שתף קטע נבחר

ממשלת בריטניה הלאימה את RBS

הממשלה הבריטית רכשה 60% ממניות הבנק השני בגודלו בממלכה, רויאל בנק אוף סקוטלנד, תמורת 20 מיליארד לירות שטרלינג, במסגרת תוכנית סיוע ממשלתית לשוק הפיננסי. ההלאמה מבטלת את חלוקת הדיבידנדים ותשלום הבונוסים

ממשלת בריטניה רכשה את השליטה (הלאימה) את הבנק השני בגודלו בממלכה, רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS). הממשלה רכשה 60% ממניות הבנק תמורת 20 מיליארד לירות שטרלינג, כחלק מתוכנית הצלה שהממשלה הבריטית הכריזה עליה לפני כחודש. רכישת הבנק היא מימוש של החלטה ממשלתית לפני שלושה שבועות, שנכפתה על הבנק.

 

תוכניות ההצלה והחילוץ: כיצד מתמודדים עם המשבר?

 

משמעות ההלאמה, בין השאר,  היא ביטול כל חלוקת הדיבידינדים לבעלי המניות של הבנק ותשלום הבונוסים להנהלה הבכירה שלו. מנכ"ל הבנק, פרד גודווין, התפטר מתפקידו, והיו"ר, טום מקילופ, שהתנצל בשבוע שעבר במפני בעלי המניות על מצבו של הבנק, הודיע שיפרוש מתפקידו בשנה הבאה. הממשלה תחזיק במניות הבנק באמצעות חברה ממשלתית בשם "חברת ההשקעות הפיננסיות הבריטית". מטרת פעילות החברה תהיה למקסם את התשואה על ההון של הבנק - לטובת משלם המיסים הבריטי, ולמנוע התערבויות פוליטיות בניהול הבנק.

 

מניות RBS צנחו בחודשים האחרונים ב-85%. המשבר הפיננסי הגלובלי אילץ את הבנק למחוק 5.9 מיליארד לירות שטרלינג בשל הלוואות שלא הוחזרו. הבנק עומד לסיים את השנה, לראשונה בתולדותיו, בהפסד. הבנק מחזיק נכסים בהיקף של 1.8 טריליון ליש"ט.

 

בריטניה מזרימה כסף לשוק

בריטניה, השקועה במיתון ונפגעת, כמו כל מדינה בעולם, מהמשבר הכלכלי, מבצעת תוכניות מרחיקות לכת של התערבות בשוק - יותר מכל מדינה גדולה במערב. ממשלת בריטניה משקיעה 50 מיליארד לירות שטרלינג בהלאמה חלקית של מרבית הבנקים הגדולים שלה ו-200 מיליארד לירות נוספות בהלוואות לבנקים.

 

הצעדים שנוקטת בריטניה הם חלק גדולה יותר שהממלכה מבצעת יחד עם שותפותיה באיחוד האירופי, הכוללת תוכנית חילוץ בהיקף של יותר מ-2 טריליון דולר ותוכנית להמרצת הכלכלה (עם קווי דמיון ל"תוכנית ההאצה" הישראלית) בהיקף של כ-260 מיליארד דולר נוספים. בנוסף להלאמת בנקים, הלוואת כספים לשוק ותוכניות להשקעה בתוכניות, החליטה בריטניה להוריד את המע"מ ולהגדיל את מס ההכנסה על בעלי ההכנסות הגבוהות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
רואיל בנק אוף סקוטנלד: עובר לידי המלכות
צילום: AFP
מומלצים