שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

היעד של המחבלים במומבאי: 5,000 קורבנות

מכמות התחמושת ואופי הציוד שנמצא ברשות המחבלים שהתבצרו באחד המלונות, עולה כי הם תכננו לפוצץ אותו על יושביו. בית חב"ד - לפי אחד הטרוריסטים שנתפס בחיים - לא היה יעד מקרי, במבצע שתוכנן כשנה. עוד מתברר: היו התרעות בטאג' - אבל הכוננות הוסרה. ובוושינגטון כבר מודאגים מההסלמה בין שתי מעצמות הגרעין

בהודו הולכים ומתבררים מימדי החורבן וההרס, שהמיטו המחבלים על בירת הכלכלה, התעשייה והבידור, מומבאי. רשמית אומדים הבוקר (יום א') את מניין הקורבנות של מתקפת הטרור, אשר החלה בסדרת פיגועים וחטיפת בני-ערובה ונמשכה לא פחות מ-60 שעות - על 174 הרוגים. ואולם, על פי הדיווחים האחרונים, הארגון שעומד מאחורי הזוועה תכנן טבח גדול בהרבה.       

 

"המחבלים שביצעו את מתקפת הטרור במומבאי תכננו לרצוח 5,000 בני-אדם", אמר סגן מושל מדינת מהרשטרה שבהודו. "נמצאה ברשותם כמות תחמושת שמעידה על כך שהם תכננו לרצוח אלפי אנשים" הוא הוסיף כי המחבלים היו מצוידים היטב ונשאו מכשירי ניווט, טלפונים לווייניים וכלי-נשק מתוחכמים. באשר לזהותם, רמז: "הם היו בקשר מתמיד עם מדינה זרה".

 

בבית חב"ד, אחד מיעדי המתקפה, נמצאו שבע גופות, מתוכן זוהו שש גופות יהודים - חמישה ישראלים ואזרחית מכסיקו.

 

טרור במומבאי - הדיווחים האחרונים ב-ynet:

 

עשרה מחבלים חמושים ברובים וברימוני יד הספיקו כדי להטיל אימה על עיר של 18 מיליון תושבים. הטרוריסטים הצליחו להפוך מבנים היסטורים ורחובות פסטורליים לשדה קטל במשך ימים ארוכים, עד להשתלטות כוחות הביטחון ההודיים על מתקפת הטרור. לפי חלק מהדיווחים בתקשורת ההודית, הצליחו המחבלים להטמין חומרי נפץ בתוך מלון טאג' מאהל, שם שכרו חדר ימים ספורים קודם לכן - ותכננו לפוצץ את המקום.

 

פיצוץ מחוץ למלון טאג' במומבאי (צילום: AFP)

 

אמש נראו עדיין להבות כתומות ועשן כבד שהיתמר מעל מלון הטאג' מהאל, לאחר שכוחות הקומנדו ההודיים הרגו שלושה מחבלים במקום. שעות לאחר הקרב, התגלה גודל ההרס: חלקים מהמלון נהרסו כליל, החזית נשרפה ונצבעה בשחור, והשטיח האדום המוביל לדלתות מפוארות כוסה בשברי זכוכית.

 

בתום המבצע לשחרור בני הערובה מהמלון, החלו מאות תושבים להתגודד סביב חיילי הקומנדו שנראו רעבים ועייפים. הקהל הרעיף את אהבתו על החיילים, לחץ את ידיהם והעניק להם פרחים. אחד החיילים סיפר כי היה ער במשך 60 שעות רצופות.

 

המתקפה תוכננה במשך שנה

כלי התקשורת בהודו הפנו בסוף השבוע אצבע מאשימה לעבר ארגון שהוצא מחוץ לחוק "לשקר א-טייבה", הנחשב לזרוע של סוכנות הביון הפקיסטנית, שנועדה לסייע לה במלחמתה עם הודו על חבל קשמיר. גורם ביחידה האמריקנית ללוחמה בטרור אמר כי אכן ניתן לזהות את "טביעת האצבע" של הארגון, שייתכן כי שיתף פעולה עם ארגון נוסף בשם "ג'ייש מוחמד" הפועל בקשמיר.

 

העיתון הבריטי "סנדיי טלגרף" פרסם פרטים ראשונים מחקירת המחבל היחיד שנותר בחיים, אזרח פקיסטני המכונה "כמאל", שלפיהם המתקפה תוכננה בקפידה במשך שנה. לפי העיתון, הטרוריסטים אספו פרטים מדויקים - בהם אפילו זמני הגאות והשפל - ולא הותירו דבר ליד המקרה.

 

מעדותו של כמאל עולה כי תוכנית המבצע הייתה פשוטה יחסית: מתקפה בו-זמנית בכמה יעדים מתוך מטרה לפגוע בכמה שיותר אזרחים, ולאחריה התמקדות "נייחת" בשלושה מוקדים בעיר. 

 

המחבלים קיבלו תדרוך מקיף על המטרות הצפויות - מלונות טאג' ואוברוי, בית חב"ד ותחנת הרכבת ויקטוריה. כל אחד מחברי החוליה שינן את שמות הרחובות והנתיבים בדרך לכל אחד מהיעדים. כמאל סיפר כי היעדים נבחרו במהלך איסוף מידע מוקדם יותר השנה.

 

בעלי מלון טאג': היו לנו התרעות

יו"ר חברה טאטה, המחזיקה בבעלות על מלון טאג', אמר בראיון לרשת CNN כי החברה קיבלה התרעות על כוונת מחבלים לפגוע בבית המלון, אך לאחרונה הורידה את רמת האבטחה. "זה אירוני בגלל שהיו לנו התרעות והגברנו לאחרונה את רמת האבטחה", אמר. לדבריו, אמצעי הבטיחות המיוחדים שננקטו בוטלו זמן קצר לפני מתקפת הטרור ביום רביעי. עם זאת, להערכתו, גם בהם לא היה כדי למונעה.  

 

בעקבות הדיווחים השונים הביעה ארצות-הברית את דאגתה מהסלמה באלימות בין פקיסטן להודו - שתיהן מדינות החמושות בנשק גרעיני. הנשיא ג'ורג' בוש הודיע כי ארצו תעמוד מאחורי הודו בעודה חוקרת את מתקפת הטרור האכזרית. סוכני FBI צפויים להגיע בקרוב למומבאי כדי לסייע בחקירת האירועים.

 

"הרוצחים שהיכו השבוע הם אנשים אלימים ואכזריים. אבל הטרור לא יאמר את המילה האחרונה. תושבי הודו הם אנשים בעלי כושר התאוששות מהיר. הם אנשים חזקים שבנו דמוקרטיה נמרצת ורב-גזעית. הם יעמדו במבחן הזה", אמר בוש בטרם צאתו למעון הנופש בקמפ-דיוויד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממתינים לשחר חדש
צילום: AP
אזרחי הודו מתאוששים
צילום: AP
הטרור לא יאמר את המילה אחרונה. בוש
צילום: AP
מומלצים