שתף קטע נבחר

אושרה הפשרה בליכוד: יסומנו 12 מתמודדים

כוונתו של נתניהו להגדיל ל-15 את מספר השמות שניתן לסמן בפריימריז - על רקע המאבק עם פייגלין - כמעט גרמה ל"מלחמת עולם" במפלגה. דרישת פייגלין להצבעה חשאית נדחתה. "כינו אותי טפיל, כמו בימים אפלים. זה הליכוד?", זעם

בעוד במפלגת העבודה מלקקים את הפצעים מתקלת המחשוב  המביכה - בליכוד מציגים שלום-בית: יושב ראש התנועה, בנימין נתניהו, הגיע הערב (יום ג') לפשרה עם בכירי המפלגה לפיה מספר הסימונים שיוכל כל בוחר בפריימריז לסמן יגדל מ-10 ל-12. ההחלטה אושרה בהמשך במרכז הליכוד. דרישת יריבו של נתניהו, משה פייגלין, לקיים הצבעה חשאית - נדחתה.

 

נתניהו העדיף כי מספר הסימונים יוגדל ל-15, כדי לסכל את בחירתו של פייגלין למקום ריאלי ברשימה, וכן להגדיל את סיכוייהם של "הכוכבים החדשים" שהביא לליכוד. אלא שבכירי המפלגה הביעו התנגדות נחרצת לעמדה זו מחשש שיידרדרו במורד הרשימה. 

 

במשך היום קיים יו"ר הליכוד דיונים קדחתניים עם מקורביו, וכן שוחח עם בכירים במפלגה, בניסיון להגיע לנוסחת פשרה. בצהריים אמר בכיר בליכוד ל-ynet כי אם יוגדל מספר הסימונים מעל ל-12 "זה יהיה בגדר 'הכרזת מלחמה' על חברי הכנסת המכהנים". נתניהו, שהבין את המסר שעלה מן השטח, התרצה והסכים להתפשר.

 

בנוסף הוחלט כי על המועמדים במשבצות העולים תיערך הצבעה נפרדת, שאינה במסגרת בחירת המועמדים המתמודדים ברשימה הארצית. זאת כדי לנסות ולסכל את בחירתה של נציגת פייגלין במשבצת העולים.

 

פייגלין: זה לא ליכוד, זה קדימה

"כך לא ייהלכו אימים על אף אחד", הסביר פייגלין בפני מרכז הליכוד את דרישתו להצבעה חשאית על שינויי דפוס ההצבעה. הדרישה נדחתה בטענה כי לא הושג מספר החתימות הכשרות הנדרשות.

 

עוד לפני כן, נאם פייגלין במרכז הליכוד ותקף: "יש כאן אליטה שבעה, אליטה שמאלנית, אליטה אשכנזית חילונית ". עשרות רבות מתומכיו הריעו לו, ומנגד נשמעו כלפיו גם קריאות בוז. בנאומו גם קרא לנתניהו - "אם אתה רוצה לפתוח את הכללים, אז תפתח גם את ההתמודדות על ראשות המפלגה".

 

פייגלין אמר עוד: "את התהליך הזה אפסיק כאשר אבחר בעשירייה הראשונה ברשימת הליכוד לכנסת, ולכן מפחדים ממני. ליכוד שיש בו מקום לעוזי דיין אבל אין בו מקום לאפי איתם - זה לא ליכוד, זה קדימה.

 מישהו בכיר בתנועה כינה אותי בכינוי שמובא מזמנים אפילים. כינה אותי טפיל, עלוקה. כמו שכינו אותנו לפני 60 שנה. ככה מדברים כאן במדינה ריבונית? בליכוד?"

 

ישיבת המרכז הייתה אמורה להתחיל בשעה חמש בערב, אולם לא נפתחה באיחור רב, בשל הניסיונות להגיע לפשרה. אחד מחברי המרכז אמר: "אני לא מבין למה מושכים אותנו כל כך הרבה זמן. מילא הבלאגן בליכוד, אבל בסוף עוד נפסיד את ההדחה הכפולה באח הגדול".


פורסם לראשונה 02/12/2008 18:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. הגיע לפשרה
צילום: גיל יוחנן
פייגלין. "אבחר בעשירייה הראשונה"
צילום: ירון ברנר
מומלצים