שתף קטע נבחר

מזוז, הביתה!

התנהלותו בעניין אולמרט עומדת בניגוד גמור לדרך בה נקט בעניין האי היווני והנשיא קצב, ומעלה ריח כבד של איפה ואיפה

החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה, מני למזוז, להגיש כתב אישום נגד אהוד אולמרט בכפוף לשימוע, תמוהה מאוד. זאת בעיקר נוכח החלטתו בפרשת האי היווני וכן בתיק קצב.

 

בפרשת האי היווני החליט מזוז לסגור את התיק נגד ראש הממשלה דאז, אריאל שרון. הוא אף לא מצא דופי בהתנהלותו של גלעד שרון, שהועסק בחוזה מיליונים על ידי דוד אפל. ההחלטה התקבלה בניגוד לדעת פרקליטת המדינה לשעבר, עדנה ארבל. היא סברה שיש להעמיד את שרון לדין, לאחר שקיבל שוחד מדוד אפל, שסייע לו בפריימריז והעסיק את בנו גלעד בחוזה מיליונים. זאת במטרה להסתייע בקשריו של שרון כדי לקדם את רכישת האי היווני.

 

בפרשת קצב דחה מזוז את ההכרעה והיחס לקורבנות היה מבזה מצדו. בתחילה הוא החליט להגיש נגד הנשיא דאז כתב אישום בעוון מעשי אונס, אך בהמשך חזר בו והכריע לטובת עסקת טיעון, שבמסגרתה התחייב קצב להודות בביצוע מעשים מגונים בתמורה לעונש של מאסר על תנאי בלבד ומתן פיצוי למתלוננות. בהמשך, סבורים שהתיק ייסגר כליל. אך חומר הראיות היה בידי מזוז. מדוע אם כן לא יואשם קצב? יש פה איפה ואיפה. נדמה שיש אנשים שיותר נעים לו להיות נחמד אליהם ויש כאלה שנעים לו להתגרות בהם עד בוש.

 

ההתייחסות לאולמרט שונה לחלוטין. כמובן שאם הוא עבר עבירה יש להעמידו לדין ולהענישו במלוא החומרה. אך בעוד חודשיים ממילא יתקיימו בחירות, ובהן הוא לא עומד לבחירה.

 

המשטרה הודיעה כבר לפני חודש שתגיש כתב אישום תוך יומיים בעניינו. מדוע יצאה בהודעה שכזו? אם יש באמתחתה כתב אישום, מן הראוי היה להגישו. ואם אין - אין צורך בהצהרות. יש בכך כדי ליצור תחושה של מרדף. אם כעת שוב חושב היועץ המשפטי כי יש להעמידו לדין, וכך גם אני סבורה אם העובדות נכונות - אין צורך לעשות זאת כעת, בעודו מכהן רק לתקופה של חודשיים עד הבחירות.

 

הטיפול בפרשת הנשיא שנדחה לטובת כל רצונותיו עומדת בניגוד גמור לדחיפות שנוקט מזוז בעניין אולמרט. כך יוצרת התנהלותם של היועץ ושל המשטרה רושם שהם רוצים להכתים את פניו, יותר מאשר הצורך להעמידו לדין. מה בוער? מדוע יש צורך ליצור בתקופה כזו אווירה של עוינות, אווירה שלא יוצרים כמוה לגבי הפושעים הגדולים ביותר?

 

אולמרט אינו ידידי, וכאמור - אם עבר עבירה יש להעמידו לדין. אבל יש גם דרך לעשות זאת. זו לא הדרך בה נוקט היועץ המשפטי לממשלה. הצעד בו הוא בחר מביך מאוד. כך הורסים חברה צודקת שאינה מפלה בין אדם לאדם. אווירת העליהום שיוצרות רשויות אכיפת החוק אינו מכובד, ושיקול הדעת שלו ושל המשטרה אינו ברור לי. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים