמר אריאב.

 

משבר כלכלי: סיקור מיוחד ב-ynet

תוכנית ההאצה: ספין בחירות בלבד?

 

משרד האוצר שקוע בוויכוח עם יו"ר ועדת הכספים, אבישי ברוורמן, על היקפה של התוכנית הכלכלית ועל השאלה, אם היא תהיה חלק מתקציב 2009. הויכוח מאיים על אישור התוכנית, ובאוצר מאיימים כי אם התוכנית לא תאושר בגלל הויכוח - יוחרף המשבר הכלכלי. "החשב הכללי כבר נתן אתמול הנחיות", אמר אריאב, "יש דברים שאם לא נעשה עכשיו פשוט נפספס ונראה את עצמנו גולשים להאטה יותר חריפה".

 

"אתרע מזלנו שדווקא בתקופה כזו אנחנו נמצאים בבחירות ולמצב שאין תקציב ב-2009 ואנחנו נכנסים לאתגר כפול ומכופל. הדבר הזה הוא למעשה קטסטרופה כאשר אנחנו בסיפו של משבר כל כך גדול ויכול להוסיף מאוד לנושא של ההאטה במשק וזה דבר שהיינו רוצים להימנע ממנו".

 

אריאב התייחס בנאומו גם לראשי הבנקים, שלטענתו, מצפים לסיוע ממשלתי שאינו מגיע להם. "אנחנו רואים תוכניות הצלה גדולות שהממשלות בעולם עושות כדי לסייע לבנקים", אמר, "אצלנו אני שומע בבנקים טרוניה למה הממשלה שלנו לא עושה את זה. הלהיטות הזאת משונה. אנחנו צריכים להודות שאת הגל הראשון של המשבר חטפנו כשהמערכת שלנו נמצאת בחוסן אני חושב שאנחנו צריכים לברך על כך".

  

עוד אמר אריאב: "שיעורי האבטלה שאנחנו מתחילים בהם את המשבר הם טובים מאוד 6%. אנחנו נמצאים בעודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים, שזה בכלל חלום, וזה נותן לנו תקווה לכך נוכל לעבור את המשבר הזה תוך צמצום נזקים. אם נעשה את הדברים נכונים למרות כל הטלטלות הפוליטיות נימנע משטויות ונסתכל לטווחים הרחוקים, אני חושב שנוכל לעבור את המשבר בנזקים מצומצמים. ביחד לעולם מצבנו טוב. כשהמשבר יסתיים נוכל לצאת לדרך עם פוטנציאל לצמיחה גבוהה עוד יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנכ"ל האוצר, ירום אריאב
צילום: גיא אסייג
מומלצים