שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מש' הבריאות מאשר: שיעור גבוה של סרטן בערד
  בעקבות פרסום הנתונים המדאיגים לפיהם חלו בסרטן בשנים האחרונות 17 חיילי נח"ל ששירתו באיזור ערד, מאשר היום משרד הבריאות כי מבדיקה ראשונית אכן שיעור התחלואה בסרטן באיזור זה גבוה מהממוצע הארצי. הכנסת תדון בעניין בישיבה דחופה
  האם תושבי ערד וסביבותיה בסכנה בריאותית? ערוץ 2 פרסם בשבוע שעבר ממצאים מדאיגים לפיהם קיים שיעור גבוה של תחלואת סרטן בקרב חיילי נח"ל ששירתו בבא"ח נח"ל בתל ערד, בסיס ההכשרה של הנח"ל. הערב (ד') אישר משרד הבריאות כי אכן שיעור חולי הסרטן בערד גבוה מהממוצע הארצי, ממצא הדורש בדיקה נוספת. יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ אופיר פינס, הודיע שיכנס דיון דחוף בעקבות נתוני התחלואה בעיר.

   

   

  התחקיר הראשוני הראה כי בחטיבת הנח"ל קיימת עלייה של פי 2 וחצי ויותר חולים בסרטן, בהשוואה לשאר חטיבות החי"ר בצבא. רשם הסרטן במשרד הבריאות, ד"ר מיכה בר-חנא שבדק את נתוני התחלואה של חיילי הנח"ל למול חילות אחרים, אמר כי המדובר בחיילים צעירים ובריאים שנמצאו מתאימים לשרת ביחידות לוחמות.

   

  הנתונים בדקו את שיעור תחלואת הסרטן בשנים 1994 עד 2004. מהממצאים עלה כי בצנחנים ובגולני נמצאו 7 חיילים חולי בסרטן מסוג לימפומה, בעוד שבחטיבת הנח"ל נמצאו 17 חולים, פי 2 וחצי ויותר. גם בשאר סוגי הסרטן נמצאה תחלואה גבוהה יותר בקרב חיילי הנח"ל: 58 חולי סרטן, בהשוואה ל-47 חולים בצנחנים ו-43 חולים בגולני.

   

  240 חולים בשנה

  הודג'קין לימפומה, סוג הסרטן שנמצא בשכיחות גבוהה בקרב חיילי הנח"ל, הוא סרטן נדיר הגורם להגדלה של קשרי לימפה בגוף, איבוד משקל, חום, הזעות לילה וגרד. טיפול בשלבים המוקדמים של המחלה מביא לריפוי באחוזים גבוהים. מידי שנה מאובחנים בישראל כ-240 חולים בסרטן זה. למרות הממצאים באיזור ערד, עד כה לא הוכח קשר בין גורמים סביבתיים ובהם זיהומים או קרינה לבין הודג'קין לימפומה.

   

  חיל הרפואה הקים צוות של מומחים לבחינת הנתונים כבר ביוני 2002. באוגוסט 2005 נבדקו שוב הנתונים בעקבות פנייתה של משפחה שכולה, וכעת לאחר הפרסום החליט חיל הרפואה לבחון מחדש את הנתונים.

   

  קצין רפואה ראשי: אין מקום להדאיג הציבור

  ד"ר נחמן אש, קצין הרפואה הראשי של צה"ל אמר בראיון לערוץ 2 כי חיל הרפואה מודע לנתונים ובוחן

  האם קיים קשר בין גורמים סביבתיים: "החשד מתמקד במחלת סרטן לימפומה מסוג הודג'קין, מחלה שכיחה בקרב מבוגרים וצעירים וקשורה למחלה ויראלית. אנחנו הופכים כל אבן וכל פינה, ובודקים בכדי לבדוק האם מדובר בעודף תחלואה בבסיס, והאם יש קשר בין גורמים כלשהם, או גורמים סביבתיים לתחלואה המדוברת. עד כה לא מצאנו. אנחנו בעיצומה של הבדיקה. אני רוצה להדגיש שאין מקום להדאיג את הציבור וצריך להמתין לסיום הבדיקה".

   

  הערב כאמור, אישר משרד הבריאות כי שיעור התחלואה באיזור ערד בסרטן אכן גבוה מהממוצע הארצי. דוברת משרד הבריאות עינב שימרון-גרינבוים מסרה ל-ynet כי המשרד עורך בדיקות נוספות לאימות הנתונים וכי בעוד מספר חודשים יסוכמו המספרים המדוייקים לגבי ההבדלים בשיעור התחלואה בין האיזורים השונים בארץ.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מש' הבריאות מאשר: שיעור גבוה של סרטן בערד"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים