שתף קטע נבחר

כלת פרס נובל: לשלול מישראל החברות באו"ם

מרייד מגווייר האירית, כלת פרס נובל לשלום, האשימה את ישראל בהפרת שורת החלטות או"ם בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני - וטענה שבשל כך על האו"ם להשעות את חברותה של ישראל בארגון, או לבטלה כליל

התקפה חריפה על ישראל: כלת פרס נובל לשלום, האירית מרייד מגווייר, טענה היום (ה') כי האו"ם צריך להשעות או לבטל את חברותה של ישראל בגוף העולמי עקב התנהגותה בסכסוך עם הפלסטינים.

 

מגווייר, שלה הוענק הפרס ב-1976 בזכות עבודתה לקירוב קתולים ופרוטסטנטים בצפו אירלנד, אמרה כי יש להעניש את ישראל על כך שהיא מתעלמת משורה של החלטות או"ם בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני, שהתקבלו לאורך השנים. היום ביקרה מגווייר בגדה המערבית, כדי למחות על הסגר שבו נתונה רצועת עזה מאז שהשתלט חמאס על רצועת עזה.


מגווייר ופעילים נוספים בהפגנה נגד גדר ההפרדה (צילום ארכיון: אקטיבסטילס)

 

במסיבת עיתונאים שקיימה מגווייר ברמאללה, אמרה כי הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תנקוט צעדים נגד ישראל.

 

דבריה של מגוויר נאמרו יומיים לאחר שנציבת זכויות האדם החדשה של האו"ם, נבנתם פיליי, קראה לישראל להפסיק את המצור על רצועת עזה ואמרה שהוא מהווה הפרה של החוק הבינלאומי. 

 

"יש להסיר את המצור עכשיו. כ-1.5 מיליון פלסטינים נותקו בכוח מזכויות האדם הבסיסיות ביותר שלהם. על ישראל לאפשר הכנסת סחורות כמו מזון, תרופות ודלק לרצועה ולחדש את זרם החשמל ואספקת המים. רק הסרת המצור ותגובה הומניטארית חזקה, תעניק סיוע ראוי לסבל ההומניטארי בעזה", אמרה פיליי בהודעה שפורסמה ממטה המועצה בז'נבה.

 

לאחר שהתפרסמו דבריה של פיליי, מתח שגריר ישראל בז'נווה, רוני לשנו-יער, ביקורת על הנציבה. "מזעזע לקרוא את הנוסח קצר הרואי של ההודעה מטעם הנציבה העליונה לזכויות האדם בנוגע למצב ההומניטארי בעזה. מטריד במיוחד הוא האופן שבו היא מתיחסת כלאחר יד לתוקפנות הפלסטינית", טען השגריר.

 

הוא הוסיף כי "ארגון הטרור חמאס וארגוני הטרור הפלסטינים המסונפים לו ירו למעלה מ-170 רקטות ופצצות מרגמה על ישראל במהלך 10 הימים האחרונים, כולל 25 אשר נחתו על ישראל בסוף השבוע לבדו. ישראל מחויבת להמשך הרגיעה, אך מצפה מחמאס כי יקיים את התחיבויותיו, כולל הפסקת הטרור וההתחמשות. מאכזב להווכח כי הנציבה העליונה נפלה קרבן למניפולציה הצינית של התקשורת בידי חמאס", סיכם.

 

בתחילת השבוע, דרש מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, מישראל להפסיק באופן מיידי את המצור על עזה ואמר כי הוא חושש מהסלמה במזרח התיכון. במקביל, קרא באן לחמאס להפסיק את ירי הרקטות לעבר ישראל. "הצעדים של ישראל מחריפים את המצוקה והסבל של האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה. הם אינם מקובלים וחייבים להיפסק מיד". זאת, לאחר שב-5 בנובמבר מעברי הגבול לרצועת עזה להכנסת סחורות עם חידוש ירי הרקטות ופצצות המרגמה לעבר הנגב המערבי

לאחר כחמישה חודשים של רגיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגווייר. לנקוט צעדים
צילום: רויטרס
מומלצים