שתף קטע נבחר

ערבים זה לזה: מפלגה חדשה בראשות עבאס זכור

לא רק לדתיים יש מפלגה חדשה: חבר הכנסת עבאס זכור הציג היום את "אל ווסט אל ערבי", מפלגת מיעוטים חדשה שתתמקד בעיקר בדאגה לאזרחים: "אין זה מתפקידנו להתעסק בבעיות העם הפלסטיני והעולם הערבי"

קדחת הבחירות נמצאת בעיצומה לא רק בליכוד עם "כוכביו החדשים", בפריימריז העגומים של העבודה או במאבק של כיסא ראש הממשלה בקדימה. גם במגזר הערבי אווירת הבחירות מורגשת, והיום (ד') הכריז ח"כ עבאס זכור על הקמת מפלגה חדשה למען ערביי ישראל, שתיקרא "אל-ווסט אל-ערבי" (ובתרגום: המגזר הערבי). 

 

זכור, שהציג את מפלגתו החדשה במהלך מסיבת עיתונאים בעכו, סיפר ל-ynet על סדר היום השונה של המפלגה בראשותו. "לראשונה תהיה מפלגה ערבית שתדאג לאזרח ולמצוקותיו", הבהיר, "אין זה מתפקידנו להתעסק בבעיות העם הפלסטיני והעולם הערבי, על חשבונם של 1.3 מיליון ערבים החיים במדינת ישראל".

 

ח"כ זכור כיהן בכנסת הנוכחית תחילה מטעם התנועה האסלמית הדרומית, אך לאחר חילוקי דיעות שהתגלעו בינו לבין יו"ר המפלגה, ח"כ אברהים צרצור, הודיע כבר לפני כארבעה חודשים שבכוונתו לצאת לדרך חדשה. אז, בראיון שהעניק ל-ynet, אמר כי "לערבים במדינת ישראל אין אבא ואמא, והגיעה העת שתוקם מפלגה בה יהיו חברים כלל המגזרים ושתעמיד בראש סדר העדיפויות שלה את הדאגה לאזרח".

 

החזון של זכור קרם היום עור וגידים. אל מפלגתו החדשה הצטרפו חבר הכנסת לשעבר עו"ד מוחמד כנעאן, עו"ד נוסף מהכפר הבדואי בית זרזיר, ועל-פי התכנון ייכנסו לרשימה גם נציגים דרוזים ונוצרים.

 

לפני שיצאה המפלגה לדרך ניסה זכור לעניין בהצטרפות אליה גם את שר התרבות והספורט, ח"כ ראלב מג'אדלה, ואת חברת הכנסת מהעבודה, נדיה חילו, אך הם העדיפו להישאר במפלגתם. "ניהלתי איתם מספר שיחות, אבל הם הביעו את רצונם להישאר בעבודה וזו זכותם", אמר, "עם זאת, אני בהחלט מאמין שנשתף פעולה בעתיד".

 

"נקבל 3-4 מנדטים"

אז מה יהיה חדש במפלגת "אל ווסט אל ערבי"? זכור וחבריו מצהירים כי בדעתם להתמקד בפתרון בעיות בתחומי החינוך, התשתיות, התעשייה והעוני. "הבסיס החברתי הוא המדאיג אותנו, הוא נמצא אצלנו במקום מספר אחת", אומרים במפלגה. "האוכלוסייה הערבית בישראל אינה מקבלת יחס מצד ההנהגה הפלסטינית או מהעולם הערבי והאיסלאמי. מצד שני היא אינה מקבלת את הזכויות מממשלות ישראל. הגיע הזמן שנחשוב על עצמנו ונדאג לעתיד שלנו. חשוב להבהיר שאנו לא שוללים שאנחנו חלק מהעם הפלסטיני והאומה הערבית, אך אנחנו חיים במדינת ישראל ועלינו לחשוב על העתיד שלנו כאן".

 

בהתאם לאידאולוגיה זו, זכור אומר שמנקודת מבטו - כדי להשפיע מוטב יהיה לו ולמפלגתו להצטרף לקואליציה: "נשמח להיות חלק מכל ממשלה בעלת אוריינטציה שמאלנית שתתמוך בשלום".

 

זכור, שהיה אחד הבכירים בתנועה האיסלמית, מאמין כי מפלגתו החדשה תנגוס בקולות התנועה. לדבריו, כבר היום ישנם מנהיגים בכירים בתנועה שהביעו התעניינות, ביניהם מספר שייח'ים שמכהנים כראשי היישובים. להערכתו, מפלגתו צפויה לקבל 3-4 מנדטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים