שתף קטע נבחר

זה לא טומי, זו ציפי

"קדימה לא תמכור את המדינה לחרדים", הכריזה לבני בניסיון נואש לגייס את הפחדים החילונים למערכה. אורי אורבך סבור שזה גם משסה וסכסני וגם לא יושב עליה טוב

אני ממש לא מאמין בגלגול נשמות וגם לא בסיאנסים, אבל לפני כמה ימים התערערה אי-אמונתי במקצת. ציפי לבני ניצבה על הבימה במועצת "קדימה" ומגרונה נשמע טומי לפיד. זה היה מוזר. טומי איננו עוד, ודאי מתווכח בגן עדן עם גדולי הרבנים, ובמה זכה שגם הטון וגם החרון שלו יחזרו לחיים ועוד בקולה של אישה: "קדימה תייצג את ישראל ותקבע את הזהות שלה כמדינה יהודית, בלי למכור בדרך את המדינה לחרדים".

 

אני מודה שהדברים הפתיעו אותי. הי, זה טומי. זה לא טקסט המתאים לדמות המטושטשת העומדת בראש קדימה. זה עסיסי, חד-משמעי, מלא במיץ של איבה ודם גועש. היא הרי אף פעם לא דיברה ככה. ב"למכור את המדינה לחרדים" יש אפילו נימות אנטישמיות סמויות וגלויות. יש בטקסט הזה המון דברים, אבל יש בו מעט מאוד מציפי לבני הישנה והחיוורת.

 

אחרי שהתעשתתי, הבנתי כי לא בטומי מדובר, אלא זהו דווקא קולו של אחד האדלרים המקיפים בימים אלה את המועמדת. אחד מלחשני הדימוי והמיתוג האורזים בימים אלה מחדש את הציפורה-רבת-יופי. זו שאומרת מילים של שלום כדבר השיר הידוע של נתן זך: "מילים שאמרתי אמש/ לא אומר עוד היום". הם אומרים לה תשדרי נחישות, תפגיני תוקפנות כלפי החרדים, תקרצי למרכז החילוני כדי שיתרחק מביבי. והיא זורמת.

 

המשפט 'לא נמכור את המדינה לחרדים' פורט על הפחדים הישנים ומנסה לגייס אותם למערכה. זו הדרך של המועמדת לומר שהמדינה היא של החילונים, וקדימה תגן עליה מפני החרדים, השחורים, אלו שהמדינה אינה שלהם. גם אחרי כשלון המו"מ הקואליציוני עם ש"ס היא הלכה על "לא נכנענו לסחטנות", ועכשיו היא שוב הולכת על הקישור בין חרדים וכסף, כסף וחרדים. למכור את המדינה זה כמו למכור את אמא שלך, כמו למכור כל דבר יקר ללבך. הכה בשחורים והצל את המדינה.

 

צפיתי בנאום ושבתי וצפיתי בו. המשפט הזה הבאיש את האוויר לא רק בגלל ניסוחו המשסה והסכסכני, לא רק בגלל ליבוי שנאת האחר, אלא בגלל הזיוף.

רואים עליה שזה לצורכי בחירות, רק בגלל שמישהו יעץ לה, כולל הוראות בימוי, שזה מה שיעזור לה עכשיו, שזו העונה בה אפשר לקושש קולות על רתיעה מחרדים. כאילו שהחילונים הם חבורת שוטים שיקנו את האג'נדה החדשה של המועמדת, אחרי שנים שבהן כלל לא עסקה ולא התעניינה בנושא. מאיפה הבאת את זה פתאום, מה עקץ אותך?

 

ציפי לבני אימצה בשנים האחרונות דעות חדשות, ועכשיו היא מסגלת לעצמה גם סגנון חדש. מתאמנת על הגבהת קול ועל פאוזות היכן שצריך, מתלהמת באופן שלא תואם את המזג הקריר ואת שפת הגוף שלה, מדקלמת דפי מסרים שלא מתאימים לדעות שלה, אם יש לה כאלה, ומנסה להלהיב אחרים בלי שהיא עצמה מתלהבת.

 

לא תמכרי את המדינה? לא קונים את הסגנון הזה.


פורסם לראשונה 22/11/2008 23:31

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכה בשחורים והצל את המדינה. לבני
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים