שתף קטע נבחר

המושל משיקגו לא לבד: 100 שנים של שחיתות

אם יורשע מושל אילינוי בשחיתות, הוא לא יהיה הראשון, לא השני וגם לא השלישי שמחליף את הלשכה בתא כלא. עשרות נבחרי ציבור, בהם שלושה מושלים וראש עיר, הורשעו בעשורים האחרונים בשחיתות במדינת אילינוי. למה? תשאלו את אל קפונה

ארצות-הברית סוערת בעקבות חשיפת פרשת השחיתות סביב ניסיונו של מושל אילינוי למכור את מושב הסנאט של ברק אובמה לכל המרבה במחיר. סוערת, אך בהחלט לא מופתעת. הפוליטיקה במדינת אילינוי, שהעיר הגדולה בה היא שיקגו, מוכרת כמושחתת ולא מאתמול.

 

אם יורשע מושל אילינוי רוד בלגוג'ביץ' ויישלח לכלא, הוא יוכל להיתקל שם בכמה מעמיתיו. לפי נתונים שפרסם אתר החדשות האמריקני "סלייט", בין השנים 1995 ל-2004, הורשעו לא פחות מ-469 פוליטיקאים באילינוי בשחיתות. בשלושת העשורים האחרונים, לפחות 79 נבחרי ציבור מקומיים הורשעו בפלילים, בהם שלושה מושלים וראש עיר אחד, שעברו משירות בלשכה מפוארת לריצוי עונש מאסר בפועל.


הכותרת בעיתון בשיקגו היום: "מסע פשע פוליטי" (צילום: AFP)

 

המושל אוטו קרנר, שכיהן בתפקיד בין 1961-68, ריצה עונש מאסר של קצת פחות משנה בגין שוחד והונאה ב-1973. באותה שנה נבחר דן ווקר לתפקיד, שסיים את כהונתו ב-1977 וריצה 18 חודשי מאסר בגין הונאה בנקאית ושבועת שקר. המושל וויליאם סטרטון, שכיהן בין 1953-61 הורשע, אך מאוחר יותר זוכה מעבירות של העלמת מס.

 

המושל ג'ורג' ריאן, קודמו של בלגוג'ביץ', עדיין בכלא, שם הוא מרצה עונש מאסר של שש וחצי שנים בגין הונאה ושוחד. בלגוג'ביץ' נחקר במשך שנים בגין חשד לסחיטת כספי תרומות בתמורה לחוזים ממשלתיים, ואולם השבוע עלה לכותרות בהקשר אחר, הנוגע ללא פחות מאשר למושבו בסנאט של נשיא ארה"ב הבא. את המושב ניסה למכור בתמורה לטובות הנאה שונות: ממינוי לשגריר, דרך מינוי רעייתו פטי למועצת מנהלים ועד קבלת משכורת מארגון שלא למטרות רווח.


המושל נעצר כמו מפיונר, לפני עלות השחר (צילום: AP)

 

מומחים לפוליטיקה המקומית שנשאלים על השחיתות תולים את האשמה בעיקר בתרבות הפוליטית הנהוגה שם למעלה ממאה שנים. תרבות שהחלה בסוף המאה ה-19, כשבעל קזינו בשם מייקל קסיוס מקדונלד הקים את המנגנון הפוליטי הראשון בעיר. לפי הכללים שהנהיג, בעלי השררה נהגו לחלק חוזים, ג'ובים ושרותים חברתיים בתמורה לתמיכה פוליטית. אוכלוסיית המהגרים הגדולה שבאה לשיקגו הקלה על תפקוד המנגנון וחיזקה אותו.

 

קהילות אתניות עניות שונות תומרנו זו מול זו בעזרת טובות הנאה שלטוניות שונות. כך למשל, בתמורה לתמיכה פוליטית, האירים קיבלו משרות במשטרה והאיטלקים מונו לעבודות ברשות התחבורה. כמובן שהשיטה לא הייתה נהוגה באופן בלעדי בשיקגו, אלא גם בערים כמו ניו-יורק. ואולם שם היא התפוגגה עם השנים, בין היתר בשל לחץ מצד פרנקלין דלנו רוזבלט, ניו-יורקי שנבחר ב-1932 לנשיא והיה בעל קשרים עם ראש העיר, פיורלו לה-גרדיה.


אובמה הרחיק עצמו, ולאחר מכן קרא להתפטרותו (צילום ארכיון: רויטרס)

 

שיקגו המשיכה להתנהל עם השנים בשלטון חד-מפלגתי, שבשל העדר אופוזיציה ביקורתית פגיע במיוחד לשחיתות. ראש העיר הרפובליקני האחרון בעיר סיים את כהונתו ב-1931. כיום, גם הפריימריז המקומיים של המפלגה הדמוקרטית כבר לא נחשבים תחרותיים באמת בשל חוקי המימון המקומיים ומי שנבחר, נשאר בדרך כלל בכהונתו שנים רבות (אלא אם כן הוא מורשע בשחיתות). 

 

כעת, אל העיר שהפיקה "כוכבים" כגון אל קפונה ואליוט נס ו"הבלתי-משוחדים" שלו, מצטרף כוכב חדש, שלפי תצהירי הבולשת הפדרלית (FBI) מקלל די הרבה. כך למשל צוטט רוד בלגוג'ביץ', שהחל את הקריירה שלו כשוטף כלים ומצחצח נעליים, אומר בשיחותיו הפרטיות שהוקלטו: "תפקיד בסנאט הוא דבר יקר ערך מזוין, אתה לא סתם נותן אותו בלי לקבל תמורה". בינתיים שוחרר המושל וטען לחפותו, אך כשהנשיא הנבחר של ארה"ב קורא להתפטרותו, ספק רב אם כבר יזכה למנות את מחליפו בסנאט.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המושל בלגוייביץ' בבית המשפט
צילום: AP
בלגוייביץ' בימים טובים יותר
צילום: רויטרס
מומלצים