שתף קטע נבחר

יהודים או חזירים?

בית המשפט אסר על רשת "טיב טעם" לפתוח בשבת את הסניף בגבעתיים. לעומת זאת חגיגת החזיר נמשכת בשאר ימות השבוע. אסף וול חושב כי ההתנגדות לממכר חזיר נובעת ממניעים לאומיים ולאו דווקא דתיים, ותוהה מה יספרו חובבי הבשר הלבן לבניהם בחג החנוכה

אתמול התבשרנו כי סניף "טיב טעם" בגבעתיים ייסגר בשבת בצו בית-משפט. בתחילה נמלאתי אושר. איזה שופט נחמד, כזה הפוסק על פי עקרונות חברתיים ומצווה מנוחה למעמד הפועלים. אך תוך כדי פיזום האינטרנציונל חדרה להכרתי המחשבה כי אין מדובר בסוציאליזם, אלא דווקא בסוריאליזם. הרי בשר החזיר ימשיך להימכר בראש חוצות במדינת היהודים בשאר ימות החול. אם כך, מה הועילו חכמים בתקנתם?

 

לדעתי זה המקום לאדון "צאו לי מהצלחת!" ורעהו "בוקר טוב איראן!", לנטוש את קריאת הטור ולפצוח בתגובה נזעמת. אלא שהיחס שלי אל החזיר כלל אינו נוגע לצו אלוקי או דתי כל שהוא. איני נוגס בחזירים, נקודה. לא מפני שאלוהים לא מרשה ולא בגלל פגיעה ברגשות הדתיים או הצמחונים.

 

אלוהים שלי כלל אינו מתעניין במה שאני מכניס לפי ואני לנצל זאת מפעם לפעם. אך ההתנזרות מהחזיר נובעת קודם כל מחמת היותי יהודי. וליהודים אמיתיים יש קווים אדומים, גם לאלו שאינם מאמינים באל שמיימי המפקח על צריכת הבשר הלבן. אם כך מה הסיפור דווקא עם החזיר? אז אם תבדקו היטב, תגלו משהו על התכונות המאפיינות יהודים. למשל, הם לעולם אינם מפרגנים. יהודים אמיתיים גם אינם זוכים באולימפיאדות ואינם נוהגים להתפוצץ לפתע באוטובוסים. כמו כן רבותי, יהודים אינם אוכלים חזיר. למה? תשאלו את מתיתיהו החשמונאי. כי יש דברים שיהודים פשוט לא עושים.

 

כי החזיר, בניגוד לשרימפס, לובסטרים ושאר ירקות ים, אינו נאכל לא מפני שאינו כשר. אלא מפני שהוא סמל. סמל אנטי יהודי מובהק מדורי דורות. עבור אדם עם תודעה לאומית מפותחת, נמצא ראש החזיר לא רחוק מצלב הקרס.

 

אז מדי כמה לילות יוצא לי לצפות בחזירי הבר המחריבים את הגינות במקום מגורי. אלו מביניהם הדרים על רכס הכרמל – נחשבים לברי מזל. מרבית היהודים אינם נוגעים בהם לרעה, כך גם המוסלמים ותושבי הכפרים הדרוזים. למרות אופיים החזירי, בכל זאת יש בהם משהו מרתק. הם חכמים, חברותיים, והגורים המפוספסים אפילו עונים להגדרה "חמודים". נדמה כי מאז התקופה ההלניסטית של אנטיוכוס ושות' הם מתרבים באזורנו באין מפריע.

 

אני מביט בהם ומהרהר בתגובות הקנאים לבשר החזיר. עוד מעט יגיע חג החנוכה, החג שבו גברו אלה שהוכרחו לוותר על לאומיותם ולאכול חזיר בידי קלגסי ממלכת הרשע הסלווקית. ומה נשתנה מאז ועד היום? מה יספרו אותם אוכלי שינקן לבניהם בחג האורים? שהם מוכנים לפתוח במלחמה למען החופש שבבליסת הבשר הלבן? שהם נכונים להיאבק רק כדי לנפנף בסמל האנטי-יהודי הזה דווקא במדינת היהודים? ואולי שהם אך ממתינים בדריכות לקריאת הקרב: "מי לחזיר, אלי"!? 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסמל. החזיר
צילום: רויטרס
צילום: שי רוזנצוויג
בגרסה אחרת
צילום: שי רוזנצוויג
על המגש
צילום: ירון ברנר
מומלצים